Това, което предприеха депутатите за онколекарствата, е палиативна мярка и няма да реши проблема, защото търговете в болниците остават.
Това каза пред БНР бившият служебен министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
"Няма да го решат, този проблем е от 2010 година, когато беше въведено правилото, че всяка болница, която лекува хора с онкологични заболявания, да провежда търгове или сама да си закупува лекарствата, а след това НЗОК да заплаща по цените, които е договорила. ... Сега ще сложат таван на разходите, но осредняването на цените създава проблем. Пак ще има различни цени в различните болници", обясни той.
Парламентарната комисия по здравеопазване одобри нов механизъм за контрол върху разходите на Здравната каса за онколекарства в болничната помощ. Идеята на законопроекта е да ограничи печалбите по веригата на снабдяване и да спести от обществените средства.
Ако законопроектът бъде одобрен в пленарната зала, новите правила за заплащане на онколекарствата ще влязат в сила от 1 юли. Те слагат таван на цената, по която Здравната каса ще заплаща медикамент на дадена болница, когато няма централизирано договаряне на тези цени.
В бюджета на Касата за тази година са заложени 910 милиона лева за този вид медикаменти.
Според д-р Кацаров простото решение е Здравната каса да договори всички тези лекарства директно с производителите им:
"Това е най-логичното, но не се случва, защото през системата за търговете, изчислява се приблизително, че едни 100 млн. лева се плащат повече, отколкото би трябвало да се платят. Значи имаме 100 милиона причини това да не се прави 14 години. ... Трябва минимална поправка в закона и въпросът приключва - край на различните цени".
Той подчерта, че това решение не би било новаторско, защото Здравната каса прилага такова решение по отношение на лекарствата за домашно лечение и там няма такива проблеми:
"Нима аптеките правят търгове за тези лекарства? Не, цените са договорени директно с производителите. И на този пазар няма различни цени в различните аптеки - примерно на инсулин".
В предаването "12+3" д-р Стойчо Кацаров коментира случая с болница "Лозенец" и отворено писмо на служителите от Клиниката по кардиология в лечебното заведение до Министерството на здравеопазването и НЗОК, в което се посочва, че са отправили сигнал до министъра на здравеопазването и Комисията по здравеопазване в Народното събрание за опит на ръководството на болницата да уволни доц. Добри Хазърбасанов като началник на Клиника по кардиология, а причината според тях е изнесената от него информация за корупционни практики в Отделението по съдова хирургия и злоупотреби при отчитането на клинични пътеки.
"Ако д-р Хазърбасанов не беше сигнализирал, ние вероятно нямаше да знаем за това нещо и Здравната каса нямаше да го установи. Едната страна на проблема е как научават здравните власти и контролните органи за нарушения. Ако никой не сигнализира, те няма да се установят. Важна стъпка ще е, ако пациентите получават есемеси за всяка извършена на тяхното име и отчетена медицинска дейност. Ако хората получат такова съобщение и имат възможност незабавно да сигнализират, че такова нещо не е извършено, това е първата стъпка за прекратяване на практиката. Втората стъпка е санкциите, които са предвидени в закона, да се приложат. В нито един от случаите, за които аз знам, предвидените санкции за т.нар. източване не са приложени".
Стойчо Кацаров изказа съжаление, че проф. Христо Хинков няма да остане като министър на здравеопазването след ротацията:
"Той си тръгва неразбран, а трудно ще намерят човек с неговите качества, за да го заместят".
Интервюто на Георги Налбантов с д-р Стойчо Кацаров в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита. Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..
Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..
Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..
Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..
Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация. Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..
Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..
Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони. Увеличение има и..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..