Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Средновековна кръчма разкриха великотърновските археолози

Разкрит ли е кварталът на порока в столичния Търновград?

Снимка: Здравка Маслянкова

Средновековна кръчма на осем века излезе при изграждането на новите водопроводи във Велико Търново

На великотърновските археолози се наложи в края на миналата година да правят спасителни разкопки в траншеите за новите водопроводи по улица „Ксилифорска“, където е бил един от оживените квартали на столичния град по време на Втората българска държава

За работата разказа в "Рано в неделя" археологът Илиян Петракиев:

„Доста дълго трасе от близо 600 метра, за съжаление, доста тясно и трудно за работа. Широчината на този изкоп в основата е около 60-70 см, но въпреки това има доста интересни структури“.

Обектът се оказал по средата на пътя и затова се наложило да бъдат спрени от движение две от възловите автобусни линии от градския транспорт на Велико Търново.

Илиян Петракиев

Археологът Недко Еленски покрай смяната на водопроводите по ул. „Ксилифорска“ в стария град на Велико Търново е открил 4 черепа, които се проучват, както и три кумански пещи.

За съжаление, проучвания там в широк периметър са невъзможни, но разкритите артефакти при спасителните разкопки са повече от любопитни, допълни още Петракиев:

„В последния етап имах частта да попадна на една много интересна яма, която успяхме да спасим буквално в последния момент и от нея излязоха 13 почти цели съда – 12 кармични и един стъклен, средновековни. Такава концентрация от цели съдове в една яма аз поне за първи път срещам. Съдовете са доста интересни като форма“.

Александра Янакиева и Веселина Стоянова работят по реставрацията на няколко съда и когато всичко е готово, ще дадат повече информация, но открехнаха завесата, че при спасителните разкопки - намерените керамични кани са с по три дръжки.


Еднотипността на съдовете от преди осем века води до интересна хипотеза.

Това категорично е средновековна кръчма в квартала на порока, коментираха археолозите Илиян Петракиев, проф. Хитко Вачев и директорът на великотърновския музей д-р Иван Църов.

През 2023 г. археолози на Регионалния исторически музей във Велико Търново са правили спасителни разкопки и при изграждането на новите кръгови кръстовища в града. През миналия археологически сезон бяха проучвани няколко археологически обекта, финансирани от държавата или с подкрепата на Община Велико Търново. С държавна субсидия бяха проучвани два обекта в Никополис ад Иструм.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01