Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София Богоева гост в рубриката “Америка-илюзии и реалности"

4
София Богоева
Снимка: Личен архив

В този епизод на рубриката “Америка-илюзии и реалности" гост е София Богоева.
 

Преди да дойде в Чикаго, София Богоева танцува 16 години в представителния  фолклорен ансамбъл “Средец” в София. Играе и модерен балет, продължава с танците и в САЩ и продължава да изглежда чудесно, дори след като е родила 3 деца . 

"В България има неща, които са по-добре отколкото в Америка. Например факта, че в България, когато станеш майка ти се дава платен отпуск и съм чувала, че това може да е 1,2 до 3 години след раждането на дете. В Америка няма такова нещо. Излизаш в неплатена отпуска от работа. И от моята работа ми бяха дали 90 дни, в което време аз трябва да се върна, за да мога да продължа на същата позиция и на същата заплата и да не си загубя работното място, разказа в "Закуска на тревата" София Богоева. 

София Богоева е майка на 3 деца. За всяко от раждането на  децата си получава по 3 месеца неплатен отпуск по майчинство. Всяка от компаниите има свои правила, но максималното време, което жените  получават за раждане и отглеждане на дете са тези 3 месеца. Но не при всички компании важи това правило. Една от всеки 4 майки в САЩ  трябва да се върне на работа не след  90 дни, а само до 2 седмици след като е родила. 

Грижите за децата също не са съществена грижа в САЩ. Тук няма държавни детски ясли и градини, които да са в помощ на родителите в отглеждането на децата, а преобладават частните детски заведения.

Тези проблеми не са на фокус пред двукратната шампионка на България по автомобилизъм София Богоева и съпругът й Жоро Александров. Те са  млади и образовани. Наскоро са станали семейство. И двамата  имат работа. София е завършила Спортната академия, работи като спортен журналист в различни телевизии, води ТВ - предаване …

Набиращата популярност лотария за "зелена карта" обаче привлича любопитството им. Пробват, печелят и решават да дойдат на нещо като проучвателна мисия.

"Никога не съм искала да идвам в Америка. Аз съм честна. Просто направих компромис, защото мъжът ми каза, хайде да видим каква е тази страна, нека да попътуваме, да научим езика…Пък ако не ни хареса, ще се върнем.

Но когато дойдеш тук, живота няма как да го изкараш като турист, защото ти си оставил всичко, а тука идваш и трябва да започнеш да работиш, за да можеш да плащаш сметките, за да живееш под наем, да се обзаведеш и да започнеш отначало. Животът те завърта, разказа още София Богоева.


Още слушайте в интервюто на Елена Цанева със София Богоева в  рубриката “Америка-илюзии и реалности".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05