Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентът по медицина Надав Шемер сменя бялата престилка с униформа, за да защитава сънародниците си

Израелски войници на границата с Газа, 12 ноември 2023 г.
Снимка: АФП
В преддверието на всеки от факултетните на израелските висши учебни заведения има кът със снимки на убитите или отвлечени техни студенти. Във факултета за Политически науки и международни отношения на Телавивския университет има и монитор, прожектиращ фотоси на убити или тежко ранени близки и роднини на студентите или преподавателите.

Този път месечната среща на завършилите факултета беше посветена на благотворителност в подкрепа на студентите, чиито съпруг или съпруга са загинали.

Кореспондентката на БНР в Израел Искра Декало не е възпитаничка на телавивския университет, а на Софийския. На срещата придружаваше съпруга си. Искра Декало записа разказа на един от завърналите се от фронта студенти, който се срещна с бившите випускници.

"Казвам се Надав Шемер и съм студент трети курс по физиотерапия в Медицинския факултет.

На 7 октомври, малко преди официално да бъде открит учебния семестър, ми се наложи да сменя бялата престилка с униформа на войник, писалката - с автомат. В армията аз съм капитан, който отговаря за наблюдаване от военните вишки.

Още в първия ден, явявайки се в поделението, без да са ми пращали повиквателна, попаднах в район, в който ни нападнаха терористи. Беше край кибуц, край границата. Ние бяхме трима, а те - 15. Единият от приятелите ми бе убит, но ние успяхме да обезвредим 11 от "Хамас", останалите избягаха.

Няколко дни ни възложиха нелеката задача, да събираме трупове на убити мирни жители и на притеклите им се на помощ войници и полицаи. Налагаше се да бързаме да ги натоварим, въпреки че наоколо все още се криеха терористи, готови да убиват, насилват или отвличат живи и мъртви. Четвъртият ден бях дежурен в караулното. До мен се приближи млада жена и ме попита откъде имам бронираната жилетка и каската. Казах и, че съм ги получил от склада. 'Мъжът ми го убиха преди три дни. Те бяха негови..." - казва тя и ми показа инициалите му на тях. Бил е герой, спасил десетки хора, но куршум го застигнал. Жителите на кибуца "Нахал Оз", с които жена му се срещнала, твърдят , че дължат живота си на него."

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10