От 16 до 27 юни в София ще се проведе третото издание на творческата лаборатория за млади хореографи ХЕЛИОС. Домакин отново ще е регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“. Проектът има за цел да култивира новата генерация съвременни български хореографи. ХЕЛИОС 2024 се провежда с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма “Създаване 2023”, а партньори в организацията са сдружение “Хелиос - София”, Международната организация и професионална мрежа за хореографи „Dance ICONS“ - Вашингтон, РЦСИ „Топлоцентрала“ и Асоциацията за развитие на София.
В тазгодишното издание през юни ще участват 7 хореографи, които ще бъдат избрани от журито на проекта. Кандидатури за участие се приемат до 29 март 2024 г. в интернет страницата на проекта helios-sofia.eu. Одобрените хореографи ще бъдат обявени през първата половина на месец май. По време на проекта те ще могат да работят с избрани от тях танцьори. През тази година участниците в лабораторията ще получат и стипендия за времето на провеждането й.
ХЕЛИОС се провежда в семинарен формат с всекидневни занимания от 10 до 17 ч. Програмата включва лекции по теория на хореографията, творческа лаборатория с импровизация, експериментиране и композиция на танца, представяне на движенческия материал, генериран ежедневно, дискусия и предложения за усъвършенстване на изразните средства. В последния ден на ХЕЛИОС – 27 юни 2024 г. в зала 1 на РЦСИ „Топлоцентрала“ ще бъдат представени кратките експериментални творби, създадени по време на творческата лаборатория.
До момента в ХЕЛИОС са участвали 14 хореографи и близо 50 танцьори. Водещ на творческата лаборатория е българският хореограф Владимир Ангелов, който от години живее и работи в САЩ. Той е сред създателите и главен директор на първата в света Международна организация и професионална мрежа за хореографи, базирана във Вашингтон. През годините Владимир Ангелов е създал множество съвременни балетни постановки с балетни трупи от САЩ, Канада, Филипините, Мексико, Финландия, Япония и др. В края на миналата година той издаде книгата “Ти, хореографът”, която е синтез от история, теория, философски и творчески практики в различните жанрове на сценичната танцова хореография, и се радва на голям успех в цял свят.
Снимки: Марина Евгениева
Скоро получавали ли сте писмо? А писмо от напълно непознат, който няма представа до кого точно ще стигнат думите му? А вие кога за последно решихте да напишете писмо? Може би ще отговорите с "Не знам" или "Скоро не съм". Можете да се включите в инициативата "Минута за Коледа" на Студентския съвет при Софийския университет „Св. Климент..
Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..
Голям празник има тази вечер в Софийската национална опера! Започнаха премиерните спектакли на операта “Адриана Лекуврьор“ от Чилеа – първата нова оперна продукция на Националния ни оперен театър през новия сезон 2024/2025 г., специално посветена на 90-годишнините на две световноизвестни български оперни певици и солистки на театъра –..
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...
Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният..