Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еми Куртова: Имаше голям интерес от хората от Северозапада за техните гари и за техните истории

2
Еми Куртова
Снимка: Пламена Бачийска

"Започнах  проекта „По релсите на Северозапада“, когато за първи път пътувах по Белоградчишкия край и забелязах, че гарите в Северозападна България са в едно много окаяно състояние.
После се оказа, че това не важи само за Северозапада, но и за гарите в цяла България, те тънат в разруха. 

Идеята ми беше да опиша тези гари и хората там, за времето, в което живеят, но и за тяхната история, разказа в "Нощен Хоризонт"  Еми Куртова, студентката в специалността „Фотография“ в Нов български университет.

Проектът „По релсите на Северозапада“ е едно антропологично изследване със средствата на фотографията. Той започва през 2022 г. 

Гара "България". Накъде пътува българският влак?

Пътуваща изложба представя железопътни гари и хора от Северозапада

2 в 1: Пътуване и изложба във влака София - Видин

Изложба "По релсите на Северозапада" пътува от София към Видин

Гари и хора от Северозапада в пътуваща изложба на Еми Куртова

Любовта като крайна цел и утопия

"За мен беше важно в началото да покажа каква е железопътната инфраструктура, но в последствие взех творческото решение да покажа и хубава страна на нещата. Да покажа и хубавите гари на Северозапада. Първите 1000 км пътувах София- Видин, за да си селектирам гарите, защото някои от гарите вече ги няма. Около Берковица усетих, че има доста такива изненади - гарите или ги няма или са в тежка разруха и са опасни...

Вместо гари на такива места се поставяха едни метални спирки, което не е гара... Снимах и разрушените гари, но в крайната селекция избрах 7 да бъдат поддържани и три разрушени. 5000 км изминах и слизах почти на всяка гара - те бяха общо около 30, а аз съм слизала от тези 25 гари, разказа още Еми Куртова в "Нощен Хоризонт". 

В своите само 23 години Еми Куртова изгражда ясни представи за това, което иска да предаде в творбите си. „Динамиката и движението във фотографиите ми присъства от самото начало”, сподели Еми и добави: „Като съпоставям човека в природата, разбирам и повече за собствения си свят.”


Еми Куртова има участия в редица групови изложби. Нейните самостоятелни изложби са „По релсите на Северозапада“ и „Автопортрети“, представени в различни галерии в София и страната. Освен това има редица участия в състезания и е награждавана  у нас и извън страната.


Последният й проект беше публикуван преди няколко дни. Той е за списание и музикален лейбъл Sound in Picture. Серията е в колаборация с холандския музикален продуцент Хеббе (Hebbe).

Еми Куртова
Еми Куртова е родена през 2000 г. в град Петрич. През 2019 г. се записва в БП „Фотография” на Нов Български Университет. През 2020-2021 г. работи като PR на американския мултимедиен артист - Шон Рабах. През 2021 г. е поканена като оператор на късометражния филм „Цветове” с режисьор Деница Ганева представен в Columbia College, град Чикаго и Галерия Сердика, гр. София. Лятото на 2021 г. е основател и продуцент на провелия се в гр. Петрич музикален фестивал „Амнезия”. През 2021 г. Национален Фонд Култура финансира визуалния й проект „Автопортрет” (,,Автопортрети”), където Еми използва средствата на фотографията, графиката и скулптурата. През 2022 г. печели творческа стипендия от Национален фонд „Култура“ с проект „Езикът който говорим“. През 2023 г. Централният фонд за стратегическо развитие към Настоятелството на НБУ финансира документалния й проект „По релсите на северозапада“ който е в партньорство с БДЖ и ще бъде реализиран като дипломен проект по БП програма „Фотография“.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02