„Тук поне има мъже по улиците“, казва в неформален разговор жителка на Киев. Синът й е на 22 години и още от 2019 година е студент в чужбина. По думите й извън столицата на Украйна е рядкост да се види мъж в мобилизационна възраст, а новият закон е тема номер едно сред обществото. Докато вървим заедно по улиците на Киев, често се натъкваме на плакати с призив за доброволно включване към въоръжените сили на Украйна за защита срещу руската военна агресия. Разминаваме се и с мъже във военни униформи. Питам я дали е вярно, че са връчвани призовки на мъже, които са във фитнеса и в магазина или това е просто дезинформация, защото – където има страх, дезинформацията има плодородна почва. „Има нещо такова, не е дезинформация“, отговори тя. Конкретен пример обаче не успя да даде. „Просто сплашват“, е друг отговор, който получавам неформално от разговор в мъж извън мобилизационна възраст. Според него никой няма да бъде изведен от фитнеса, за да бъде пратен на фронта. „Ние не сме като руснаците“, добавя той с нескрито раздразнение от въпроса ми.
„Не останаха мъже“, отново в неформален разговор ми казва друга жена, родом от малко населено място в югоизточна Украйна. Твърди, че от нейното родно село и селата в околностите вече има загинали на фронта войници. Така обаче и не изясни дали те доброволно са се присъединили към армията или са били призовани.
Законът и (де)мобилизацията
Окончателните текстове на новия закон за мобилизацията още не са гласувани, а въпросителните около тях са много. „Те са противоконституционни“, твърди мъж на средна възраст. „Но, това е нашата родина, трябва да я защитаваме“, минути по-рано каза възрастна дама, която предпочете да говори на руски език. За разликата от по-малките населени места в Киев предпочитаният език е украински. И с двамата говоря с помощта на фиксър (бел. ред. - местен жител (обикновено журналист), който може да превежда и да помогне на чуждестранния журналист да се ориентира в страна, която не познава).
Информационната кампания тепърва започва с плакати, съобщения в класическите и в социалните медии. „Не трябва да раздават листовки на хората, достатъчно е да поставят информация на видни места в града“, коментира в неформален разговор политически анализатор. Според него хората биха се изплашили, ако получат листовка, но със сигурност биха се спрели пред постер с информация. От началото на краткия ми престой в Киев не съм срещала човек, който раздава листовки.
"Законът закъсня. Две години сме в пълномащабна война“, допълва същият коментатор и обръща внимание, че освен новите правила за мобилизация трябва да е ясен и процесът по демобилизация. Той също трябва да е доброволен. Има военнослужещи с много тежки наранявания като ампутации, които избират да се върнат на фронта. Други – било поради физическа невъзможност или умора, искат да се върнат у дома. Трябва да знаят при какви условия могат да го направят и какво ще последва, коментира още той.
Война на авторитети
Мобилизацията е една от темите, по които не намериха консенсус президентът на Украйна Володимир Зеленски и вече бившият главнокомандващ Валерий Залужни. Той е легендарният генерал – защитник на Украйна, с невероятно висок рейтинг според социологическите проучвания. „Зеленски е президентът и има право да замени главнокомандващият на въоръжените сили“ – отговорът е официален в рамките на две интервюта и го дават пенсиониран военен експерт с НАТО-вски опит и политически анализатор. За тях е проблемен политическият елемент. Според пенсионирания военен „скандалът“ и „политическият шум“ не са присъщи за армията, особено в състояние на гореща война. По думите на политическия анализатор това е елемент от много по-сложен въпрос. „Предстои да видим какво ще направи новият главнокомандващ Олександър Сирски“, е отговорът, който получавам не само от двамата, но и от хората на улицата. Всички признават безспорната роля на генерал Залужни за удържането на руските войски и успешните контраофанзиви от есента на 2022-ра, но мненията за отговорността за неуспешната контраофанзива от миналото лято се различават.
Общото становище е, че нещо трябва да се промени. Войната продължава вече близо две години и въпросът: „Какво предстои?“ е най-страшният. Отговор няма, но решителност и воля има – "Ще продължим да се борим!“.
Репортаж на Марта Младенова в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Марта МладеноваСтолична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...