Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богдан Янку: Много от мерките в селското стопанство не се обсъждат със земеделските асоциации

| Интервю
Снимка: БТА

От Атина до Брюксел - гневни фермери изкараха тракторите от нивите и блокираха улици, магистрали и площади. В Германия, Франция, Нидерландия, Белгия, Гърция, Италия, Полша, Румъния - общото в протеста им е недоволството от високите цени на горивата и непосилните еко изисквания на ЕС. 

"Знаем, че трябва да съобразим производството си с климатичните промени, но от Брюксел ни заливат непрекъснато с нови и нови изисквания", недоволства председателят на Белгийската аграрна камара Хендрик Вандам. Това оскъпява производството и никой не казва кой ще плати сметката - земеделците, данъкоплатците или потребителите.

Протестът не е само за пари - излялото се недовоство е израз на принципно несъгласие с политиката. Поглед към съседна Румъния, където снощи протестите на фермерите и превозвачите бяха прекратени след споразумение с правителството. В понеделник се очаква да бъде сформирана междуведомствена комисия, която заедно с протестиралите до вчера да набележи и предприеме необходимите мерки за изпълнение на поставените искания - за субсидиите за дизелово гориво, цените на застраховките, бързината на изплащане на субсидиите и на инспекцията на товарите на граничните пунктове.

Три седмици продължиха протестите в Румъния с конвои от трактори и тежкотоварни камиони, блокади по пътищата към Букурещ и други големи градове в страната. За недоволството в Румъния ще чуете от Богдан Янку, социолог и преподавател от Университета за политически науки и публична администрация. С него се свърза колегата от Радио България Владимир Митев.

Предисторията на тези протести е войната в Украйна. Голяма част от румънските фермери останаха с непродадена продукция в складовете. Когато се постигна споразумението за износ на украинско зърно, торове и други продукти, румънските превозвачи се насочиха към транспорта на украинската земеделска продукция, а местните фермери не успяваха да продадат своята залежала стока. 
Протестиращите имат обаче и други проблеми, свързани с политиката в селското стопанство през последните няколко години. Става дума за орязване на някои привилегии, с които се ползваха земеделските производители в цяла Европа. Известно е, че този сектор беше свръхсубсидиран, а сега отпадат редица стимули. 

А недоволството на превозвачите е основно заради повишената цена на застрахователните полици, както и заради искания за по-добро заплащане в международния транспорт. Общото между фермерите и превозвачите е, че искат да отстояват позициите си на два ключови сектора в румънската икономика. 

- Споменахте войната в Украйна и вноса на украински селскостопански продукти като съществена причина за протестите. Каква роля играят изискванията за спазване на все по-строги еко-стандарти в ЕС? 

- Не е задължително това изрично да се споменава от протестиращите по време на демонстрациите по площадите, но недоволството от зелените политики в земеделието се излива в социалните мрежи. В различните платформи има групи, които ясно се противопоставят на екологичните стандарти в ЕС. Например фермерите недоволстват, че трябва да оставят известен процент от нивите си необработени, за да се възстанови почвата, и смятат, че не получават субсидия за тези площи. А това не е така - субсидията включва и необработената площ. 

Един от проблемите, които виждам като човек, който изследва този сектор през последните 10 години, е, че много от мерките в селското стопанство не се обсъждат със земеделските асоциации. Не се води диалог. От моя гледна точка това е сериозен проблем.  

- Как си обяснявате факта, че почти едновременно в няколко европейски държави фермерите излязоха на протест? Какво ги обединява и какво ги различава?  

Това, което до голяма степен ги обединява, е проблемът с цените на горивата. Така се връщаме към първичната причина - войната в Украйна. Всички знаем, че енергийните разходи скочиха заради войната. Но голяма част от земеделските производители все пак получиха компенсации за това. Вероятно обаче тези компенсации не отговарят на очакванията им. 

