Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за певицата Катя Попова

Катя Попова

На 21 януари отбелязахме 100 години от рождението на най-чаровната наша оперна певица - Катя Попова. 

В живота бе много красива и елегантна, грациозна, със завладяваща усмивка, естествена и добронамерена, а на сцената - великолепна певица и въздействаща актриса, веднага правеше впечатление. Още я помня като Манон от операта на Масне, Йоланта от едноименната опера на Чайковски, Маргарита от „Фауст“ на Гуно, Наташа от "Война и мир" на Прокофиев, Зорница от "Луд гидия" и това са само част от ролите, с които завладя нашата публика и остави носталгичен спомен у всички.

Катя Попова е родена на 21 януари 1924 г. в Плевен. От малка свири на пиано и дори се подготвя да кандидатства като пианистка в Музикалната академия, но променя решението си, когато започва вокалната си подготовка и специалистите откриват, че има прекрасен сопранов глас. Завършва Академията в класа на известната педагожка Мара Маринова Цибулка. 

Дебютът ѝ в Софийската опера е на 3 ноември 1947 г. в малката роля на Есмералда от „Продадена невеста“ на Бедржих Сметана. За музикалната ѝ подготовка помагат големият наш оперен диригент Асен Димитров и певицата Катя Спиридонова, а в периода 1955/1956 специализира в Болшой театър. 

Постепенно навлиза в лиричния сопранов репертоар на Софийската опера и получава много покани за гостувания в чужбина - Австрия, Англия, Белгия, Италия, Куба, Унгария, СССР, Италия, Япония  и др. Най-голямото си признание българката получава във Франция, където на сцената на Опера комик пее най-френската оперна героиня - Манон, а в Парижата Гранд опера - Маргарита от „Фауст“. 

И в момента, когато Катя Попова получава международно признание и започва голямата ѝ кариера по света, през 1967 г. тя загива при самолетна катастрофа. 

В Златния фонд на БНР са запазени спомени за изкуството на Катя Попова на редица наши известни музиканти - един от тях е на големия български тенор и виден вокален педагог Илия Йосифов, който е бил неин партньор дълги години. Чуйте изказването му и изпълнение на певицата, съхранени в съкровищницата на Радиото.

По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57