Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богдан Янку: Много от мерките в селското стопанство не се обсъждат със земеделските асоциации

| Интервю
Снимка: БТА

От Атина до Брюксел - гневни фермери изкараха тракторите от нивите и блокираха улици, магистрали и площади. В Германия, Франция, Нидерландия, Белгия, Гърция, Италия, Полша, Румъния - общото в протеста им е недоволството от високите цени на горивата и непосилните еко изисквания на ЕС. 

"Знаем, че трябва да съобразим производството си с климатичните промени, но от Брюксел ни заливат непрекъснато с нови и нови изисквания", недоволства председателят на Белгийската аграрна камара Хендрик Вандам. Това оскъпява производството и никой не казва кой ще плати сметката - земеделците, данъкоплатците или потребителите.

Протестът не е само за пари - излялото се недовоство е израз на принципно несъгласие с политиката. Поглед към съседна Румъния, където снощи протестите на фермерите и превозвачите бяха прекратени след споразумение с правителството. В понеделник се очаква да бъде сформирана междуведомствена комисия, която заедно с протестиралите до вчера да набележи и предприеме необходимите мерки за изпълнение на поставените искания - за субсидиите за дизелово гориво, цените на застраховките, бързината на изплащане на субсидиите и на инспекцията на товарите на граничните пунктове.

Три седмици продължиха протестите в Румъния с конвои от трактори и тежкотоварни камиони, блокади по пътищата към Букурещ и други големи градове в страната. За недоволството в Румъния ще чуете от Богдан Янку, социолог и преподавател от Университета за политически науки и публична администрация. С него се свърза колегата от Радио България Владимир Митев.

Предисторията на тези протести е войната в Украйна. Голяма част от румънските фермери останаха с непродадена продукция в складовете. Когато се постигна споразумението за износ на украинско зърно, торове и други продукти, румънските превозвачи се насочиха към транспорта на украинската земеделска продукция, а местните фермери не успяваха да продадат своята залежала стока. 
Протестиращите имат обаче и други проблеми, свързани с политиката в селското стопанство през последните няколко години. Става дума за орязване на някои привилегии, с които се ползваха земеделските производители в цяла Европа. Известно е, че този сектор беше свръхсубсидиран, а сега отпадат редица стимули. 

А недоволството на превозвачите е основно заради повишената цена на застрахователните полици, както и заради искания за по-добро заплащане в международния транспорт. Общото между фермерите и превозвачите е, че искат да отстояват позициите си на два ключови сектора в румънската икономика. 

- Споменахте войната в Украйна и вноса на украински селскостопански продукти като съществена причина за протестите. Каква роля играят изискванията за спазване на все по-строги еко-стандарти в ЕС? 

- Не е задължително това изрично да се споменава от протестиращите по време на демонстрациите по площадите, но недоволството от зелените политики в земеделието се излива в социалните мрежи. В различните платформи има групи, които ясно се противопоставят на екологичните стандарти в ЕС. Например фермерите недоволстват, че трябва да оставят известен процент от нивите си необработени, за да се възстанови почвата, и смятат, че не получават субсидия за тези площи. А това не е така - субсидията включва и необработената площ. 

Един от проблемите, които виждам като човек, който изследва този сектор през последните 10 години, е, че много от мерките в селското стопанство не се обсъждат със земеделските асоциации. Не се води диалог. От моя гледна точка това е сериозен проблем.  

- Как си обяснявате факта, че почти едновременно в няколко европейски държави фермерите излязоха на протест? Какво ги обединява и какво ги различава?  

Това, което до голяма степен ги обединява, е проблемът с цените на горивата. Така се връщаме към първичната причина - войната в Украйна. Всички знаем, че енергийните разходи скочиха заради войната. Но голяма част от земеделските производители все пак получиха компенсации за това. Вероятно обаче тези компенсации не отговарят на очакванията им. 

Между другото, трудно е да се формулират причините за протестите и реакцията на управляващите, защото в условията на тази война липсват актуални данни. Трудно е да се формулират някои лесни за изпълнение политики. Румънските фермери са недоволни от повишените акцизи върху горивата. Но това, което различава протестите у нас и другаде, е националистическата окраска, която придоби протестът в Румъния. На демонстрациите виждаме една бутафорна сценография с протестиращи мъже, облечени в носии. 

