Министерството на земеделието съобщи, че стартира процеса по преобразуване на Изпълнителна агенция по горите в Държавна агенция по горите към Министерски съвет и това ще се случи в изпълнение на управленската програма на правителството за периода 2023-2024 година.
От агроведомството предупредиха, че очакват всички заинтересовани страни в 14-дневен срок да изпратят своите предложения за структурата и функциите на новата Държавна агенция по горите.
Този срок измина, но от министерството все още казват, че не са готови да говорят по темата.
Анелия Иванова, председател на Федерация "Земеделие и горско стопанство" в КТ „Подкрепа“, обясни пред БНР, че позицията на работещите в системата е категорично за изваждане на системата на горите, в случая Изпълнителна агенция по горите, шестте държавни горски предприятия и "Агролеспроект" в самостоятелна държавна агенция по горите, която да е на пряко подчинение на Министерски съвет.
Държавна агенция по горите имаше през 2009 година, припомни тя.
"Тогава настоявахме да се разреши т.нар. стопанска дейност на държавните горски и ловни стопанства, за да има по-спокойно финансиране на дейностите, изпълнявани от горските предприятия. Тази наша идея беше припозната от коалиционното споразумение на ПП-БСП-ИТН-ДБ. Те стартираха реформата в системата. Нашето настояване беше и Агенция по безопасност на храните също да излезе от обсега на Министерството на земеделието. Двете агенции бяха извадени като бюджет от министерството, но тогава ИТН спънаха процеса и не се извършиха необходимите промени в законодателството".
Основният проблем е извършването на политика в системата на горите, разясни Анелия Иванова в предаването "Преди всички".
"Основният аргумент за единна самостоятелна горска служба, подчинена на Министерски съвет, е политиката по управление и опазване на българските гори да се издигне във водещ приоритет и политическото вмешателство в работата на лесовъдите да бъде сведено до минимум".
Тя припомни за критично важното значение на горите при предотвратяване на климатичните промени. И посочи, че последните 15 години са показали, че в Министерството на земеделието горската политика се размива. За този период бюджетът на Агенцията по горите е намалял страшно много.
"Заплатите се задържат изключително ниски и има сериозно текучество.
Проблемът е къде ще отидат държавните горските предприятия. Те стопанисват и управляват огромен ресурс. Извършват публични функции.
С приемането на Закона за публичните предприятия през 2019 г. се прокрадва идеята за трансформиране на 6-те държавни горски предприятия в акционерни дружества, което ни навежда ни на мисълта, че отново се мисли за тяхната приватизация. Това са много сериозни наши опасения.
С реформата от 2011 г., когато ГЕРБ дойде на власт, бяха създадени тези държавни горски предприятия и има постепенно стабилизиране на системата. Направиха се инвестиции и в сграден фонд, и в техника. Единството на горската система досега доказа, че това е най-ефективният начин на управление. Това е категорична позиция на всички работещи в системата на горите. Основните заинтересовани страни, работещи в нея, сме готови на всичко, за да не допуснем това, което се случи преди 1999 година".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Архитект Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София, съобщава пресцентърът на Столичната община. Протоколът с окончателните резултати на кандидатите и оценките на членовете на комисията от всички етапи на конкурса са публикувани на сайта на общината. Панайотова е получила над 4,3 точки..
Кандидатите за заместник-председатели на Сметната палата биха поели поста на служебен министър-председател. Това потвърдиха в отговор на депутатски въпрос Силвия Къдрева и Маргарита Николова - и двете предложени от председателя на одитната институция, и служебен премиер в два мандата Димитър Главчев. След промените в Конституцията..
Земеделският бранш отменя обявената в началото на седмицата протестна готовност заради провала на поливния сезон, съобщават от Българската аграрна камара. Решението е взето след проведена днес среща в Министерски съвет между представители на Аграрната камара и министър-председателя Росен Желязков, министъра на земеделието и храните Георги Тахов,..
Община-Рила залага средства по бюджета, който се готви за внасяне на Общинския съвет, за ремонт на пътя Рилски манастир-Кирилова поляна, 7 км, казаха от администрацията. Ще се предвидят средства и за изготвяне на проект за цялостно преасфалтиране на трасето, което води до интересни и забележителни места по маршрута. Често състоянието на пътя..
Президентът на Франция Еманюел Макрон призова европейските компании да преустановят инвестициите си в САЩ докато ситуацията с "бруталните и неоснователни" мита, обявени от американския му колега Доналд Тръмп, не се изясни. "Какво би било посланието, ако големи европейски играчи инвестират милиарди евро в американската икономика в момента, в който те ни..
Канадският премиер Марк Карни обяви ограничени контрамерки на новите американски мита за страната му, наричайки протекционистичните мерки, които обяви снощи президентът на Съединените щати Доналд Тръмп "трагедия за глобалната търговия": "Правителството на Канада отвръща със същия подход като американския - техните 25 процента с наши 25..
България заявява готовност да улесни достъпа на германски компании до високотехнологични индустриални зони у нас. Това е обявил вицепремиерът Атанас Зафиров пред извънредния и пълномощен посланик на Федерална република Германия у нас Ирене Мария Планк. На срещата е констатирано, че България и Германия задълбочават стратегическото си..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..