Какви са традициите, мъдростта и разбирането за живота, култивирани хиляди години в историята на култури, които са много на изток от нас. Така наречената източна философия съдържа в себе си баланса и взаимодействието на енергиите, кръговрата в природата и петте елемента - метал, вода, дърво, огън и земя.
Колкото повече знаем за тях, толкова повече научаваме за света, в който живеем. В същото време, човекът е част от този свят, затова източната философия преподава и добрата връзка със себе си, изследването на себе си, самовглъбяването, успокояването на ума.
" Обикновено когато подарявам цветя като икебана, влагам положителна енергия и символи, за да може човек да се почувства щастлив и да се наслади на енергията, разказа за "Нощен Хоризонт" Мирослава Иванова, майстор по икебана.
Той сподели, че има отдавна интерес към източните философии, може би заради практиките за самоусъвършенстване, които са много древни и водят до интересни резултати.
Мирослава Иванова представи своята иновативна изложба в Културен институт - "Красно село" , вдъхновена от природата. Може да бъде видяна до 13 февруари. Мирослава Иванова е ученичка на най-модерната школа по икебана в Япония и популяризира това японско изкуство в България.
"Дзен е клон на будизма, религия, но за мен лично той е философия, по-скоро начин на живот, по-скоро начин на усещане света, сподели за "Хоризонт" Камен Грънчаров. Той практикува енергийни и медитативни източни практики повече от 25 години и е един от организаторите на Чи фест в България.
"Дзен ни учи да се фокусираме върху тук и сега, да се фокусираме върху това, което правим, а не да се опитваме да правим сто неща едновременно, за да можем да даваме най-доброто от себе си в момента, допълни още Камен.
А Мирослава сподели, че започва да се занимава с икебана заради Камен. Заради неговата страст и интерес към японската култура, японските изкуства, а философията на тези източните народи започва да ги разбира много по-късно:
"Може би, когато вече бях напреднала в икебана с цветята, дори бях вече учител в икебана, тогава започнах да разбирам части от тази философия, тъй като икебана е процес и колкото по-нагоре вървиш и научаваш повече неща, толкова повече научаваш и за себе си, започваш да разбираш другата култура и също да прилагаш и пренасяш част от тази култура в своя живот - смирение, извинение, подходи, които преди години са ме учудвали, сега разбирам защо се правят, допълни още Мирослава.
"Има доста прилики и разлики на българите с източните народи, както и между източната и западната култура, но в днешно време, което е трескаво и забързано, хората не могат да отделят повече време за вглъбяване и успокоение. Залети сме с прекалено с информация...
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..