Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ноел Къран, генерален директор на EBU: Обществените медии са изключително важни по време на война

"Може да се навигира тънката граница между пропагандата и истинската журналистика"

| Интервю
Ноел Къран
Снимка: Ирина Недева
Обществените медии са изключително важни при отразяването на събитията по време на война. Това заяви пред БНР генералният директор на Европейския съюз за радио и телевизия Ноел Къран. 

"Обществените медии в цяла Европа са с най-високо обществено доверие. БНР е с най-висока степен на доверие. 

Има много стриктни редакционни политики по отношение на отразяването. 

Със сигурност трябва да покажете всички гледни точки, защото ако хората помислят, че прикривате една от тях, това ще привлече повече внимание към нея. 

По време на война има законови рестрикции по отношение на това как се правят репортажи. Виждаме ги в закона в Москва, виждаме ги и в отразяваенто на събитията в Украйна, като и в ивицата Газа по отношение на отразяване действията на израелската армия. Но аз продължавам да виждам много силно журналистическо отразяване на събитията. 

Мисля, че е изключително трудно, но не мисля, че журналистиката умира в този периодМоже да се навигира тази много тънка граница между пропагандата и истинската журналистика". 

Все още имаме офис в Москва, посочи той в предаването „Хоризонт до обед“.

"Много е трудно да работим там в рамките на новите медийни закони в Русия. Но е много важно да се намираме на мястото, където се случват събитията. Там сме, за да предаваме информация.“

Къран коментира интервюто на Владимир Путин с бившия водещ от "Фокс Нюз" Тъкър Карлсън. То е с продължителност от два часа и е първото, което руският президент дава за западна медия от 2019 година насам. 

“Смятам, че са тревожни сигналите, подавани с изпращането на точно този журналист.

Не вярвам, че е независим по отношение на тази тема, тъй като в предишни свои работи е проявявал фаворизиращо отношение към Русия.

Вярвам в силата на журналистиката и в това, че хората на властови позиции трябва да бъдат подвеждани под отговорност за действията си. Това обаче трябва да бъде правено по много стриктен начин".

Той коментира също уволнението на водещия от СиЕнЕн Дон Лемън заради обидни забележки спрямо Ники Хейли кандидат за републиканската номинация за президентските избори в САЩ.

"Не одобрявам уволняването на журналисти. Към това трябва да се подхожда много внимателно. Най-важно е да прилагаме силни редакционни политики. Но смятам, че трябва да съществува нулева толерантност по отношение на женомразкото поведение. Ако бъде доказано, със сигурност трябва да се накаже“.

Убеден съм, че Законът за медийна свобода в ЕС е стъпка в правилната посока, посочи още Къран.

"Там са заложени принципи за независимост на медиите и на медийните регулатори, както и за независим начин за назначаване на ръководството на обществените медии. Вярвам, че това само ще подобри нещата". 

Не може да не говорим  и за финансирането, което би гарантирало независимостта на медиите, обясни той.

"Важно е да бъде заложено в новия медиен закон на България.

Аз съм с позитивно впечатление от срещите, които проведох вчера. Срещнах се с Мария Габриел, която като бивш еврокомисар, е много добре запозната с новия Европейски закон за медийна свобода. Тя много добре разбира, че обществените медии в България са недостатъчно финансирани

Със същото впечатление останах и след срещата си с председателя на парламентарната комисия по култура и медии". 

Наблюдава се увеличаване на враговете на обществените медии, отбеляза Къран.

"Но ние продължаваме де имаме много добра връзка с нашата аудитория и много висока степен на доверие“. 

Цялото интервю може също да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59
Боряна Григорова

Боряна Григорова: Как да не се спъваме в камъни, които са зад гърба ни

Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни . В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може..

публикувано на 25.03.25 в 10:41

"Не" на болестта... "Българска история" с два билборда срещу хазартната реклама

Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори .  Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението подеха инициатива да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този билборд, за да..

публикувано на 25.03.25 в 10:30