Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деница Косева - едно от златните момичета на България преди 20 години

5
Деница Косева
Снимка: Личен архив

Тя е една от българите разпилени по света. Шампионка и медалистка, стояла на стълбичката на победителките, щастлива и горда, че се състезава за България. Преди обикаля света, посрещат я и нея и съотборничките й с почести. Сега също тъй обикаля света, но…светът вече не я познава, а България май отдавна не се интересува от бившите си шампиони. 

Деница Косева е гост в епизод в рубриката „Америка – илюзии и реалности" - едно от златните момичета на българската художествена гимнастика, която от 20 години живее и работи в Америка.

След Ветровития град сега си е избрала Маями и казва, че това е нейното място. Радва се на слънцето и на температура от +26 градуса , докато в Чикаго е - 26 градуса.

Някои със сигурност ще си спомнят името й, други не, но  през 1990 г. в Брюксел, с ансамбъла Деница Косева вписва името си като едната от носителките на  Световната купа по художествена гимнастика. На следващата година са със сребро на Световното първенство в Атина, а преди това 2 пъти шампионки на Европа. Не е индивидуална състезателка, но има своята ярка индивидуалност, като излъчване и като личност.

70-годишнина на КХГ "Левски" събра отново част от "златните момичета" на Нешка Робева

Приключва състезателната си дейност в началото на т.н. демократични промени, когато отвсякъде ни убеждаваха, че трябва да сме граждани не на Родината си, а граждани на света. И ние тръгнахме. И Деница Косева тръгва. Най-напред към Южна Африка да популяризира своя спорт, после треньорка в Испания, в Норвегия, а от 20 години  е в  Америка.

20 години вече си в Америка. Какво ти даде тази страна на неограничените възможности?

„Даде ми да разбера, че няма нищо лесно. Научи ме да работя още повече и всъщност да разбера, че американската мечта е една илюзия.“

Интересуват ли се американците от художествена гимнастика или просто ние си говорим така как сме покорили света и навсякъде ни посрещат с отворени обятия?

„Преди 20 години американската гимнастика, никой не знаеше какво е. Беше интересно като кажеш, че си треньор по художествена гимнастика и те питат, коя беше твоята дисциплина, греда или земя?…. Трябваше да им се обяснява - не това с лентата. След 20 години, когато ме попитат какво правя и аз кажа, че съм треньорка те вече знаят.

Точно може би аз като дойдох нещата почнаха да се развиват, стана много популярна, много рускоговорящи дойдоха, българки също, отвориха се много клубове. Конкуренцията стана много голяма. Постигнахме доста неща в американската гимнастика, но мисля, че достигнахме и лимита си. Няма база. Всичко е на частна основа. Спорта трябва да бъде подпомаган и субсидиран от държавата.“

Кое пречи художествената гимнастика да бъде толкова популярна, колкото е в Европа или Азия например?

„Спортната гимнастика е в университетите. Добрите спортисти тук получават стипендии от Университетите и могат да завършат почти безплатно и това е голям стимул.

Художествената гимнастика не е един от спортовете, който е във висшите училища. Затова повечето гимнастички се отказват между 13 и 15 години, разказа в "Закуска на тревата" Деница Косева.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мюмюне Мехмедова: Автентичният български вкус е на почит в Брюксел

Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата.  Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..

публикувано на 17.01.25 в 14:54

100% ръст на децата със специални потребности в ЦСОП в Силистра

За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..

публикувано на 17.01.25 в 09:25
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55
Димитър Събев (л)

Мечта в инвалидна количка

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...

публикувано на 14.01.25 в 06:35