Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тома Биков: Сега обстановката е подходяща за гледане на Закон за радиото и телевизията

| Интервю
Снимка: Силвия Великова

Сега обстановката е подходяща за гледане на Закон за радиото и телевизията.

Това каза пред БНР депутатът от ПГ на ГЕРБ-СДС Тома Биков, председател на парламентарната комисия по култура и медии.

Той припомни, че в началото на 2021 г. е имало изготвен законопроект, който сериозно променя начина на функциониране на обществените медии, но през март мандатът на парламента е изтекъл и затова самият той е настоявал Законопроектът за радиото и телевизията да не се гледа тогава:

"В този момент, ако го бяхме гледали, това можеше да доведе до подозрения дали не искаме нещо да направим в наша полза преди изборите. Такъв тип закони трябва да се гледат в по-спокойна обстановка, която да е лишена от злободневни употреби на такъв тип законодателство, защото то задава доста важни параметри в обществената среда".

Тома Биков уточни, че още при сформирането на настоящото правителство "Денков-Габриел" по негово предложение е заложено в програмата на Министерството на културата този ЗРТ да бъде разгледан в рамките на мандата:

"Не с очакването той да бъде приет, защото е необходимо да бъде проведена дискусията, която беше проведена преди 3 години. Сега имаме готовност с готов текст, МК е дало ход на процедурите. Добре е да бъдат направени няколко дискусии, освен общественото обсъждане - във формалния вариант, качено на сайта".

По думите му трябва да се стъпи на базата на подготвения през 2021 г. ЗРТ.

"Една от промените, която няма структурен характер, а по-скоро е с тактически характер, е увеличаването на мандата на директорите на БНР и БНТ от 3 на 5 години. Логиката е те да имат време да развият своята политика. Не виждам някаква съпротива срещу това. Тук въпросът е, че може би трябва да направим дискусия дали да имат право на втори мандат, което значи 10 години. Моето мнение е, че трябва да имат право".

Биков изказа мнение, че не е толкова проблем кой избира генералните директори на обществените медии, а това, че "има доста голямо стесняване преди възможността за кандидатиране", поради което, според него, няма много подходящи кандидати през последните години в различните конкурси за генерален директор на БНР и на БНТ. 

Законът, по който работят в момента БНР и БНТ, е от 1999 г. и в него не са отразени дигиталната среда, а и много малко се усеща, че има частни медии, коментира още председателят на парламентарната комисия по култура и медии.

Той подчерта, че с този ЗРТ трябва да се промени и начинът на финансиране на обществените медии:

"Те в момента се финансират на количествен принцип - час програма. Броят се колко часа програма се произвежда в тези медии, пък каква програма - няма значение. В това предложение на ЗРТ се въвежда един качествен принцип, формулирана е обществената мисия на БНР и БНТ, записана е в закона и е подходяща. На базата на тази рамка те ще могат да кандидатстват с определени предавания за финансиране и там е ролята на СЕМ. Съветът се превръща в един инструмент, през който да минава финансирането, не само от Министерството на финансите. СЕМ трябва да изгради една концепция какво се очаква от тази обществена медия в следващата година. ... Когато генералният директор е направил програма, с която кандидатства за поста, тя трябва да е подплатена и с финансова програма, а СЕМ да прецени дали е реалистично това да се случи. И този генерален директор в следващите 5 години, ако са 5, да има някаква гаранция и дори да може да каже, че не е възможно да изпълни програмата си, ако държавата не му е отпуснала средствата, които предварително са били одобрени от СЕМ".

Според Тома Биков начинът на излъчване на членове на СЕМ е подходящ и няма алтернатива:

"В същото време не сме готови да дадем необходимите средства на СЕМ, за да изпълнява дейността си. Те не могат да си намерят и кадри. Има нужда и от юридическа експертиза. Ако им възложим и това, откъде ще намерим хора, които за 1200 лева ще разпределят бюджетите на БНР и на БНТ на качествен принцип, да преценяват кое отговаря на мисията им и кое не отговаря". 

