Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сагата с изборите в София - съдебни експертизи и търсене на консенсус

Румяна Дечева: Има фрапантно безотговорно отношение към целия процес от политическите партии

| Интервю
Милка Христова
Снимка: Савина Спасова

"Всичко зависи от резултатите, които ще получим при цялостния преглед на бюлетините. Ако няма такива резултати, които да налагат допълнителни задачи или отваряне на чувалите с бюлетини, което означава ръчно преброяване, ако се намерят и чувалите по мазетата, тогава делото ще бъде отложено. Така, ако няма обезпокоителни резултати, които да водят до доводи за касиране на изборите, би следвало да се очаква в края на март или в началото на април да има решение на съда, който да постанови дали ще уважи жалбата на Ваня Григорова и Иван Таков, или ще бъде отхвърлена като неоснователна".  

Това каза пред БНР адвокат Милка Христова - бивш заместник-председател на СОС от БСП, адвокат на Ваня Григорова по делото срещу решението на Общинската избирателна комисия - София за определяне на Васил Терзиев за спечелил изборите за кмет на София.

До нови избори се стига, ако вотът е тотално опорочен, категорична беше тя и уточни:

"Флашката е запомнила едни резултати, а машината е отчела други резултати и СИК са записали в протокола резултати, различни от тези на флашките. Този факт е достатъчно основателен да направим извода, че машинният вот е бил ненадежден и не е отразил безспорните резултати".

По думите ѝ машинният вот на местните избори не е бил добре обезпечен откъм сигурност и верифициране:

"Изначално имаше не добре организиран машинен вот и прибързано решението на ЦИК. При положение, че на първия тур машините бяха изключени като ненадеждно верифицирани и сертифицирани, да бъде допуснато само за два дни да се претупа верифицирането и сертифицирането на машините, а изборната администрация не беше подготвена достатъчно добре. Събуди се съмнение дали подписите случайно не са квалифицирани и дали случайно не са създадени предпоставки да бъде променяно съдържанието".

Вещите лица констатираха редица секции, в които има направени промени при несработване на контролите с подписа на трима членове, което означава, че тази промяна е направена в ОИК и е недопустимо, посочи адвокат Христова и уточни, че има изискване в Изборния кодекс, според което:

"Всички останали данни, при несработване на контролите в ОИК и "Информационно обслужване", когато се констатират такива разминавания, да бъдат променяни с подписа на трима членове, но не и в случай на точка 12, където се разпределят действителните гласове между двамата кандидати. ... Когато имаме промяна с три подписа, това означава, че промяната е направена в ОИК, което е недопустимо, защото в такива случаи се изисква отваряне на чувалите и броене на гласовете от самата секционна комисия. Експертизата констатира, че има промяна в разпределението на действителните гласове, направена само с три подписа, което е недопустимо. Това означава, че механично са решавали дали този глас да бъде за Ваня Григорова, или за Васил Терзиев". 

Според адвокат Христова гражданите на София "имат право на тази сага, защото като общество, ако не гарантираме сигурност на вота, тази тенденция ще продължи да се влошава, ще се намали легитимността на политическите сили и вместо да постигаме необходимия консенсус, ще се задълбочават противоречията в обществото".  

Проф. Румяна Дечева

В предаването "Неделя 150" проф. Румяна Дечева, изборен експерт и бивш председател на Обществения съвет към ЦИК, коментира, че нищо до момента не показва фрапантни нарушения на "белите якички" (израз, използван от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в коментар по темата за изборите в София - б.р.):

"В същото време има фрапантно безотговорно отношение към целия процес от политическите партии. Не трябва да забравяме, че всеки един член на СИК е бил в списъка на политическа партия, която го е номинирала. ... Имаше единични случаи на хора, които подменяха вота. Масовият случай на около 100 хиляди българи, които са били членове на СИК, е, че те са се постарали, не можем да обобщаваме негативно".

Според нея ключовата дума в целия изборен процес е "политическа воля". 

Тя обясни, че "фамозните липсващи флашки" не са липсващи, а са някъде в кутиите с много флашки:

"До момента не е правена такава проверка по съдебен път и затова никой не си е направил труда да организира така флашките, че при поисквани те да бъдат намирани веднага. Това е просто за организиране и съм убедена, че такива случаи повече няма да имаме. Никой не се е замислял дали е необходим квалифициран подпис за всяка една флашка, за да може да се проследи дали записаното на нея е променяно, след като е приключил изборният процес. Това са малки неща, които съм сигурна, че ще бъдат направени".

