Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След избора на конституционни съдии: Как ще продължи сглобката и парламентарният пазарлък

Йово Николов и Асен Генов пред БНР

| Интервю
Снимка: Савина Спасова

Изборът на конституционни съдии показа, че парламентарният пазарлък ще продължи, изказа мнение пред БНР журналистът Йово Николов от "Капитал".

Той напомни заявеното желение от ПП-ДБ да бъде променен моделът на избор на подобни длъжности. 

Фигурата на Десислава Атанасова е доста спорна от гледна точка на професионалната й дейност, но и от морална гледна точка, защото в продължение на 12 години тя е част от едно парламентарно мнозинство, коментира той. И обясни:

"Затова разочарованието е толкова голямо - защото когато дадеш заявка, че няма да продължаваш с тези практики, а в същото време не само подкрепяш Десислава Атанасова, а се подписваш под нейната кандидатура, имам предвид лидерите на ПП-ДБ. Оттук нататък ще започнат други съдбовни избори и то на председателите на регулаторни органи. Предстоят много важни избори. Това е знак, че този парламентарен пазарлък ще продължи".
От своя страна Асен Генов от "Контракоментар" смята, че "това ще им изиграе лоша шега":

"Те по този начин отварят една изключително широка врата за политически явления и партии, които не са в синхрон с националния интерес на България, второ - се заявяват в политиката с едни идеи, които са отхвърлени отдавна и исторически, и законово са забранени за изповядване".

В предаването "Неделя 150" той отбеляза изборите, които предстоят в Европа и света:

"Това, което се случва в нашия парламент на практика показва, че е скъсана комуникационната нишка. Няма никаква комуникация между политиците и избирателите. Двете групи не водят разговор помежду си. Единствено политиците говорят помежду си в политическия им свят, като основната цел, за съжаление, не е властта, която произлиза от нас, от гражданите, а властта като самоцел - само и само да се закрепим. Колкото повече тази пълна липса на някакви нравствени устои на политическия живот и действия у нас се задълбочава, толкова по-несъстоятелна става. Това е и причината за това, че ние непрекъснато обсъждаме критично ниското ниво на доверие в основните институции". 

Според Йово Николов ПП-ДБ са попаднали в собствения си капан с нежеланието си да подпишат коалиционно споразумение с ГЕРБ и ДПС. Бойко Борисов е майстор в поставянето на подобни капани - да правят безпринципни избори на ключови фигури в държавната администрация, смята той. По думите му ако имаше споразумение с ясно заявени параметри и профили на хората, които трябва да бъдат избрани за председатели на регулаторите, тогава "маневрите на Борисов биха били доста по-ограничени". Според него Борисов и Пеевски са едно:

"В период от 10-12 години винаги са били едно и също нещо".

По думите му проблемът на ПП-ДБ е, че са се съгласили да гласуват компрометирани фигури. "Борисов в продължение на години много умело използваше - да постави зависими хора на ключови места", обясни журналистът. Според него тези капани отново ще бъдат поставени. 

"Лично аз се затруднявам да отговоря на въпроса - каква е разликата между Пеевски в ДАНС през 2013 г. и Атанасова в КС през 2024 г. Не виждам никаква разлика на ценностно ниво, на политическо ниво", коментира Асен Генов. Според него в името да запазят правителството ПП-ДБ встъпват с грешния крак в годината на изборите за ЕП.

"Разказът, че от КС нищо не зависи, е тотално погрешен. Там се взимат ключови решения за развитието на държавата и обществото. Затова е важно кои са членовете на КС. На КС се гледа като на почивен дом на юристи", смята Йово Николов. По думите му ПП-ДБ трябва да отстояват принципите, които са заявили, а в момента имаме тотален разпад на тези принципи

Според Асен Генов високите позиции не трябва да стават инструмент за трудоустрояване на хора в предпенсионна или пенсионна възраст

Цялото интервю на Диана Янкулова с Йово Николов и Асен Генов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл и вижте във видеото. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15