Председател на Комисия по култура и медии в парламента заяви, че е рисково занимание създаването на закон срещу дезинформацията и отправи призив към Министерството на отбраната да не се занимава с медиите:

"Не им е работа да се бъркат в тези неща, те не разбират от медии. Факт е, че темата е част от националната сигурност, но е далеч от компетентността на МО и нямат работа в това". 

Според него в рамките на този парламент не е реалистично да бъде прието законодателство срещу дезинформацията:

"Освен ако няма консенсусна база, върху което да се изгражда".

Интервюто на Илия Вълков с Тома Биков в предаването "РадиоТочка" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фермери искат среща с властта и са готови за протести

Националната асоциация на зърнопроизводителите настоява за провеждане на спешна среща с Министъра на финансите и Министъра на земеделието  за да се договори незабавното изплащане на средствата по т.нар Украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко..

публикувано на 02.10.24 в 19:55
Синът на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил, получи условна присъда заради закана за убийство

Условна присъда за сина на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил

Софийският районен съд призна за виновен Васил Михайлов, син на прокурора от Перник - Бисер Михайлов, за една от общо четирите закани за убийство по адрес на Боряна Рангелова и го оправда за останалите три.  Съдът го осъди на една година и осем месеца условно лишаване от свобода с четири години изпитателен срок. Присъдата подлежи на протест...

публикувано на 02.10.24 в 19:34
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Г-7: Дипломатическо решение на конфликта в Близкия изток все още е възможно

Лидерите на Г-7 обявиха, че дипломатическо решение на конфликтите в Близкия изток "все още е възможно“. То беше публикувано след края на виртуалната среща на лидерите на Г-7, която беше свикана от италианския премиер Джорджа Мелони в качеството ѝ на ротационен председател на групата. Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на..

публикувано на 02.10.24 в 19:13
Пожар в апартамент след израелски въздушен удар в Дахие, Бейрут, Ливан, 2 октомври 2024 г.

Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на "Хизбула" в Ливан

След противоречиви съобщения вчера, днес и ливанската шиитска групировка "Хизбула", и израелската армия потвърдиха за сблъсъци на територията на Ливан. Израелското командване изпрати подкрепления от пехотни и бронирани части към северната си граница. Съобщи и за първите жертви в започналата във вторник през нощта сухопътна операция - в схватките с..

публикувано на 02.10.24 в 19:05
Министър-председателят Димитър Главчев (вторият отляво надясно) обяви, че няма актуални заплахи за България във връзка със ситуацията в Близкия изток

Премиерът: Няма актуална заплаха за сигурността на страната

"Няма актуална заплаха за сигурността на страната". Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев след заседанието на Съвета за сигурността към Министерския съвет във връзка със ситуацията в Близкия изток. "Обединихме се около това да призовем за деескалация на конфликта в Близкия изток, което е в синхрон с европейската позиция", каза още..

публикувано на 02.10.24 в 18:56

РИК- Кюстендил назначи 2 222 членове на секционните комисии в деветте общини в областта

РИК-Кюстендил със свое решение назначи 2 222-та членове на секционните комисии в деветте общини в областта. Това не е довело до сериозни разногласия и проблеми, каза председателят на комисията Венцислав Механджийски. На предварителните консултации при кметовете на общини имаше известно напрежение - особено в Община-Кюстендил, където..

публикувано на 02.10.24 в 18:48

Заседава Съветът по сигурността към Министерския съвет

Тази вечер Съветът по сигурността към правителството провежда заседание - министрите на вътрешните работи, на отбраната, началниците на ДАНС, разузнаването и други служби бяха свикани от премиера Димитър Главчев, за да обсъдят мерки за сигурност в отговор на ескалацията на напрежението в Близкия изток. В рамките на заседанието на Съвета по сигурността..

публикувано на 02.10.24 в 18:12