Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По всяка вероятност няма да изпълним в срок инфлационния критерий, прогнозира икономистът

Георги Вулджев: Отлагането на еврозоната би било по-скоро добра новина

"Къде е официалният доклад? Ще има ли такъв? Защо все още няма?"

| Интервю
Георги Вулджев
Снимка: Иван Русланов

"Парадоксално е това, че всяка година искаме да се присъединим към еврозоната, без да планираме добре. Много бързаме да претупаме - "бързата работа, срам за майстора", затова се случват тези излагации. Сами си създават напрежение по този начин."

Това мнение изрази в интервю за БНР икономистът Георги Вулджев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).

Като "видима промяна в тона" икономистът определи изявлението на премиера, че не сме се фиксирали в датата 1 януари 2025.

По всяка вероятност няма да изпълним в срок инфлационния критерий, преди да излезе конвергентният доклад за тази година, в момента имаме много голямо отклонение в критерия, посочи той.

Вулджев изрази предположение, че "от ЕК и ЕЦБ са намекнали на нашето правителство за този обективен факт и са им попарили всякакви надежди за някакво изключение – това много дълго се тиражираше и съответно те подготвят обществото".

Отлагането би било по-скоро добра новина, смята Георги Вулджев, който е скептик относно решаването на проблемите в еврозоната.

"В един момент този валутен съюз, за да реши структурните проблеми, от които страда, за да не изостане като икономически блок на глобално ниво, ще трябва да вземе тежки решения – или да се федерализира, или да се върне към предишната изходна позиция: на множество плаващи национални валути. И двете си имат плюсове, и двете си имат минуси."

До ден днешен липсва докладът, обещан още 2022 г., който да представи на обществото плюсовете и минусите на еврозоната, напомни икономистът.

"Къде е официалният доклад? Ще има ли такъв? Защо все още няма?"

Относно състоянието на кредитния пазар у нас експертът отбеляза, че при домакинствата през 2023 г. се покачва темпът на растеж – той достига 24% на годишна база, по-високо от същия период на 2022 г., която е най-добрата за последните 5. Концентрацията е в жилищния сегмент, където трябва да се внимава, коментира Георги Вулджев в предаването "Преди всички".

Небанковото кредитиране се покачва, но над 80% от потребителите на такъв тип услуги не с вземали повече от три такива кредита, а над 90% успяват да ги изпращат, тоест няма задлъжняване, а хората ги избират заради гъвкавост и удобство, поясни икономистът.

Във връзка с имотния пазар Георги Вулджев каза, че това е "най-познатата и най-лесно достъпната инвестиция за българина", защото пазарът на труда остава в сравнително добро състояние.

"Имотите са най-достъпни за българите. Ние нямаме много развит капиталов пазар, акциите не са познати. Вече от страна на банките – имат страшно много ликвидност и търсят най-печелившия начин, по който да пласират тази ликвидност. Имотното кредитиране е такъв сегмент."  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32