Не е резонно цените на топлофикация да се повишат с 30% заради по-студения с 3 градуса декември 2023 г., защото цените на природния газ на европейските борси и в България се понижиха значително, въпреки студената зима. Има насищане с газ на европейския пазар, газохранилищата са запълнени на рекордни равнища. Това обясни пред БНР Мартин Владимиров директор на програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията.
Защото "основната част на ценообразуването на топлоенергията е цената на газта", каза експертът в предаването "Неделя 150".
"Трябва да се има предвид, че от години цената на топлоенергията се задържа изкуствено на ниски равнища, което води до сериозни загуби за топлофикационните дружества, сериозни трудности да подържат системата ефективна, има големи загуби и изобщо секторът е в много тежко състояние. Опитва се да намери глътка въздух и при всяка възможност да вдига цените, за да си покрие загубите", обясни експертът.
Експертът в енергетиката прогнозира, че в дългосрочен план това е трендът - увеличение на цените, "ако искаме да стабилизираме сектора. Но мисля, че за съжаление заради популистки виждания, как да се определя цената на топлоенергията в България, и ми е трудно да си представя, че някой регулатор, независимо, че КЕВР е независим орган, ще посмее да вдигне чувствително цената на топлофикация".
Мартин Владимиров коментира още, че е пресилено твърдението, че "Булгаргаз" е във фалит:
"Но някои сключени споразумения, последните 12 -18 месеца, действително накърниха финансово газовия оператор, тъй като те не са изгодни за България. Ние плащаме например в момента повече на турската страна, на турската компания Боташ, за преноса на газ, отколкото получаваме от турска компания да използва нашата газопреносна мрежа. Това споразумение впрочем се разследва от ЕК".
"Булгартрансгаз" и "Боташ" със споразумение за свързване на газопреносните ни системи
"Много въпроси възникват и около сделките с Гърция, знаем, че там получаваме газ на много високи цени, значително по-високи от средните в ЕС и значително по-високи от азерския газ и съответно когато този газ се продаде на българския пазар на доста по-ниски стойности, Булгаргаз реализира загуба. Но не мисля че състоянието в дългосрочен план е лошо, тъй като Булгаргаз остава водещ играч на пазара у нас и може да се превърне в регионален лидер, ако добре си изиграе добре картите", прогнозира енергийният експерт.
По отношения на договора той коментира: Наричам този договор Турски поток 2, защото е поредният преференциален договор, който обслужва изцяло интересите на трета страна – дали на турската Боташ или индиректно на Газпром, не е напълно ясно, но факт е, че ние всъщност се превръщаме в посредник за продажба на алтернативен газ за целия регион. От това можеше да спечелим, действително ние губим, но в момента има достъп до огромни количеиства газ на различни цени, може да се превърне в хъб за разпределението на този газ и да го продава в целия регион и да печели.
"Има нужда от стратегическа визия за развиване на търговския потенциала на Булгаргаз. Компанията трябва да се превърне в регионален лидер като например като гръцката държавна компания или ОМВ или Ромгаз в Румъния. Все още на Булгаргаз се гледа като национална държавна агенция, която служи просто да купува и продава количества газ на фиксирани цени без особена печалба или някаква търговска логика", препоръча Мартин Владимиров.
Той коментира, че "в момента Турция играя ролята на пералня на руски енергийни ресурси". И обясни, че "Турция е вторият най-голям вносител на руски суров петрол в света. Смята се, че Турция, агрегирайки азерски нефт и газ, може да служи за камуфлаж за руски износ - руски газ".
Излизането от омагьосания кръг от руската доставка на ресурси е възможно, смята Мартин Владимиров - На първо място, когато говорим за рафинерията е от значение да бъде продадена на западен стратегически инвеститор. Важно е да вкараме опитен играч, дали от САЩ или от Западна Европа, който да докара със себе си и нови дългосрочни договори за закупуване на петрол от алтернативен на бившия Съветски съюз нефт.
Подробности по темата чуйте в звуковия файл.
Календар за 2025 г. с теми от миналото на града за период от 100 години представи Община Балчик. В него са поместени важни събития от Кримската война до 1944 г. Календарът е кратка версия на излезлия по-рано фотоалбум "Един век визуална история Старият Балчик 1850-1945". Календарът, който ще стигне до партньори, приятели и институции у нас и в..
Бизнесът настоява за диференциран подход при увеличението на заплатите в бюджетния сектор. Повече пари трябва да се насочват приоритетно към недофинансираните сфери, а доходите да растат поетапно през годината, смятат работодателите. Обратният подход създава предпоставки за ръст на инфлацията. Бюджетът трябва да дава приоритет на увеличението на..
Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви, че няма да отстъпи пред продължаващите вече месец протести в цялата страна заради срутването на козирката на железопътна гара, при което загинаха 15 души. Александра Томанич: Протестите в Сърбия са коренно различни от предишните Възмущението от трагедията в Нови Сад се разпространи в цяла Сърбия,..
Километрична опашка от автомобили се е образувала на магистрала "Хемус", в посока София, между тунелите "Ечемишка" и "Топли дол". Причината е организацията за пропускане на движението в единствената работеща тръба на тунела "Топли дол", като и в двете ленти се движат коли в посока Варна. След тунел "Ечемишка" движението в посока Варна се нормализира...
Кипърските граждани са в несигурност и стрес заради личните им финанси и недостатъчни спестявания, показва представеният "Индекс на финансовото благосъстояние“ за 2024 г. Общата му стойност е едва 51,4 (при база 100). 57% от участниците в проучването, проведено от "Института за финансово благосъстояние" (Financial Wellbeing Institute), смятат, че..
Близо 17 600 са свободните работни места в цялата страна, сочат предварителните данни на Националния статистически институт към края на третото тримесечие на годината. Те са с почти 1000 позиции по-малко в сравнение с края на второто тримесечие. Преди дни от Агенцията по заетостта съобщиха, че сред най-търсените професии са персонал, полагащ..
Кипър ще получи заем от 200 млн. евро от Европейската инвестиционна банка за изграждане и модернизация на пътна инфраструктура, първият транш от който е за 100 млн. евро. Споразумението за него бе подписано в петък в Никозия от министрите на финансите и на транспорта на страната заедно с вицепрезидента на европейската финансова институция..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..