Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисар Мария Ботева: От 13 октомври 2023 г. до 18 януари 2024 г. от МВР са изпратени над 655 хиляди уведомления към граждани

Какви са новите възможности за електронно плащане на фишове към КАТ

"Избирайки електронен път за заплащане на глобата, намаляват и възможностите хората да допуснат грешка"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

На Портала за електронни административни услуги на МВР вече се визуализира и списък на невръчените електронни фишове и наказателни постановления, които хората биха могли да заплатят.

Това обясни пред БНР комисар Мария Ботева, зам.-началник на отдел "Пътна полиция“, ГДНП.

Инспектор Ботева посочи как може да се извърши проверката на задълженията:

"В горната част на портала се появява надпис "Проверка на задължение по фиш, наказателно постановление или споразумение по направление "Пътна полиция". 

Има три документа, които се заплащат по Закона за движение по пътищата, припомни комисар Ботева в предаването "Хоризонт до обед".

"Фишът, който се съставя на мястото на извършеното нарушение, се заплаща доброволно в 7-дневен срок от връчването му. След това се счита за влязло в сила наказателно постановление, което може да бъде заплатено в 30-дневен срок. А след изтичането и на този срок задължението ще попадне в принудителните събирания от публичен изпълнител в НАП. 

По отношение на електронните фишове, които са връчени, срокът за заплащане е 14-дневен с отстъпка от 30%. След това се счита за влязло в сила наказателно постановление, което може да се заплати доброволно в 30-дневен срок, но вече в пълен размер. След този срок задължението автоматично се изпраща в НАП. 

За наказателните постановления, които са връчени, срокът за заплащане е 14-дневен с отстъпка от 20%. След това човек може да си го плати в пълен размер в продължение на 30 дни. После задължението отива в НАП за принудително събиране. 

От 1 август 2023 г. законът даде възможност на хората, които имат фишове, да ги заплатят в 7-дневния срок с 20% отстъпка"

Определено се отчита интерес на хората да използват електронните възможности и да пестят своите ресурси - както времеви, така и финансови, отбеляза комисар Ботева. 

"От 13 октомври 2023 г. до 18 януари 2024 г. от МВР са изпратени над 655 хиляди уведомления към граждани, които имат издаден фиш или наказателно постановление. Те получават два линка – единият е, ако искат директно да заплатят задължението си, а другият е, за да го разгледат. След като бъде разгледан, документът се счита за връчен и започват да текат сроковете.

Над 11 800 документа са връчени през системата за Сигурно електронно връчване. 

В момента, в които се отрази плащането в системата на МВР, почти незабавно се праща информация и към системата на НАП.

Избирайки електронен път за заплащане на глобата, намаляват и възможностите хората да допуснат грешка". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европрокуратурата разследва директорка на гимназия в София, заловена с подкуп

Офисът на Европейската прокуратура в София разследва заподозряна за корупция директорка на гимназия, заловена и арестувана след получаване на подкуп. Тя е поискала 20 000 лева от изпълнител, нает по проект за реновиране на училището с обществени средства. Проектът е финансиран по процедурата "Училищна STEM среда", която се подкрепя с..

публикувано на 21.02.25 в 16:29

Предизвикалите пожари в Кипър ще плащат гасенето им и възстановяването на околната среда

Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..

публикувано на 21.02.25 в 16:25

Ковачев и други от ЕП отбелязаха годишнината от анексирането на Крим с писма до политически затворници

Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП.  Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..

публикувано на 21.02.25 в 16:20

Призив за трети бойкот на големите търговски вериги у нас на 27 февруари

Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..

публикувано на 21.02.25 в 16:17

Инж. Венцислав Начев: Истината е в баланса на използването на традиционните методи и ИИ

Със сигурност би имало нужда от стратегия за ИИ в образованието, но още няма достатъчно опит и по метода "опит -  грешка" ще се види, кое е добра практика и кое не, каза инж. Венцислав Начев, преподавател по програмиране, роботика и електротехника в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, в интервю пред..

публикувано на 21.02.25 в 16:00

Общини от Кюстендилско се включват в кампанията #НеДишайСмърт

Общини от Кюстендилско се включват в кампанията срещу употребата на вейпове под надслов #НеДишайСмърт. Тя насочена срещу нарастващата употреба на вейп устройства с неустановено и често опасно съдържание от деца и младежи.  По общини се организират срещи с представители на полицията и прокуратурата, педагози и психолози, за да се обмислят..

публикувано на 21.02.25 в 15:52

КФН: Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 26,5 млрд. лева

Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 26,5 млрд. лева – това сочат данните на Комисията за финансов надзор към 31 декември 2024 г. За една година те бележат ръст от близо 16% или над 3 млрд. лева. С най-голям дял от близо 87 процента са средствата в най-масовите, универсални фондове, в които задължително се осигуряват всички..

публикувано на 21.02.25 в 15:49