Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петко Дурмана: Интересът към изкуството е голям

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Пловдивските художници Веселин Цаков и Кирил Киров показват свои творби в столичната галерия "Контраст". Изложбата е съвместна с платформата "КупиИзкуство.БГ" и е част от линията "Нови имена в изкуството".

Платформата е създадена по време на пандемията, когато галериите затвориха врати. За три години своя трибуна там са открили стотици автори, разказа пред БНР нейният създател Петко Дурмана. По думите му, интересът към изкуството е голям, има възрастни хора, които си запазват картина и чакат да им дойде пенсията, за да я платят, както и студенти, които събират последните си пари и си купуват изкуство.

"Има страшно много от т.нар. средна класа, явно имат някаква причина да не ходят в галерии, музеи – за тях е нормално в онлайн среда да си разглеждат картини."

Петко Дурмана  Снимка: Спас Крайнин

"Разбрахме колко по-богат е арт животът в България, колко много хора се занимават с изкуство. Тъжното, което научихме е, че сме живели в нещо като балон, въртим се в затворени кръгове, да не кажа шуробаджанашки. Обяснението е от една страна мързелът на кураторите – как може да ходят румънски куратори от Букурещ до  Силистра да търсят художници там, а български куратори от София да не ходят? Другото, което е още по-тъжно, виновни са институциите, музеите, Художествената академия не обучават хората да търсят. (…) Съвременността не е навлязла в институциите, които отговарят за изкуство. Те не го лансират. Хората си чакат да видят нещо от средата на 20 век", коментира относно дейността на платформата Петко Дурмана в предаването "Преди всички".

Всички художници, включили се в инициативата за продажба на изкуство онлайн, признават, че по време на пандемията са продали повече, отколкото преди и след това, обясни той.

"Тоест има някакъв проблем, който спира пазара на изкуство, наложена е една малко измислена история на изкуството и се лансират само тези автори, които отговарят на написаната измислена история на изкуството", посочи художникът.

Веселин Цаков  Снимка: Спас Крайнин

Добре се приемат картините, много съм доволен от цялостната концепция на проекта, сподели Веселин Цаков, един от двамата представяни автори в настоящата изложба в галерия "Контраст".

"Участвал съм в десетки изложби, досега в София не съм. От основаването на групата поддържаме връзка. Аз заимствах един западен модел – поставих си реално визитката" върху тениски, върху дрехи. Моите образи са разпространени, защото хората ги "носят" по улиците. Много хора в Пловдив вече са ги виждали картините, защото най-добрият им приятел например ги "носи" и като отидат в галерия и ги видят на живо, е друго усещането. Има история."

Следващата изложба ще е на 6 февруари, отново в галерия "Контраст", когато ще бъдат показани творби на силистренския художник Коста Дончев – Съра. Всяка изложба от инициативата "Нови имена в изкуството" ще продължава по две седмици.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кларинетистът Росен Идеалов - 45 години отдаденост на музиката

Росен Идеалов - един от най-уважаваните български кларинетисти и педагози - ще отпразнува 45 години на сцената на 30 октомври 2024 г.  Концертът ще бъде в столичната зала "БИАД" на улица "Георги С. Раковски" №108 от 19:00 ч. Ще му партнира пианистката Надежда Цанова, с която са творчески тандем от няколко години.   Росен Идеалов ще съчетае в тази..

публикувано на 30.10.24 в 12:03
Симеон Стоилов

Художникът Симеон Стоилов: Природата е най-искреното, което ни заобикаля

"Природата, отношението към заобикалящата ни среда винаги ме е вълнувало под различни форми, не само като живопис, но и по-мащабните проекти. Това са моите посоки, които следвам. Природата винаги ще остане като най-искреното , което ни заобикаля." Това отбеляза в интервю за БНР художникът Симеон Стоилов, който открива своя изложба в..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
Ива Димитрова

"С аромат на печени чушки" - не просто роман, а пътуване през детството

С аромат на печени чушки – новата книга на Ийва, която ще докосне сърцето ви и ще ви накара да се замислите за силата на корените и важността на семейството. "С аромат на печени чушки" не е просто роман, а пътуване през детството , семейните връзки и намирането на себе си. Новата книга "С аромат на печени чушки" ни връща към детството..

публикувано на 30.10.24 в 09:31
Служебният министър на културата Найден Тодоров  връчи днес на музикантите Светлин Русев и Лия Петрова цигулките

Министър Тодоров връчи на Светлин Русев и Лия Петрова цигулки "Страдивариус" и "Гуарнери дел Джезу"

Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи на музикантите Светлин Русев и Лия Петрова цигулките "Страдивариус" от 1716 година и "Гуарнери дел Джезу" от 1733 г. Те ще ги ползват в следващите 5 години. Инструментите са собственост на българската държава, а церемония беше в Националната галерия. Проф. Минчо Минчев дълги години..

публикувано на 29.10.24 в 11:50

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В третото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Сътрудничката на “Каста дива“ в Италия Силвия Проданова разказва за изявата на Красимира Стоянова в “Кавалерът на розата“ на сцената на Миланската Скала  - В рубриката на “Каста дива“ за културен туризъм..

обновено на 28.10.24 в 17:51

Детелина Стефанова е едно голямо сърце

Да, тя наистина е само сърце, не единствено в поезията, но и като човек. Ама то, какъвто си като човек, това личи и в поезията. За първи път я каня в предаването и съм улучила десятката. Толкова интересна поетеса рядко се среща. Родена в Добрич, живее и работи в Ямбол като учителка в детска градина, каквото е и образованието й. И пише..

публикувано на 27.10.24 в 21:48

Новият сезон на "Софийски солисти" впечатлява със стилово разнообразие и звездни солисти

На 28 октомври от 19:00 часа в зала „България“ камерният ансамбъл „Софийски солисти“ и диригентът Константин Добройков ще представят „Легенда за Милчо“ - музикално пътешествие с музиката на незабравимия Милчо Левиев и почит към него пет години след като си отиде от света.  Концертът е със специалното участие на Вики Алмазиду, Антони Дончев, Васил..

публикувано на 27.10.24 в 00:24