Това заяви пред БНР Петър Банков от екипа, направил изследване, свързано с мотивацията на негласуващите. "Българската демокрация става все по-непредставителна", казват изследователите в анонса за своето проучване, което ще бъде представено тази вечер. Изследването анализира периода 2013 – 2021 г.
"Неучастието в изборите също е избор. Но ако даден човек е избран от шепа хора, до каква степен решенията, които дадената институция взема, са легитимни и са възприемани от хората, които трябва да бъдат представлявани от тази институция", попита риторично той.
Като най-важна причина, за да не отиват хората да гласуват, Банков посочи, че избирателите не виждат реални резултати от участието им. "Казват си "Какъв е смисълът да участвам в изборите, като това нито подобрява моя ежедневен живот, а дори го влошава", обясни той. По думите му се наблюдава разочарование и от формациите.
Причините за усещането, че няма избор, са в това, че разделенията в българската политическа и партийна система не са толкова идеологически или свързани с различни визии, а повечето са свързани с въпроси за компетентност – кой ще е по-компетентен да пребори корупцията или да проведе тази или онази реформа, коментира Петър Банков и добави: "Има консенсус между политическите партии за това каква е посоката, към която трябва да се върви, независимо дали тези партии се пишат десни или леви".
Отсъства партията, която да помете останалите, отчете той и отбеляза, че политическата ни система е създадена така, че да няма партия, която да има мнозинство в парламента, а да се изисква създаването на коалиционни правителства и консенсус. Според него избирателите трябва да изискваме да знаем темите, по които няма да се направи компромис, и тези, при които партиите са отворени за това.
По думите му проблемите на левите партии не са само български, а и глобални. А на българска почва, според него, ни трябва левица, която да бъде левица.
"Това, което се случва в България, не е нещо уникално. Тези неща се случват и в други страни", изтъкна Банков в интервю за предаването "Преди всички". Той подчерта, че във Великобритания, Полша и България имаме сериозен проблем с това да достигнем до младите хора. Според него именно те могат да променят даден резултат, стига да бъдат мобилизирани. Все пак изследването сочи, че от 2013 г. до сега има известно подобрение при участието на младите хора между 18 и 25 години.
Интервюто на Силвия Великова с Петър Банков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Три катастрофи са станали в Плевенско за последните часове. Една от тях е в района на село Радомирци, недалеч от мястото, където загина 12-годишната Сияна. При инцидентите няма жертви и сериозно пострадали, информира комисар Валентин Георгиев от областната дирекция на МВР: "Всички знаем, че е много натоварен пътя, откакто започна ремонта..
Българското национално радио е с уникалната роля едновременно на създател, ползвател и разпространител на културно съдържание. Това подчерта директорът на БНР Милен Митев, който участва в първия панел "Културата в медиите", част от програмата на 20-а Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция:..
Липсата на достатъчна ангажираност в свободното време на младите хора е една от причините за т.н. "локали", заяви пред журналисти в Батановци министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Министър Пешев подчерта, че Министерството на младежта и спорта съвместно с МВР работи за системна превенция на насилието и нарастващата агресия сред младите..
Британските министри са подложени на натиск както от кръгове в управляващата Лейбъристка партия, така и извън нея, да признаят палестинската държавност на конференция на ООН следващия месец, като партийни високопоставени лица твърдят, че това би укрепило перспективите за мир и би демонстрирало "морално лидерство на фона на ескалиращото напрежение",..
В Ловеч празникът на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност беше отбелязан с празнично шествие под звуците на "Върви народе възродени…" и награждаване на изявили се учители и ученици. Именно в Ловеч на празника на светите равноапостоли Кирил и Методий през 1901 г. се запява за първи път Химна на светите братя Кирил и..
В парка "Княжевска градина" в София учени от Института за български език към Българската академия на науките отбелязаха с диктовки на открито за дванайсета поредна година Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В рамките на кампанията на Института "Написаното остава. Пиши..
България отбелязва Денят на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост. Тържествена церемония в столицата се проведе пред паметника на Светите братя Кирил и Методий. Церемонията в София започна с молебен и тържествен водосвет, извършени от патриарх Даниил. Извън предварително предвидения сценарий, патриархът произнесе..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..