На 21 януари отбелязахме 100 години от рождението на най-чаровната наша оперна певица - Катя Попова.
В живота бе много красива и елегантна, грациозна, със завладяваща усмивка, естествена и добронамерена, а на сцената - великолепна певица и въздействаща актриса, веднага правеше впечатление. Още я помня като Манон от операта на Масне, Йоланта от едноименната опера на Чайковски, Маргарита от „Фауст“ на Гуно, Наташа от "Война и мир" на Прокофиев, Зорница от "Луд гидия" и това са само част от ролите, с които завладя нашата публика и остави носталгичен спомен у всички.
Катя Попова е родена на 21 януари 1924 г. в Плевен. От малка свири на пиано и дори се подготвя да кандидатства като пианистка в Музикалната академия, но променя решението си, когато започва вокалната си подготовка и специалистите откриват, че има прекрасен сопранов глас. Завършва Академията в класа на известната педагожка Мара Маринова Цибулка.
Дебютът ѝ в Софийската опера е на 3 ноември 1947 г. в малката роля на Есмералда от „Продадена невеста“ на Бедржих Сметана. За музикалната ѝ подготовка помагат големият наш оперен диригент Асен Димитров и певицата Катя Спиридонова, а в периода 1955/1956 специализира в Болшой театър.
Постепенно навлиза в лиричния сопранов репертоар на Софийската опера и получава много покани за гостувания в чужбина - Австрия, Англия, Белгия, Италия, Куба, Унгария, СССР, Италия, Япония и др. Най-голямото си признание българката получава във Франция, където на сцената на Опера комик пее най-френската оперна героиня - Манон, а в Парижата Гранд опера - Маргарита от „Фауст“.
И в момента, когато Катя Попова получава международно признание и започва голямата ѝ кариера по света, през 1967 г. тя загива при самолетна катастрофа.
В Златния фонд на БНР са запазени спомени за изкуството на Катя Попова на редица наши известни музиканти - един от тях е на големия български тенор и виден вокален педагог Илия Йосифов, който е бил неин партньор дълги години. Чуйте изказването му и изпълнение на певицата, съхранени в съкровищницата на Радиото.Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..