Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо инсулинът в складовете не стига до аптеките?

Димитър Маринов: Не всички аптеки имат достъп до тези инсулини

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Забраната за износ на инсулин и детски антибиотици ще действа и през февруари, а причината е анализ на Министерството на здравеопазването за ситуацията с наличните количества от посочените лекарства в складовете на едро и в аптечната мрежа.

Проверени са над 400 аптеки, като във всяка трета от тях е установено забавяне и нередовни доставки на инсулини и техни аналози. В половината от тези аптеки не се зареждат редовно антибиотици за деца.

Анализът показва още, че през последните два месеца броят на предписаните опаковки инсулин надвишава броя на отпуснатите в аптеките, а изпълнението на рецептите за тях е 61%, посочват от МЗ. Подобно е съотношението при детските антибиотици.   

"Ние пряко нямаме отношение към лекарствоснабдяването, т.е. нито има някакви запазени количества за Фармацевтичния съюз, нито можем да направим нещо по-различно от това, което правят пациентите - да търсят лекарства по аптеките, където би трябвало да ги намират", каза пред БНР Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Той подчерта, че големият проблем е, че не всички аптеки имат равномерен и равноправен достъп до тези лекарствени продукти (инсулини) и затова не могат да изпълнят предписанията на своите пациенти

"От години, откакто е създадена системата СЕСПА, аптеките нямат достъп и това е законово забранено да виждат количествата или поне липсите на инсулини по определени складове, така че фармацевтът да може да открива къде има, за да осигури на своите пациенти", обясни Маринов.

Според него трябва да се търси вариант, при който, когато нещо е налично някъде на пазара в страната, да няма възможност определени търговци на едро да го задържат и да не го дават на аптеките, които да го предоставят на пациентите.  

"В момента така е направена системата, че имаме към 300 склада, а реално национално покритие имат едва няколко от тях. Всички останали са определени играчи, които се занимават с точно определени действия. Възможно е там да потъват или да се задържат определени количества. През тази система МЗ могат да видят, при ИАЛ са данните и те би трябвало да знаят. Но аптеките не могат да видят и ние от години искаме това да се отвори и да се вижда. Защото сега складовете казват, че нямат, но може и да има, аптеките няма как да видят това. ... Аптеките и складовете всеки ден подават данни за приход, разход и наличност. Ясно е къде е инсулинът. Трябва да се направи нормативна уредба, така че този, който има нужда от инсулин, да може да стига до него. Отдавна апелираме за това". 

Димитър Маринов посочи, че не става дума за липса на лекарствения продукт, който освен хора с диабет, го използват и хора, желаещи да свалят килограми от теглото си. 

Димитър Маринов /БГНЕС/

В предаването "Нещо повече" Надежда Люцканова, родител на дете с диабет, коментира, че практиката е аптеките, от които пациентите с диабет се снабдяват с инсулин, да се обаждат, когато получат медикамента, за да отидат и да си вземат количествата по рецепта:

"Аз имам три неусвоени рецепти на дъщеря ми, поради причината, че в няколко аптеки не откривах инсулин".

Интервюто на Людмила Железова и Елена Бейкова с Димитър Маринов и Надежда Люцканова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
АЕЦ

ЕК с положително становище за изграждането на 3-ти и 4-ти блок на румънската АЕЦ "Черна вода"

Проектът за изграждане на трети и четвърти блок на румънската АЕЦ "Черна вода" получи положително становище от Европейската комисия по отношение на техническите аспекти и ядрената безопасност, съобщи БТА, като се позова на новинарския сайт Зиаре. Единствената атомна централа на Румъния произвежда около една пета от електроенергията в страната с два..

публикувано на 02.07.24 в 19:39

Румен Радев: Газовият терминал край Александруполис трябва да заработи най-късно през октомври

Газовият терминал край Александруполис трябва да заработи най-късно през октомври, заяви президентът Румен Радев след среща в Атина с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис. Забавена е работата и по други стратегически проекти, подписани още от началото на 2023 година по време на служебното правителство на Гълъб Донев. Той припомни, че през февруари 2023..

публикувано на 02.07.24 в 19:37

Владимир Малинов настоя в Атина за спешни мерки за въвеждане в експлоатация на терминала до Александруполис

След многократните отлагания на старта на проекта за терминала за втечнен газ до Александруполис, министърът на енергетиката Владимир Малинов настоя в Атина за решителни и спешни мерки за въвеждане му в експлоатация. Това стана на среща с ръководството на проектната компания "Газтрейд" и с представители на част от останалите акционери в проекта...

публикувано на 02.07.24 в 19:16
Сали Табаков е воден от служители на Охраната на съдебната власт към залата на съда -  2 юли 2024 г.

Съдът пусна от ареста Сали Табаков. Ще издържи ли обвинението срещу него?

Арестуваният преди седмица областен лидер на ДПС - Варна и общински съветник Сали Табаков излиза от ареста без мярка за неотклонение, реши Софийският апелативен съд. Заедно с тъста си Захир Османов и главния секретар на Министерството на образованието и науката Албена Михайлова тримата са обвинени за сключване на неизгодна сделка, ощетила..

публикувано на 02.07.24 в 18:40
Петер Сиярто

Петер Сиярто е обсъдил украинската криза по телефона със Сергей Лавров

Ден след като пое ротационното председателство на Европейския съвет, унгарският премиер Виктор Орбан посети Киев и предложи на украинския президент Володимир Зеленски да приеме идеята за временно примирие с нахлулите в страната му руски войски.  В Киев Орбан призова Зеленски да обмисли възможността за кратко примирие "Помолих президента да помисли..

публикувано на 02.07.24 в 18:26
Канцлерът на Германия Олаф Шолц (вляво) и министър-председателят на Полша Доналд Туск - Варшава, 2 юли 2024

Германия и Полша искат да засилят сътрудничеството си в областта на отбраната

Полша и Германия ще си сътрудничат в областта на отбраната, а Германия ще поеме по-голяма отговорност за защитата на външната граница на ЕС. Това стана ясно след среща между полският премиер Доналд Туск и германския канцлер Олаф Шолц във Варшава. На съвместната им пресконференция след разговорите полският премиер Доналд Туск заяви също така, че..

публикувано на 02.07.24 в 18:10
Център за деца с увреждания в Дебелец

146 деца ползват безплатно услуги и терапии в Центъра за комплексно обслужване в гр. Дебелец

Все повече се увеличава броят на децата с увреждания и различни дефицити в развитието . Колкото по-навреме бъде открито от семейството и от личния лекар, както и от социалните служби, че трябва да бъде оказана специализирана подкрепа, толкова по-бързи и добри резултати може да бъдат постигнати с детето , коментира педиатърът д-р Анелия..

публикувано на 02.07.24 в 17:52