Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо инсулинът в складовете не стига до аптеките?

Димитър Маринов: Не всички аптеки имат достъп до тези инсулини

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Забраната за износ на инсулин и детски антибиотици ще действа и през февруари, а причината е анализ на Министерството на здравеопазването за ситуацията с наличните количества от посочените лекарства в складовете на едро и в аптечната мрежа.

Проверени са над 400 аптеки, като във всяка трета от тях е установено забавяне и нередовни доставки на инсулини и техни аналози. В половината от тези аптеки не се зареждат редовно антибиотици за деца.

Анализът показва още, че през последните два месеца броят на предписаните опаковки инсулин надвишава броя на отпуснатите в аптеките, а изпълнението на рецептите за тях е 61%, посочват от МЗ. Подобно е съотношението при детските антибиотици.   

"Ние пряко нямаме отношение към лекарствоснабдяването, т.е. нито има някакви запазени количества за Фармацевтичния съюз, нито можем да направим нещо по-различно от това, което правят пациентите - да търсят лекарства по аптеките, където би трябвало да ги намират", каза пред БНР Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Той подчерта, че големият проблем е, че не всички аптеки имат равномерен и равноправен достъп до тези лекарствени продукти (инсулини) и затова не могат да изпълнят предписанията на своите пациенти

"От години, откакто е създадена системата СЕСПА, аптеките нямат достъп и това е законово забранено да виждат количествата или поне липсите на инсулини по определени складове, така че фармацевтът да може да открива къде има, за да осигури на своите пациенти", обясни Маринов.

Според него трябва да се търси вариант, при който, когато нещо е налично някъде на пазара в страната, да няма възможност определени търговци на едро да го задържат и да не го дават на аптеките, които да го предоставят на пациентите.  

"В момента така е направена системата, че имаме към 300 склада, а реално национално покритие имат едва няколко от тях. Всички останали са определени играчи, които се занимават с точно определени действия. Възможно е там да потъват или да се задържат определени количества. През тази система МЗ могат да видят, при ИАЛ са данните и те би трябвало да знаят. Но аптеките не могат да видят и ние от години искаме това да се отвори и да се вижда. Защото сега складовете казват, че нямат, но може и да има, аптеките няма как да видят това. ... Аптеките и складовете всеки ден подават данни за приход, разход и наличност. Ясно е къде е инсулинът. Трябва да се направи нормативна уредба, така че този, който има нужда от инсулин, да може да стига до него. Отдавна апелираме за това". 

Димитър Маринов посочи, че не става дума за липса на лекарствения продукт, който освен хора с диабет, го използват и хора, желаещи да свалят килограми от теглото си. 

Димитър Маринов /БГНЕС/

В предаването "Нещо повече" Надежда Люцканова, родител на дете с диабет, коментира, че практиката е аптеките, от които пациентите с диабет се снабдяват с инсулин, да се обаждат, когато получат медикамента, за да отидат и да си вземат количествата по рецепта:

"Аз имам три неусвоени рецепти на дъщеря ми, поради причината, че в няколко аптеки не откривах инсулин".

Интервюто на Людмила Железова и Елена Бейкова с Димитър Маринов и Надежда Люцканова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Бачева раздаде хранителни продукти на настанените в центровете за бездомни на Столичната община

С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..

публикувано на 20.02.25 в 14:57

Проектозакон в Испания: Държавните служители могат да работят до 72-годишна възраст

Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години.  В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..

публикувано на 20.02.25 в 14:46

ЕК: Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не

"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят.  Де Керсмакер отново припомни..

публикувано на 20.02.25 в 14:44

Нови текстове в Закона за киберсигурност предвиждат по-високи глоби

Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..

публикувано на 20.02.25 в 14:43

Парламентарното заседание бе прекъснато заради липсата на кворум

Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..

публикувано на 20.02.25 в 14:24
Д-р Николай Болтаджиев

Д-р Болтаджиев: Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без реформи

Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без идеи за реформи . Това мнение изказа пред д-р Николай Болтаджиев, който доскоро беше член на Надзорния съвет на НЗОК. Той обясни, че "обявените 65 млн. лева по-малко са отрязани от предишния проектобюджет": "Това не е фатално, не е проблем, че парите са намалени с 65 млн. лева. Проблемът и..

публикувано на 20.02.25 в 14:23

ЕС може да пренасочи средства от Кохезионния фонд

"Има възможност за пренасочване на част от средствата по Кохезионния фонд на ЕС за други приоритети" - това каза говорителят на Комисията Мачей Берестецки в отговор на въпрос за публикации, в които се твърди, че част от неусвоените средства могат да се вложат в отбраната.  Ако се използва критерият за намаляване на неравенството между..

публикувано на 20.02.25 в 14:22