- Лидерът на националистическата партия SOS, сенатор Диана Шошоака, свика през януари протест в Букурещ, но той не се превърна в масова демонстрация. Има ли опасност националистите да яхнат протеста на земеделците? 

- Влиянието на г-жа Шошоака е силно онлайн, в социалните мрежи, където има много последователи. За сега обаче те не излизат да я подкрепят по площадите. Не съм сигурен обаче, че това няма да се промени. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Физическата активност подобрява познавателните способности на мозъка и след 60-годишна възраст

Физическата активност подобрява познавателните способности на мозъка дори след 60-годишна възраст. Това показват различни проучвания от областите на биологията, неврологията, невропсихологията, геронтологията. Физически дейности като лека гимнастика, ходене или йога могат да подобрят сърдечно-респираторното здраве, но и да направят мозъка..

публикувано на 28.12.24 в 20:55
Централата на

"Газпром" заяви, че спира износа на газ за Молдова от 1 януари заради неплатени задължения

Руският  енергиен гигант "Газпром" днес заяви , че ще спре доставките на газ за Молдова от 1 януари  поради неплатени задължения, предаде Ройтерс. С порът е за дълг по време на извънредното положение, свързано с енергийната сигурност в Молдова.   Газовата компания заяви, че си запазва правото да предприеме всякакви действия, включително да..

публикувано на 28.12.24 в 20:50

Водата и в Сапарева баня поскъпва

Цената на питейната вода в курорта Сапарева баня поскъпва с 14 стотинки и става 1,50 лв. за куб. метър от 1 януари догодина, стана ясно на последното заседание на Общинския съвет. Увеличението е заложено в бизнес плана на дружеството ВиК-Паничище и е заради повишените разходи по обслужването на мрежата, причина е и инфлацията, както и..

публикувано на 28.12.24 в 20:40
Поддръжници на грузинската опозиция участват в протестна акция в Тбилиси, Грузия, 28 декември 2024 г.

Поддръжници на грузинската опозиция протестираха, образувайки живи вериги

Хиляди грузинци oбразуваха човешки вериги в цялата страна като демонстрация в подкрепа на членството на страната в Европейския съюз. Демонстрантите в Тбилиси поискаха освобождаване на политическите затворници.  Хиляди демонстранти, развяващи флагове на Грузия и ЕС, се наредиха по брега на река Мтквари (р. Кура) и няколко моста в столицата Тбилиси,..

публикувано на 28.12.24 в 20:32
В болница

Израелската армия задържа и директора на една от последните функциониращи болници в Северна Газа

Най-малко 20 палестинци бяха убити при израелски въздушни удари Газа през последното денонощие, а б роят на жертвите в анклава от началото на израелската офанзива надхвърли 45 хиляди.  В същото време израелската армия съобщи, че е прихванала два снаряда, изстреляни от северната част на Газа към Израел. Израелската армия потвърди за извършена..

публикувано на 28.12.24 в 20:17

Крокодилът, бивш обитател на "Ботунец", е в терариум с езеро, осветление и отопление в Софийския зоопарк

И през тази година Столичният зоопарк като спасителен център приюти диви животни и птици, пострадали при инциденти или отглеждани неправомерно от жители на столицата. Сред тях са сърни, пострадали от катастрофи, щъркели, които не могат да летят и дори нилски крокодил. В зоопарка бяха настанени и живеят и конфискувани ценни екзотични птици като розово..

публикувано на 28.12.24 в 19:55
Турският външен министър Хакан Фидан

Фидан е заявил на Блинкън, че Анкара няма да позволи на кюрдските милиции ЗСН да се укрият в Сирия

Министърът на външните работи на Турция обсъди днес с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън необходимостта да се действа в сътрудничество с новата сирийска администрация, за да се гарантира стабилността на Сирия и да се завърши преходният период по организиран начин, съобщиха Ройтерс и Франс прес, позовавайки се на говорител на министерството...

публикувано на 28.12.24 в 19:42