Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Като изберат регулаторите, ще се отиде на предсрочни избори, за да доунищожат ПП и ДБ"

Калоян Методиев: През ГЕРБ Радев е четвъртият партньор в сглобката

"С промените в Конституцията за служебния кабинет му дадоха коз за търгуване"

| Интервю
Калоян Методиев
Снимка: Стопкадър, БНТ

През ГЕРБ Румен Радев е четвъртият партньор в сглобката.

Това каза пред БНР политологът Калоян Методиев, бивш началник на кабинета на президента (2019-2020 г.).

"И аз съм си мислел, че президентът е алтернатива на ГЕРБ. Ако беше, нямаше да ги върне сега на власт", посочи той.

По думите му вътрешната опозиция в БСП се е управлявала от Бойко Борисов и Румен Радев, а двамата са участвали и в разбиването на партийната система, като са създавали илюзия пред обществото, че единият е алтернатива на другия, а скрито са се договаряли:

"Четворната коалиция (правителството на Кирил Петков - б.р.) я свалиха двамата".

Оказа се, че президентът е много дълбоко свързан с ГЕРБ и работи с тях още от ВВС, каза политологът и призна, че след като е видял това, е бил готов още на третия месец от заемането на поста в президентството да подаде оставката си, но е останал, за да попречи на президента да унищожи БСП:

"Радев работеше като щабквартира на вътрешната опозиция за разбиване на БСП, защото Корнелия Нинова е единствената, която не е влизала в договорки с Борисов".

Според Методиев Радев е търсел ветрило от партии, които да го подкрепят за втори президентски мандат и разказа, че още в първия му мандат Румен Радев е казвал, че е "удушил БСП", участвал е в създаването на ИТН, при президента се е появявал Бойко Рашков, търсил е път към т.нар. либерална общност и е назначавал в президентството хора от Хелзинкския комитет, припомни и, че сегашният министър на правосъдието Атанас Славов беше в Съвета по изработване на Конституцията

Калоян Методиев цитира представители на ПП, които споделили пред него, че ГЕРБ не позволявали да бъдат сменяни хора на различни позиции в държавата, назначени от президента. Според политолога е възможно в кабинета "Денков-Габриел" да има и министър на Радев.

Политологът изказа мнение, че с промените в Конституцията, отнасящи се до служебното правителство, управляващите са дали на президента силен коз за търговия:

"И той да търгува, и те да търгуват. Президентът трябва да избере служебен премиер измежду шефове на регулатори, които в момента се овладяват от управляващата коалиция. Ще трябва да се договаря с партийните ръководители". 

Според него ГЕРБ спират приемането на закон за служебния кабинет, с който да се ограничи влиянието на президента през служебните правителства.

Прогнозата на Методиев е, че след избирането на нови членове на регулаторите ще се отиде на предсрочни избори, като целта ще е да бъдат доунищожени ПП и ДБ:

"Конфигурацията ще е ГЕРБ, ДПС и Радев, който вече е опитомен".

Методиев изказа хипотеза, че Десислава Атанасова е била пратена от Борисов на престижна позиция в КС, защото той се е почувствал застрашен от нея, че може да му вземе партията.

Политологът коментира т.нар. имотен скандал с Асен Василев и Даниел Лорер, като заяви, че в ПП текат бързи процеси на разпад.

"ГЕРБ са се окопали в София за 18 години и няма да я дадат без бой. Изборите в София бяха просто една прелюдия за война, която ГЕРБ ще води срещу ПП-ДБ и персонално срещу Васил Терзиев, докато не го поставят на колене или той не ги постави на колене, няма да има средно положение", смята Методиев. 

Интервюто на Силвия Великова с Калоян Методиев в предаването "Политически НЕкоректно" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55