Възможно ли е част от Израел да остане без електричество, а това означава и без вода, защото филтрирането на морска вода е силно зависимо от електричеството? Този въпрос задават израелските медии, обезпокоени от перспективата за откриването на втори фронт на север - с "Хизбула". Отговорите бяха обсъдени на конференция "Енергетиката по време на войната и след нея".
Йони Ханцис, представител на една от големите израелски фирми за екологична енергия, коментира темата за предаването "Нещо повече".
В началото на войната с Газа Израел спря да я снабдява от електроцентралата си в Ашкелон (до тогава изпращаше безплатно енергия на намиращия се на 5 километра анклав), но на "Хамас" това спиране не им се отрази. Чак когато израелските войски навлязоха в Газа, разбраха, че там са се погрижили за енергийна самостоятелност за дълго. Затова не им се отрази особено дори блокадата и спирането на вноса на горива. Как коментирате това, г-н Ханцис?
"Там открихме произведени в чужбина много усъвършенствани батерии и генератори. В едните се съхранява излишната енергия, например добита от слънцето през деня, която се използва при по-голямото търсене през нощта, а генераторите предполагат бързо използване в реално време. Това означава, че Газа е била, ако не напълно енергийно независима, то готова да издържи на дълга блокада. Стратегията им е заложила на слънчевите панели, каквато тенденция смятаме да развием и в Израел, но силната регулация досега пречеше да се насърчават домашните соларни паркове и енергийните кооперативи. Оказа се неефективно производството на енергия от множество малки разпръснати соларни източници, когато то се разпределя централизирано".
Явно има какво да се поучите и от враговете си. В Израел от първи януари влезе в сила закон, според който всяка фирма, която има разрешително да произвежда електроенергия, може да се договаря и да я продава пряко на потребителя, без да е необходимо да се използва като посредник "Енергоснабдяване".
"За въвеждане на тази диверсификация се борим отдавна. Така ще се създаде конкуренция, между отделните фирми, на принципа на свободния пазар. Надяваме се да спадне чувствително цената на електричеството за домакинствата и обществения сектор. Сега плащат еднаква цена тези, които живеят до електроцентралите, и онези, които са отдалечени на стотици километра. Както се казва "по равно означава несправедливо“. Новият начин има и своите проблеми. Липсва нужната инфраструктура. Ще трябва точно да се изчисли динамиката на потреблението, за да се осигурят нужните количества. Разликата в тарифите няма да е за нощна и дневна енергия, а за екологична и замърсяваща".
Преди година интервюирах специалист по нови източници на енергия, който твърдеше, че прогресивните технологии днес, са екологична трагедия утре. Така ли е?
"Да, няма съвършен способ за добиване на енергия. Нашата фирма е за соларна енергия и използваме слънчеви панели и батерии. Паралелно правим изпитания и ще построим фабрика за рециклирането им. Въвеждаме алтернативните енергоизточници, като паралелно търсим как да минимализираме отрицателните странични ефекти. Защо при екстремни ситуации този начин на снабдяване има предимства: Произвеждаме енергия, а излишъците можем да съхраним. Това е първото предимство. Второто е, че вместо да има една електроцентрала, осигуряваща да кажем 1000 киловата енергия за даден район, тези 1000 киловата при нас се подават от множество разпръснати в района соларни панели. Дори няколко от тях да бъдат засегнати от ракети или от природни бедствия, останалите продължават да функционират. Третото ни преимущество е, че съкращаваме загубите на ток при преноса на дълги разстояния".
Репортаж на Феня и Искра Декало можете да чуете от звуковия файл.
Необходими са общи усилия на Балканите в борбата с тероризма, нелегалната миграция и екстремизма, както и работа с младите хора за противодействие на радикализацията в интернет. Това мнение изрази президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска, която участва в София в международния форум "Процес Акаба" с фокус върху Балканите...
Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни. Пазарът на имоти расте в очакване на еврозоната, а цените са нараснали с 6% само от началото на 2025 година. В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с недвижими имоти се..
С историческа въстановка във великотърновското село Велчево и походи днес ще бъде отбелязана 190-ата годишнина от Велчовата завера. Въстанието е един от първите опити на българското освободително движение. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от 1835..
От днес започва кампанията за пролетно почистване в София, която тази година е насочена към облагородяване на междублоковите и споделените пространства. Доброволците могат да заявят участието си предварително, а от Столичния инспекторат ще осигурят ръкавици, чували и организация за извозване на събраните отпадъци. Градинката пред блока,..
Няма опасност за живота на петимата младежи, които паднаха с кола в река Черна в Смолян. Малко преди 20 ч. снощи лекият автомобил, управляван от 18-годишен младеж, е излязъл от пътното платно, пробил предпазната ограда и се преобърнал в речното корито, недалеч от спортна зала "Величко Чолаков". Кола с петима пътници падна в река Черна в..
Продължава общественото недоволство срещу катастрофите с жертви и състоянието на пътищата в страната, след инцидента от понеделник, при който загина 12-годишната Сияна. В нейна памет, в Благоевград ще се проведе мълчаливо шествие със запалени свещи, което ще тръгне от Съдебната палата в града. С едноминутно мълчание паметта на загиналото..
Американският щат Калифорния ще търси споразумения с отделни партньорски държави, за да бъде освободен от ефекта на бъдещите ответни мита срещу САЩ, обяви губернаторът на щата Гавин Нюсъм. "Тарифите на Доналд Тръмп не представляват волята на всички американци. Името на 40 милиона жители на Калифорния, заявявам, че целта ни е да поддържаме..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...