Министерството на образованието и науката откри множество нарушения, дори издаване на фиктивни дипломи, в голям университет в страната. Прокуратурата обяви, че започва проверка.
Разсъждаваме по тази тема, когато има някаква новина, заяви пред БНР Петя Георгиева от Института за пазарна икономика.
"Но паметта ни е доста къса. Нещата затихват до следващия скандал. Висшето образование страда от най-различни сътресения. След като отмине бурята, нищо не се променя. Това е големият проблем".
Студентът е заинтересован да получи диплома, а не качествено образование, отбеляза експертът.
"Въпросът с качеството не стои чак толкова, особено в ситуацията, която в момента е в България, и студентът заплаща изключително малко за висше образование. Това силно стимулира студените да търсят по-нискокачествени услуги, особено ако искат да се реализират в област, където изискването е да има висше образование, като входна точка към професията".
Държавата трябва да е заинтересована от качеството в университетите, отбеляза Георгиева.
"Затова е измислена системата за акредитация. Но у нас това е по-скоро формален механизъм. Извършва се на принципа на партньорската проверка. Никой не иска да се изправи срещу свои колеги".
Нещата в Европа се случват по подобен начин, но има и един различен механизъм, който работи по-добре, посочи тя.
"Това е правосъдната система. Ако в чужбина университет бъде хванат с подобни нарушения, най-вероятно ще спре да функционира".
У нас има вече 51 университета и огромно количество студенти, които просто искат да преминат бързо и безболезнено през системата, отчете Петя Георгиева.
"Парите следват студента, но те са на данъкоплатеца. Финансирането е сериозен проблем и създава това, което виждаме".
Тя посочи конкретни стъпки за преодоляване на проблема.
"Системата на акредитация може да бъде подобрена.
Може да се извършват изпити за упражняване на определени професии.
Важно е да се включи студентът, като търсещ качеството – ако той плаща повече, ще се заинтересова дали ще ги даде на университет в България, или в чужбина, и какво прави с парите си".
"Висшето образование е една гигантска система. Тя е автономна по Конституция и е много трудно да се правят промени. Моите наблюдения са, че всеки министър, който се е опитал да коригира нещо, се е сблъскал с една стена от съпротива.
Надяваме се университетите да достигнат до извод, че нещо трябва да се направи по отношение на качеството.
Но докато не бъде решен въпросът какво точно означава автономия и самоуправление и докъде се простира ролята на държавата, нещата няма да се променят към добро", категорична е Петя Георгиева.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку е сигурен участник на втория тур на президентските избори в страната на 8 декември. Данните от екзитпол, публикувани непосредствено след края на днешния първи тур, показват незначителна разлика между следващите трима кандидати за поста държавен глава в северната ни съседка. Това съобщи АФП. За..
Руската Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с американските ракети ATACMS, съобщава Уолстрийт джърнъл, като се позовава на Института за изучаване на войната. Институтът е изготвил карта на около 200 военни обекта като летища, учебни полигони и складове за боеприпаси, които попадат в обсега на ракетите ATACMS и Storm..
Полицията в София издирва трима души, които са нападнали и набили продавач в търговски център. Инцидентът е станал в късния следобед. По първоначална информация нападателите са тийнейджъри. Причината за нападението е забележка, отправена от пострадалия към младежите. На мястото има екипи на полицията.
Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщиха във фейсбук от Българския антарктически институт като цитираха ръководителя на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев по информация на Елка Василева - единствената жена, която е на базата в момента. На 23 ноември 2024 г. българската антарктическа база "Св...
Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV "Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на страните в Шенген от 1 януари 2025 година. По думите на Главчев натискът върху българската граница с Турция, свързан с нелегалните опити за..
11 400 жители на област Кюстендил са подали заявление за помощ за отопление, по данни на Регионалната дирекция "Социално подпомагане“. Издадените заповеди за отпускане са 9 732, а издадените заповеди за отказ – 1361. В процес на обработка са 272 заявления. Целевата помощ е в размер на 110.75 лв. на месец или общо 553.75 лв. Тя се отпуска за..
Службата за сигурност на Украйна показа пред журналисти останките на руската балистична хиперзвукова ракета "Орешник", която беше изстреляна в четвъртък по украинския град Днипро, съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес. От службата са потвърдили, че пускът на ракетата се е състоял от полигона "Капустин Яр" в Астраханска област и тя е преодоляла..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..