Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не можем да вървим срещу вятъра"

Маестро Георги Милтядов: Трябва да останат млади хора тук, защото всички бягат!

Младият музикант е свирил с почти всички оркестри в страната

2
Георги Милтядов
Снимка: Моа Данчева

Георги Милтядов е само на 25 години, а вече е изградил солидна кариера в музикалната сфера. Нещо повече, той е много разнороден като композитор, аранжор и изпълнител и съчетава всичко това с дирижирането на големи оркестри.

Жанрово разнообразен, пълен с творческа енергия. За себе си твърди, че е омагьосан от музиката. Свири на пиано от 4 годишен. Може би това, че е роден в Бургас, градът с толкова много таланти донякъде ще обясни неговата светкавична музикална кариера.

Георги Милтядов е автор на над 400 аранжимента за различни музикални състави. Като оперите в Пловдив и Русе, Плевенската и Софийската фирхармонии, Симфониетите в Шумен, Враца и Сливен. Участвал е и в много други музикални проекти.

Младият музикант е свирил е с почти всички оркестри в страната. Работи с певци, музиканти и артисти като Руслан Мъйнов, Маргарита Хранова, Ваня Костова, Стефан Диомов и много други. 

Припознава щастието у публиката като свое. Умее да общува с нея.

Той е един от създателите на квартет "Гео Мар Ча Ло". Издава свой албум „Целувка в нощта“ по текстовете на бургаския поет Пейо Пантелеев. 

През миналата година, по повод 70 години на Плевенската филхармония той дирижира премиерата на Миса Танго от Мартин Палмери. Под неговата диригентска палка Плевенската филхармония започна Национално турне с цигуларя Веско Ешхенази и акордеонистката Вероника Тодорова под заглавието "В света на музиката".

"За да развие таланта си един млад човек, този талант трябва да бъде открит още в най-ранна детска възраст. Аз имах такъв човек и това е Мария Червенкова, която ме откри в ранна възраст. Първите ми записи са благодарение на нея - на 4 годишна възраст бях.

Когато бях вече в Музикалното училище първата ярка музикална изява беше на 17 януари 2014 г. и това беше моят първи концерт с орекстъра на Държавна опера - Пловдив, за който аз тогава правех оркестрации и свирих в него като пианист, каза за "Нощен Хоризонт" Георги Милтядов.

"Обичам оркестъра, голямата оркестрова сцена, обичам не само броя хора, но и техния звук, силата на оркестъра, която те залива или те кара да потъваш в най-тихата динамика...

Ако не обичаш оркестъра, няма как да пишеш за него..., допълни още маестро Милтядов.

Той сподели, че не знае дали е роден под щастлива звезда, но е благодарен за голямата подкрепа и кураж на семейството си.

"Майка ми е разбрала, че това, което правя, го правя най-добре. Независимо, че в 7-8 клас й се е искало да ме направи лекар- фармацев", каза още той.

Младият маестро Георги Милтядов е убеден, че младите хора трябва да остават тук в България:

"Ние младото поколение трябва да работим не само за нашето име, а и за нашата държава.

Аз затова съм останал в България, мисля че това е правилният път. Трябва да останат млади хора, защото всички бягат...Не можем да вървим срещу вятъра, обобщи своята визия за бъдещето музикантът.


Още по темата в звуквия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Таня Клясова и Вида Делчева

"Изгревът в деня на жътвата" - пета книга от "Игрите на глада"

На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс.  Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..

публикувано на 02.04.25 в 12:59
Проф. Борислава Танева

Три концерта за деца на проф. Борислава Танева ще прозвучат в Първо студио на БНР

Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР. Главен диригент е Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма, подходяща за..

публикувано на 02.04.25 в 06:50

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..

обновено на 31.03.25 в 17:37
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Отело“ в Телавивската опера

За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..

публикувано на 31.03.25 в 17:11
Ла Скала - Милано

Премиера на “Тоска“ в Миланската Скала

Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..

публикувано на 31.03.25 в 14:39
Къщата на залязващото слънце

Разместване на пластовете от миналото в изложбата "Къщата на залязващото слънце"

Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце".  Произведенията в  нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..

публикувано на 31.03.25 в 11:59
Георги Грозев

Драматичният театър в Ловеч с премиера на моноспектакъла "Последният танц на Нижински"

Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..

публикувано на 31.03.25 в 11:35