Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Около 18% от децата в начална училищна възраст изпитват затруднения, свързани с ученето. А между 7 и 8% са тези с чиста дислексия"

Доц. Екатерина Тодорова: Дислексията не е диагноза, а състояние

Технически устройства могат да помогнат на учениците с дислексия, но трябва да се внимава с употребата им в начален образователен етап, предупреди експертът

| Интервю
Доц. д-р Екатерина Тодорова
Снимка: Валерия Николова

Парламентарната комисия по образование и наука прие на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование, според които става възможно предоставянето на техническо устройство на ученици с дислексия.

Доц. д-р Екатерина Тодорова, преподавател в департамент "Здравеопазване и социална работа“ и директор на Центъра за подкрепа на студенти със специални образователни потребности на НБУ, отбеляза пред БНР, че дислексията не е диагноза, а състояние

Около 18% от децата в начална училищна възраст изпитват някакви затруднения, свързани с ученето. А между 7 и 8% са тези с чиста дислексия, посочи тя в предаването "Хоризонт до обед".  

Най-ранната възраст, в която може да поставим диагнозата, е осем години, обясни тя. 

Дислексиците са със средна или над средната интелигентност – хора с много висок потенциал, каза доц. Тодорова.

Тя е ентусиазирана и от мисълта, че държавата ще се погрижи да подсигури устройства за децата с дислексия. 

"Това устройство е изключително полезно. То сканира напечатан текст и го превръща в устна реч". 

Има обаче и резерви. 

"Това, което ме притеснява, е, че ако се въведе в начален курс, може да замести овладяването на четенето и писането от деца с дислексия. А това не е редно. 

Употребата на това устройство в начален училищен етап трябва да бъде контролирана от специалист-логопед"

Това устройство би могло да е много полезно след пети клас, отбеляза доц. Тодорова.

Притеснява я и предложението педагогическите съвети в училище да определят на кои деца се полага такова устройство. Смята, че експертната оценка трябва да се извършва от специалист. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Костадинов: Отиваме към нови избори, въпросът е как

Отиваме към нови избори, въпросът е как.  Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов веднага след като стана ясно, че поредният балотаж между Рая Назарян и Силви Кирилов, отново не е излъчил председател на НС.  И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС Според Костадинов обаче..

публикувано на 22.11.24 в 14:32
Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур - 22 ноември 2024 г.

Президентът се надява НС да успее да избере председател

Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон.  "Пожелавам успех на парламента в избора на председател ", каза президентът Румен Радев. Той коментира актуалните..

публикувано на 22.11.24 в 14:29
Средновековната църква

Община Рила за евроразследването: Нямаме отношение към процедурите

Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити..

публикувано на 22.11.24 в 14:09

И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС

Депутатите отново не успяха да изберат председател.  За кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 68 депутати. Предложението не беше прието.  Номинацията на Силви Кирилов от ИТН бе подкрепена с 101 гласа "за". 51-вото НС продължава първото си заседание в пореден опит да избере председател Борисов в НС: Няма да..

публикувано на 22.11.24 в 13:57
Унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер.

Има шанс от януари 2025-а Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенген

Има шанс Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенгенското пространство от януари 2025. Това заяви вътрешният министър на Унгария Шандор Пинтер след неформалната среща в Будапеща на вътрешните министри на Унгария, България, Румъния и Австрия.  Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Унгария е..

публикувано на 22.11.24 в 13:49

"Черни Осъм" е под критичните нива, безводието е още по-тежко в Ловешко

Проблемът с водоснабдяването в Ловеч и няколко села от общината се задълбочава.  От дружеството ВиК предупредиха, че ако няма валежи и не се повиши дебитът на основния водоизточник "Черни Осъм", който е под критичните стойности, режимът на вода в областния център от 13 часа ще стане още по-тежък.  ВиК: Нивата на обемите на язовирите в..

публикувано на 22.11.24 в 13:42
Владимир Кисьов

Владимир Кисьов: Вероятно от март 2025 г. България ще влезе в Шенген

Вероятно от март 2025 г. България ще влезе в Шенген . Тази прогноза направи пред БНР Владимир Кисьов, бивш заместник-външен министър и главен преговарящ с ЕС. Той подчерта, че очаква до края на годината да отпадне "тази несправедливост" страната ни да не е част от Шенгенското пространство и определи днешната среща на вътрешните министри в..

публикувано на 22.11.24 в 13:42