Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да постигнем баланс чрез вътрешно развитие по духовната пътека на Сатянанда

Христина Митовска: Йога за мен беше първата голяма стъпка към личностна трансформация

Йога нидра е известна като йогийски сън. Процесът се нарича още отдръпване на сетивата и насочване на психичната енергия към вътрешните процеси. По този начин се ограничава приемът на информация от външната среда и започва дълбоко емоционално пречистване. 

И тъй като живеем в свят, в който се налага да потискаме повечето си емоции и да сме фалшиво любезни, неискрени и привидно добри, ние се товарим с огромно напрежение. Отделяме огромно място на вътрешния диалог, в който казваме всичко, което не можем да кажем на другите.  Нуждаем се от тих и умиротворен ум. Ум, който може да открие щастието и хармонията в своята вътрешна тишина. Антар Мауна означава тишина. Начин да се оттегли ума от сетивата. Следва процес, който много прилича на очистването на градината от плевели. Но не грубо, а като оставим ума свободно и спонтанно да се изразява. Това позволява на дълбоко вкоренилите се болезнени спомени, страхове, омраза и фобии да се проявят по относително контролиран начин и да бъдат премахнати. 

"Към мен се обръщат хора, които се опитват да намерят работещ начин за физическа, емоционална и ментална релаксация, като класовете ми са пълни с жени, тук там мъже, разказа в "Нощен Хоризонт" Христина Митовска, сертифициран инструктор по йога. Тя следва духовната пътека на Сатянанда с фокус върху осъзнаването на тялото и дъха, успокояването на ума и балансирането на емоциите. 

Христина Митовска (Падма) се занимава с йога над 15 години, а преди 10 години преминава обучение за йога инструктор по системата на Шивананда. Сертифициран учител и по ин йога.

Снимката е илюстративна

"Йога за мен беше първата голяма стъпка към личностна трансформация, промяна и път към това да се чувствам много по-щастлива, свързана с тялото си, много по-осъзната, много по-спокойна и някак вътрешно центрирана и стабилна.

За мен йога една изключителна практика и философия, която е в много голяма подкрепа на човека в неговата холистичност. Ние работим на физическо ниво, на емоционално и психическо, ментално и духовно. Но за мен йога е един най-добрите инструменти, които аз познавам и съм използвала в моя жизнен път до момента за вътрешна саморегулация и път към щастието, каза още за БНР Митовска.

Митовска каза, че не е вегетарианка, но се е научила да се вслушва в тялото си. 

"Ние сме едно цяло и всеки може да използва от йога това, което прецени за себе си като полезно. Знаем, че има пряка връзка между емоции, ум и здраве, т.нар. психосоматика, това, което мислим оставя  отпечатък върху нашето физическо тяло и от начинът, по който стоим, може да се види дали у нас има блокажи, дали задържаме напрежение, дали можем да разпускаме, разказа още йога-инструктурът.

"Стойката, стягането на челюстта, дори на сън, може да покаже много силно емоционално напрежение

Съвременната невронаука изследва мозъка и как ние хората си взаимодействаме едни с други. Чрез така наречените "огледални неврони" в нашия мозък в момента, в който някой плаче до вас, вие ще се повлияете от тях. Това важи и за щастието, то е заразно. Най-лесно се предават емоциите като страх и гняв. 

Средата също може да доведе до блокажи при по-чувствителните хора. При нас българите има едно леко недоверие, аз съм си аз, ти не ме вълнуваш, тоест ние си предаваме това недоверие и съмнение един към друг...Заедно изграждаме средата, в която живеем, това важи за всичко.


Самата практика йога ни позволява ние да задържаме и консервираме енергията си, която имаме, а не да я хабим. Това важи и за други практики. 

При Йога нидра около 20 минути се равняват на 2 часа много дълбок и пълноценен сън, за мен това е най-любимата и най-прекрасни йога практики - начинът, по който рестартира цялата система.

А смисълът на медитацията е концентрацията - тоест ние концентрираме ума върху нещо конкретно - символ, образ, това предпазва и консервира мозъка и му помага да е по-здрав по-дълго време. А доста изследвания сочат, че когато човек медитира, се стимулира предната част на мозъка, която отговаря за това ние да бъдем креативни, да вземаме добри решения, да сме в позиция на вътрешно спокойствие, защото това е по-добре развитата, по-висшата част на мозъка, ние излизаме от тази, която е свързана с нашите базови емоции като страх, напрежение, тревога и така можем да функционираме на доста по-различно ниво и да имаме качество на живот, разказа още за "Хоризонт" Христина Митовска.

Митовска поясни още как действа на ниво човешко поведение и удовлетвореност науката "Маркетинг", защото сама тя е завършила социални науки и е работила в сферата на "Маркетинга". 

Тя разказа и как действат семейните констелации, като констелация означава съзвездие, система, като се работи на ниво именно "система" и това как сме свързани, като всеки един участник има определено място. Тя разказа как влияят семейните истории и място, от което произлизаме и как нерешените родови конфликти до седмо поколение назад влияят на следващите поколения, докато съответният конфликт не намери някакво решение. 

Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00