Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галина Барова: Оказа се, че почти всички деца знаят какво е кибертормоз

Реалните престъпления станаха дигитални: Най-засегнатата група са 15-17-годишните

"Безопасно бъдеще" изследва проблемите, свързани с дигиталния тормоз

| Интервю
Дария Яхимовска, Мирела Хитова и Галина Барова
Снимка: Силвия Великова
Проект "Безопасно бъдеще“ изследва проблемите, свързани с дигиталния тормоз. В него участват партньори от Полша, Португалия, Хърватия, Турция и България. Проучването е финансирано по програма "Еразъм+“. 

Дария Яхимовска, финансов мениджър на проекта, разказа пред БНР, че в продължение на 16 месеца са събрани мненията на деца, учители и родители.

Галина Барова, директор на ОУ "Христо Смирненски“ в гр. Пазарджик, обясни в предаването "Преди всички", че още преди 4-5 години е издала заповед, с която забранява използването на мобилни телефони по време на час.

Така телефоните на учениците започват да се събират.

"Тогава получих голям отпор от родителите. Сега това е факт и никой вече не роптае. Децата свикнаха. Всяка мярка в България не се приема добре, но с времето се уверяваме, че има смисъл". 

Учителите от училището в Пазарджик са преминали през обучение и по друг подобен проект на "Еразъм, разказа Галина Барова. 

"Вече имахме представа какво представлява емоционалната компетенция и култура. Реших, че е необходимо да назнача и психолог в училището. Виждам резултат". 

В проектното проучване се включват ученици на възраст от 7 до 14 години. 

"Трябваше да мотивираме децата да бъдат абсолютно откровени при отговорите на въпросите. Обяснено им беше, че анкетата е анонимна и че това ще даде насоки – ние ще им бъдем полезни, а и те ще бъдат полезни. Анкетата ме шокира. Оказа се, че почти всички деца знаят какво е кибертормоз и че ако те не са били обект на такъв, то техни близки са били. По-големите говорят и за емоционалното си състояние – били са гневни, мразели са целия свят и не са искали да ходят на училище"

Мирела Хитова, експерт по проекта, разказа, че подборът на партньорите е извършен така, че да бъдат обхванати различни социални групи. 

"Бяха избрани едно голямо професионално училище от мегаполис като Истанбул, една професионална гимназия в малко градче близо до Лисабон, една малка гимназия в Хърватия и основното училище от Пазарджик. Децата бяха обособени по възраст. Бяха им зададени едни и същи въпроси. Имаше въпроси и към група възрастни – училищни директори, учители и родители. Резултатите бяха сходни. Тенденциите, които успяхме да установим са, че като време прекарано в интернет пространството – от най-малките към най-големите, то се увеличава. При големите е най-малко 4 часа. Някои ученици споделиха, че са в интернет и в час. При всяка възможност те са в мрежата. Най-големите ученици се оказаха по-малко информирани за възможностите да сигнализират от средната група ученици, които са на възраст 9-10 години. За България резултатите бяха много добри като информираност". 

Яхимовска отбеляза, че е изготвен доклад с резултатите от изследванията на фокус групите във всички партньорски държави.

"12,5% от анкетираните са дали положителен отговор на въпроса дали са били жертви на дигитален тормоз. Смятаме, че има малко изкривяване в данните, защото голямата част от децата не искат да споделят. Друга част бъркат дигиталния тормоз с дигиталната закачка. Най-засегнатата група от дигитален тормоз са 15-17-годишните. Реалните престъпления станаха дигитални". 

Една от негативните констатации на проучването е, че нормативната база при такъв тип престъпления е много слабо развита. 

"Все още дигиталните престъпления не се третират като такива. Направили сме препоръки към институциите". 

Хитова смята, че най-важната полза от този проект е фиксирането на общественото внимание върху проблема за дигиталния тормоз.

"Предлагаме един проект на Национална стратегия за справяне с дигиталния тормоз и езика на омразата".

Барова разказа, че са проведени родителски срещи и е обяснено какво се случва. 

"Интересът беше много голям. Когато има проблем, ние трябва да го решаваме заедно".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът между два квартала на Велико Търново е запален умишлено. Има задържан (Видео)

Пожарът от тази нощ в боровата гора между кварталите "Бузлуджа" и "Чолаковци" във Велико Търново е запален умишлено. Извършителят е задържан. Овладян е пожарът в гората между два квартала на Велико Търново Пожарът, който унищожи 30 декара борова гора и постави под сериозен риск десетки хиляди жители на два от най-големите..

публикувано на 27.07.25 в 19:06

Тараклийският университет стана част от българското висше образование

Министрите на образованието на Молдова и на България подписаха споразумение за прехвърляне собствеността на Тараклийския университет на Русенския университет Ангел Кънчев.  От тази година висшето училище в Молдова стана част от българското висше образование. Премиерите на Молдова и на България присъстваха на церемонията. "Пожелавам в..

публикувано на 27.07.25 в 18:57
Доставка на хуманитарна помощ по въздуха в Газа.

Йордания и ОАЕ са хвърлили с парашути 25 тона хуманитарна помощ в Ивицата Газа

Йордания и Обединените арабски емирства са хвърлили днес с парашути 25 тона хуманитарна помощ в Ивицата Газа. Това е първата подобна въздушна доставка от месеци насам. Палестински здравни служители в град Газа заявиха, че най-малко 10 души са били ранени от падащи кутии с хуманитарна помощ. Египетският Червен полумесец съобщи, че изпраща над 100..

публикувано на 27.07.25 в 18:45

Фон дер Лайен призова Зеленски да подкрепи независимите антикорупционни органи

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова украинския президент Володимир Зеленски да подкрепи независимите антикорупционни органи, като също така обеща да продължи да подкрепя Украйна по пътя й към членство в ЕС. Това съобщи агенция Ройтерс. "Украйна вече е постигнала много по пътя си към Европа. Тя трябва да надгражда..

публикувано на 27.07.25 в 18:41

Пожарът навлезе в Козарево

Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силния вятър не позволява овладяването на огъня, а населеното място е обгазено   Токът в селото е прекъснат, което усложнява ситуацията, тъй като помпите в дворовете не работят и снабдяването с вода е изключително трудно...

публикувано на 27.07.25 в 18:17

Над 5000 декара горска територия обхвана пожарът между Илинденци и Кресна

Над 5000 декара горска територия обхвана пожарът между Илинденци и Кресна. Засега няма опасност за населените места в подножието на Пирин. Нов пожар избухна в една от махалите на град Симитли, като унищожи няколко къщи и бързо се разрази към планината Малешево. Областният управител на Благоевград отново активира системата BG-ALERT с код..

публикувано на 27.07.25 в 18:14

Изключително голям е фронтът на пожара в Трънско

Изключително голям е фронтът на пожара в Трънско. Огънят е високо в планината Руй, теренът е стръмен и каменист, духа вятър и това допълнително затруднява работата на пожарникарите. В следобедните часове усилията на пожарникарите и доброволците са били насочени в района над село   Милославци, за да се спре разпространението на пожара, каза..

публикувано на 27.07.25 в 18:03