Проф. Дечев подчерта, че на предходни избори машините не са давали грешки, каквито са отчетени при последните, защото ЦИК е променила хартията, която не отговаря на регламентираните изисквания от производителя на машините.

В обобщение изборният експерт изказа мнение, че преди следващите избори (на 9 юни за представители на България в Европейския парламент - б.р.) е необходимо да се направят промени в Изборния кодекс, но би могло да се поправят нещата и с административни мерки - методически указания в ЦИК.

"Виждаме много пристрастия в работата на ЦИК и гласуване по партийните линии. ... Тези хора имат мандат единствено да прилагат един закон, нямат право да дописват и да вземат решения според условията и променените нужди", посочи още проф. Румяна Дечева.

Избирането на председател на Столичния общински съвет и консолидацията на политическите сили около определена фигура не означава, че това ще представлява бъдещото мнозинство в СОС, коментира още в предаването "Неделя 150" бившата общинска съветничка от БСП Милка Христова:

"До голяма степен неизбирането досега на председател на Столичния общински съвет се дължи и на това, че политическите сили недостатъчно добре комуникираха какво всъщност представлява това. Избирането на председател и консолидацията на политическите сили около определена фигура не означава изобщо, че това ще представлява бъдещото мнозинство. Не е толкова страшно да изберат председател, защото това няма да ангажира политическите сили в бъдещо мнозинство, защото опозиционността на една политическа сила се изразява в няколко гласувания. Основният водораздел е отношението към бюджета на София". 

Интервюто на Диана Янкулова с Милка Христова и Румяна Дечева в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камион блъсна и уби жена на столичен булевард

Жена е починала, след като е била блъсната от камион на столичния булевард "Тодор Александров". Инцидентът е станал около 10 часа. На мястото има полиция. Пробите на водача на камиона за алкохол и наркотици са отрицателни. Причините за инцидента се изясняват.

публикувано на 12.02.25 в 11:08
Бойко Борисов

Борисов отговори на ПП-ДБ: Не бързам с назначенията в регулаторите!

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отрече обвиненията на ПП-ДБ, че се бърза с назначенията на нови състави на регулаторите. Той беше категоричен, че няма да търси подкрепата на ПП-ДБ там, където се изисква квалифицирано мнозинство от над 160 гласа. "Който рита вратата на ГЕРБ, има една хубава приказка: "Който не целува по ръката, целува кръста". Има..

публикувано на 12.02.25 в 11:05
Министър-председателят Росен Желязков

Росен Желязков поиска кадрови промени в ръководството на ТОЛ управлението

Премиерът Росен Желязков поиска кадрови промени в ръководството на ТОЛ управлението. В началото на днешното правителствено заседание Желязков напомни, че не се изпълняват указанията му от миналата сряда да се повиши събираемостта от ТОЛ такси и винетки и се обърна към министъра на регионалното развитие и благоустройството: "Искам министър..

публикувано на 12.02.25 в 10:52

Дебатите сред депутатите: Ще забранят ли вейповете за деца?

В пленарната зала депутатите обсъждат забраната на вейпове за деца. Парламентът обсъжда вземането на решение за предприемането на необходимите мерки и действия за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози в Република България. Вейпове..

публикувано на 12.02.25 в 10:31

Американската търговска камара в ЕС е против митата върху вноса на алуминий и стомана

Американската търговска камара в ЕС се противопоставя на намерението на американския президент Доналд Тръмп да наложи мита на вноса от алуминий и стомана, се казва в нейно изявление. Оттам подчертават, че такова решение ще има широко обхватен и предимно негативен ефект върху работните места, просперитета и сигурността от двете страни на Атлантика...

публикувано на 12.02.25 в 10:31
Лена Бориславова

ПП подкрепи продажбата на двата реактора на АЕЦ "Белене" на Украйна

От ПП се обявиха за продажбата на двата реактора на АЕЦ "Белене" след решението на украинския парламент за закупуването им. Вчера Върховната Рада разреши на украинската компания "Енергоатом" да придобие оборудването от България. А българското Народно събрание трябва да вземе окончателно решение за продажбата след доклад на енергийния министър Жечо..

публикувано на 12.02.25 в 10:31
Петър Ганев

Петър Ганев: Западният свят се раздели в поставянето на зелени цели

Европа води световната надпревара в поставянето на зелени цели. След промяната на политиката в САЩ обаче става все по-трудно. Едно е, когато Западният свят, развитите страни, поставят зелени цели и се опитват да ги следват. Друго е, когато и Западният свят се раздели и остане само Европа . Този коментар направи пред БНР икономистът от..

публикувано на 12.02.25 в 10:29