Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София Богоева гост в рубриката “Америка-илюзии и реалности"

4
София Богоева
Снимка: Личен архив

В този епизод на рубриката “Америка-илюзии и реалности" гост е София Богоева.
 

Преди да дойде в Чикаго, София Богоева танцува 16 години в представителния  фолклорен ансамбъл “Средец” в София. Играе и модерен балет, продължава с танците и в САЩ и продължава да изглежда чудесно, дори след като е родила 3 деца . 

"В България има неща, които са по-добре отколкото в Америка. Например факта, че в България, когато станеш майка ти се дава платен отпуск и съм чувала, че това може да е 1,2 до 3 години след раждането на дете. В Америка няма такова нещо. Излизаш в неплатена отпуска от работа. И от моята работа ми бяха дали 90 дни, в което време аз трябва да се върна, за да мога да продължа на същата позиция и на същата заплата и да не си загубя работното място, разказа в "Закуска на тревата" София Богоева. 

София Богоева е майка на 3 деца. За всяко от раждането на  децата си получава по 3 месеца неплатен отпуск по майчинство. Всяка от компаниите има свои правила, но максималното време, което жените  получават за раждане и отглеждане на дете са тези 3 месеца. Но не при всички компании важи това правило. Една от всеки 4 майки в САЩ  трябва да се върне на работа не след  90 дни, а само до 2 седмици след като е родила. 

Грижите за децата също не са съществена грижа в САЩ. Тук няма държавни детски ясли и градини, които да са в помощ на родителите в отглеждането на децата, а преобладават частните детски заведения.

Тези проблеми не са на фокус пред двукратната шампионка на България по автомобилизъм София Богоева и съпругът й Жоро Александров. Те са  млади и образовани. Наскоро са станали семейство. И двамата  имат работа. София е завършила Спортната академия, работи като спортен журналист в различни телевизии, води ТВ - предаване …

Набиращата популярност лотария за "зелена карта" обаче привлича любопитството им. Пробват, печелят и решават да дойдат на нещо като проучвателна мисия.

"Никога не съм искала да идвам в Америка. Аз съм честна. Просто направих компромис, защото мъжът ми каза, хайде да видим каква е тази страна, нека да попътуваме, да научим езика…Пък ако не ни хареса, ще се върнем.

Но когато дойдеш тук, живота няма как да го изкараш като турист, защото ти си оставил всичко, а тука идваш и трябва да започнеш да работиш, за да можеш да плащаш сметките, за да живееш под наем, да се обзаведеш и да започнеш отначало. Животът те завърта, разказа още София Богоева.


Още слушайте в интервюто на Елена Цанева със София Богоева в  рубриката “Америка-илюзии и реалности".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40