Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Финансирането на лечение: зависи дали си под, или над 18 години

| Интервю
Снимка: pixabay

Дискриминирани ли са пълнолетните българи, имащи нужда от лечение у нас или в чужбина извън обхвата на задължителното здравно осигуряване и оставени сами да събират нужните средства за това? Въпросът поставят от неправителствената организация "Общност Мостове" чрез жалба до Комисията за защита от дискриминация. 

През няколко седмици се появяват кампании за събиране на средства за деца и възрастни, които се нуждаят от лечение, трансплантация или скъпо струващи медицински изделия и консумативи. При децата има повече възможности НЗОК да заплати такова лечение, извън задължителното здравно осигуряване. Те обаче се ограничават, когато детето навърши 18 години. 

Д-р Антоанета Тончева, генетик в университетска детска болница в Германия, член на Сдружение "Общност Мостове", обясни проблема:

"Управниците ни написаха Наредба 2 от март 2019 г. В самата наредба, която кореспондира пряко и със Закона за здравето, е записано, че по различен начин могат да имат достъп до лечение децата до 18-годишна възраст и пациентите над 18-годишна възраст. Когато тези хора са лекувани до 18 години по тази процедура, дали в болнична атмосфера или на домашно лечение, в момента, в който те станат пълнолетни, вече нямат право дори да кандидатстват по тази наредба за поемане на разноските за тяхното лечение. В общия случай би трябвало да става преимуществено дума най-вече за скъпите терапии, които са непосилни за семействата сами да ги заплащат. Оказва се, че първо много по-голям процент от средствата - над 95% от тях, се харчат за лечение в България. Но не само за лечение, но и за импланти, генетични изследвания. Когато децата пораснат, изведнъж се превръщат във възрастни и всяка възможност за тяхната терапия, често дори няма алтернатива на тази терапия, те просто остават без терапия и държавата абдикира". 

В предаването "Хоризонт до обед" д-р Тончева разказа и историята на Влади, който е с детска церебрална парализа и се нуждае от импланти и операция. "Болницата ще усвои клинична пътека за тази операция, но семейството трябва да събере над 70 хил. лв. за импланти", обясни тя.

Пред "Хоризонт" майката на момчето - Ирина Ганчовска, разказа как семейството е тръгнало по пътя на "паралелното здравеопазване" и как само трябва да събере парите за тези импланти:

"Заболяването е прогресивно. Единственото лечение е операция и поставяне на импланти. В България здравната система до 18 години поема разходите за импланти, но над 18-годишна възраст всичко трябва да поеме семейството. Сумата е огромна, непосилна за нашето семейство. Обърнахме се към хората, отворихме ДМС, направихме страничка на Влади. Благодарение на добри хора успяхме да съберем голяма сума пари. Ако не се направи тази операция, състоянието му ще се влоши значително. То просто е неизбежно - започва по-голямо изкривяване, започват да се притискат важни органи и просто изходът е фатален". 

Колкото по-скоро се направи операцията, толкова по-добре, защото състоянието на Влади се влошава, обясни тя. 

Майката се обърна към здравното министерство като подчерта, че тези болни деца завинаги си остават деца: "Годините им порастват, но те завинаги си остават деца". 

По думите на д-р Тончева дискриминацията е както за редки, така и за чести заболявания, както и по възраст. Това е лишаване на пациента от достъп до лечение - това трябва да се промени, категорична бе тя. 

Интервюто на Валерия Николова и Елена Бейкова с д-р Антоанета Тончева и интервюто с Ирина Ганчовска в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Джо Байдън

Байдън: Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран

Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран, заяви американският президент Джо Байдън. Нови израелски въздушни удари в Южен Бейрут са поразили централата на разузнаването на терористичната организация "Хизбула", твърди израелската армия. Последните трите въздушни удара по южните предградия на Бейрут идват след нощ на интензивни..

публикувано на 03.10.24 в 19:03

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35