Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как говорим за престъпленията - етични и комуникативни измерения

Снимка: БГНЕС

Жестокото убийство в Бургас провокира вълна от коментари и реакции. Кой е верният подход при обсъждането на подобни теми и как да се избегне стигматизирането на извършителя, в случая наркозависим? Темата разглежда предаването "Хоризонт до обед".

"Не вярвам в това, че показвайки жестокостта, хранейки жестокостта, особено в социалните мрежи, ни дава възможност да подобрим средата, в която живеем. Жестокоостта успява да ни завладее и да замъгли разума ни", смята Юлия Георгиева, председател на УС на Центъра за хуманни практики, който се грижи за Розовата къща – там се приемат зависими от наркотици лица, които имат нужда от подкрепа.

Такива тежки отклонения от нормалното неизбежно събуждат нашето любопитство. Подобно тежко престъпление трябва да бъде разбрано, но този, който може да открехне истински завесата е съдът. Едва когато съдът стигне до истината, тогава завесата трябва да бъде отворена и това комуникативно "представление" може да бъде изнесено пред публиката, обясни пред БНР д-р Владимир Сотиров, психиатър от Амбулаторията за психично здраве "Адаптация".

Според него споделянето на подобни истории не е споделяне на истината, а на слухове, защото има нужда да знаем истината, но когато бъде установена, а за това е нужно време. Специалистът предупреди за опасни генерализации и обобщения, както и за "силно стигматизиращи послания, които не са обяснения", които могат да се появят в случаи като този в Бургас. Така по думите му се пренебрегва "целия контекст от човешки взаимоотношения, които са се разигравали в това семейство".

"Трудно е да преценим каква е генезата на това насилие, затова не можем да си позволим каквито и да е коментари по отношение на ситуацията. Призовавам към повече въздържаност при изразяване на каквато и да е емоция!"

Д-р Владимир Сотиров - клиничен психиатър  Снимка: Ани ПетроваЗлоупотребата с наркотици е самоувреждащо поведение, но то обикновено е вторично по отношение на друго, по-дълбоко страдание, опит да се заглуши това страдание, коментира д-р Сотиров.

Неглижирането на психичното здраве е проблем, но и прекомерната грижа за здравето на близките може да има обратен ефект, защото всяка крайност може да бъде проблематична - прекомерната грижа може да бъде възприета като тормоз и насилие, отбеляза още  специалистът.

Има професии, които са рискови фактори и могат да провокират травматизъм – например родител, който не може да превключи от професионалната си роля на експерт: например учител или  медицински работник, поясни д-р Владимир Сотиров.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40