Между другото, трудно е да се формулират причините за протестите и реакцията на управляващите, защото в условията на тази война липсват актуални данни. Трудно е да се формулират някои лесни за изпълнение политики. Румънските фермери са недоволни от повишените акцизи върху горивата. Но това, което различава протестите у нас и другаде, е националистическата окраска, която придоби протестът в Румъния. На демонстрациите виждаме една бутафорна сценография с протестиращи мъже, облечени в носии. 

- Лидерът на националистическата партия SOS, сенатор Диана Шошоака, свика през януари протест в Букурещ, но той не се превърна в масова демонстрация. Има ли опасност националистите да яхнат протеста на земеделците? 

- Влиянието на г-жа Шошоака е силно онлайн, в социалните мрежи, където има много последователи. За сега обаче те не излизат да я подкрепят по площадите. Не съм сигурен обаче, че това няма да се промени. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

4100 нарушения по пътищата в Монтанско през март

4100 нарушения на Закона за движение по пътищата са установени през март по пътищата в област Монтана. Повече от половината от тях са за превишена скорост. Добрата новина е, че няма загинал. 50 пътно-транспортни произшествия, от които 10 тежки, са настъпили през месец март на територията на област Монтана. При инцидентите на пътя няма..

публикувано на 10.04.25 в 16:43

Ресторантьорите с остра реакция срещу предложение на ПП-ДБ за цигарите в заведенията

Собственици на ресторанти и заведения възразяват срещу предложението на ПП-ДБ за 6 месеца да се затварят ресторанти и заведения, ако се допуска пушене на каквито й да е цигари. От бранша предупреждават депутатите за изкуствената линия на разделение, която създават между "реалния живот и кабинетните представи за ред". Предложението на..

публикувано на 10.04.25 в 16:32
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов

Гуцанов: Ще доведем докрай борбата с вейповете и райския газ

Вейповете, райският газ или дизайнерската дрога се приемат за модерни, но употребата им не бива да е за сметка на нашия живот, заяви министър Гуцанов.  Той участва в среща, организирана от ДАЗД и Съвета на децата, посветена на вредата от наркотиците:  "Толкова мащабна акция е нямало. Имаме много добър диалог с МОН, с министъра на образованието, добър..

публикувано на 10.04.25 в 16:24

На първо четене НС одобри три проекта за промени в Семейния кодекс

На първо четене парламентът одобри три проекта за промени в Семейния кодекс. От ГЕРБ-СДС предлагат въвеждане на възможността за съвместно упражняване на родителските права при развод, като още на този етап в съдебното решение да се включи и въпросът с пътуването на детето в чужбина. Този на "Възраждане" предвижда равнопоставено третиране на..

публикувано на 10.04.25 в 16:18

Съдът остави в ареста обвинените за убийството в столичния квартал "Захарна фабрика"

18-годишната Алисия Найденова и 22-годишният Начо Джаджев, обвинени за жестокото убийство на мъж в столичния квартал "Захарна фабрика“, да останат за постоянно в ареста, реши Софийският градски съд. Мотивът е, че са събраните достатъчно доказателста за съпричастността на двамата, както и че на свобода могат да се укрият или да попречат на разследването...

публикувано на 10.04.25 в 16:02

Засякоха тежки метали в питейната вода на две села в Ломско

Откриха манган в питейната водата в ломското село Долно Линево. В Станево изследване на Регионалната здравна инспекция в Монтана потвърди наличието на хром. Тежките метали във водата са засечени в частен дом и барче. Водната проба от барче в село Станево е отчела наличието на хром от 57 mg/l. В частен дом в село Долно Линево резултата за..

публикувано на 10.04.25 в 15:58
Вицепрезидентът Илияна Йотова

Илияна Йотова: Като общество трябва да бъдем достатъчно бдителни и взискателни

Вицепрезидентът Илияна Йотова каза в Плевен, че "като общество трябва да бъдем достатъчно бдителни и взискателни" по повод мерките за борба с "войната" по пътищата. Йотова е гост на тържественото отбелязване на 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". "Аз имам голяма надежда в тези 37 мерки и се надявам..

публикувано на 10.04.25 в 15:52