Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“

Соня Хачикян
Снимка: Личен архив

Софи Вияр е немска журналистка и успешна авторка на романи, които ни представят живота на личности и събития променили света. Това прави и в най-новата й книга излязла на българския пазар „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“, посветена на създаването на Айфеловата кула. За живота на създателя й Гюстав Айфел, както и за ролята на дъщеря му Клер разказа издателят на книгата Соня Хачикян в предаването „Понеделник вечер“.

„За някои хора Айфеловата кула е била вдъхновение, но в онези времена, говорим за края на 19-ти век, когато Париж е център на световното изкуство, там са събрани известни автори, писатели, художници, една интелектуална общност с особено мнение за красивото и привкус за класическо изкуство. Това, което се случва е, че когато фирма „Айфел“ печели конкурса за създаване на някаква красива атракция, която да е символ на световното изложение в Париж през 1889-та и разкриват техния проект, те се сблъскват с една огромна опозиция именно от хора на изкуството. В книгата е застъпена много сериозно тази тема, както и въобще всички около проектирането и изгреждането на кулата“ сподели още Соня Хачикян.

Оказва се, че хората, които подкрепят създаването на кулата са онези, които вярват в бъдещето и търсят нов символ на изкуството, който да впечатли света. Въпреки мнението на много важни за времето си личности, които смятат, че подобно „желязно чудовище“ ще загрози Париж. Сред тях са Александър Дюма – син, Ги Дьо Мопасан и Жак Гарние. Новаторите се оказват и победители в спора за създаването на Айфеловата кула, водени от грандиозните идеи на семейство Айфел.

„За Гюстав Айфел има доста информация. Той е един много успешен инженер, който в младостта си не е бил особено прилежен ученик. От тогава си е бил по-насочен към изкуството. Има интересен живот. По-интересното, което се разбира в тази книга е, че както всяко голямо нещо създадено на този свят, то не се прави от един човек – трябва голям екип. 

Често се споменава, че и зад всеки успял мъж стои една жена. В случая на Гюстав това е дъщеря му. Съпругата на Гюстав умира много млада. Те имат пет деца и най-голямата му дъщеря Клер само на 14 години трябва да се превърне в майка на останалите деца и домакиня. За това става и толкова отговорна и съвестна. Впоследствие се превръща и в неговата дясна ръка, благодарение на която той успява да постигне този величествен проект“ – допълна Соня Хачикан.

Официалното представяне на „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ от Софи Вияр ще се състои този четвъртък, 8 февруари от 18.30 в бар „Синтезис“.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Таня Клясова и Вида Делчева

"Изгревът в деня на жътвата" - пета книга от "Игрите на глада"

На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс.  Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..

публикувано на 02.04.25 в 12:59
Проф. Борислава Танева

Три концерта за деца на проф. Борислава Танева ще прозвучат в Първо студио на БНР

Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР. Главен диригент е Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма, подходяща за..

публикувано на 02.04.25 в 06:50

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..

обновено на 31.03.25 в 17:37
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Отело“ в Телавивската опера

За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..

публикувано на 31.03.25 в 17:11
Ла Скала - Милано

Премиера на “Тоска“ в Миланската Скала

Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..

публикувано на 31.03.25 в 14:39
Къщата на залязващото слънце

Разместване на пластовете от миналото в изложбата "Къщата на залязващото слънце"

Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце".  Произведенията в  нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..

публикувано на 31.03.25 в 11:59
Георги Грозев

Драматичният театър в Ловеч с премиера на моноспектакъла "Последният танц на Нижински"

Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..

публикувано на 31.03.25 в 11:35