Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Манов: Средната класа в Европа обеднява. На всеки два дни се самоубива френски фермер

| Интервю
Стефан Манов
Снимка: Ани Петрова

Европейските избори са сложни не организационно, а защото хората трудно си представят нещо, което се намира на хиляди километри в Брюксел и е съставено от куп държави, а България участва в него само със 17 евродепутати.

Това каза пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет към Централната избирателна комисия.

Важният момент, който трябва да се предава като послание към избирателите е, че голям елемент от обществения и икономическия живот на Европа се решава колективно, "за добро или за лошо", коментира Стефан Манов и подчерта, че ситуацията днес в Европа спрямо последните избори през 2019 г. е коренно променена.

Последните кризи допринесоха да бъдат разкрити много дълбочинни пластове, подчерта Манов. Той обърна внимание върху това, че решения, вземани през 90-те години в посока съществена либерализация на икономическите отношения, едновременно с въвеждането на все по-строги изисквания, касаещи околната среда и зеления преход, започват "да влизат в съществена колизия, която рефлектира върху широки слоеве от населението, не само изолирани категории професии – примерно фермери".

"Общо е усещането, че сме в една пранга, която не дава достатъчно възможност на средната европейска класа да се чувства уверена в бъдещето си."

По думите му, обедняването на средната класа и сриване на средната класа към бедната класа е обективирано в статистики, а натрупването на напрежение става в ежедневието.

"На всеки два дена се самоубива френски фермер, по официална статистика. Изненади в изборите могат да се очакват не защото 42% (колкото са гласовете за Марин льо Пен на последния президентски вот - бел. ред.) от французите са станали расисти, фашисти и нацисти. Просто има натрупване, което може да избие в тази посока. Отговорност на елитите е да чуят реалните проблеми."

Общественият съвет към ЦИК е направил анализ на процеса на работа на СИК чрез изглеждане на десетки видеозаписи от секции в цялата страна – столица, областен град, по-малък град, село. Изводите ще бъдат представени на 21 февруари в Дома на Европа. Анализът ще бъде посветен от една страна на методическите указания на ЦИК, а от друга – на недействителните бюлетини, съобщи Стефан Манов. Според него ЦИК не знае какво се случва в СИК и "пишат неща, които са неизпълними понякога".

"Успяхме да направим процентен анализ, разрези по голям град, столица, село – как варират тези проценти (на недействителните бюлетини - бел. ред.). Този анализ не само че го дължи ЦИК. Те отказват да го направят години наред."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев и председателят на БАН академик Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Генералният директор на БНР Милен Митев и председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски подписаха меморандум за сътрудничество между двете институции. Той предвижда информиране на обществото по въпроси, свързани с развитието на научната дейност у нас и инициативи за популяризиране на научните дейности и изследвания, провеждани в академията.  Юлиан Ревалски..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Процес срещу трима адвокати на Навални в Русия

Руски съд започна днес съдебен процес срещу трима адвокати, които са представлявали покойния опозиционен лидер Алексей Навални. Вадим Кобзев, Алексей Липцер и Игор Сергунин бяха арестувани през октомври 2023 г. Тримата са обвинени в участие в "екстремистка" организация - обвинения, за които се предвижда максимален срок от шест години...

публикувано на 12.09.24 в 13:58
Димитър Марков

Димитър Марков: Не виждам пречка този ВСС да упражни едно от конституционните си правомощия

Доведени сме до ситуация, в която почти всички важни въпроси, опиращи до някаква юридическа обосновка, са в графата "Нееднозначни" . Това каза пред БНР Димитър Марков, директор на Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията, и уточни: "Не мога да кажа, че еднозначно е решен въпросът (избор на нов главен прокурор - б.р.). Чисто..

публикувано на 12.09.24 в 13:31
Лодка с нелегални мигранти на пристанището на град Палеохора, о-в Крит.

Атина настоя за общоевропейско решение на миграционната криза

В интервю пред медиите гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че Европа трябва да излезе с общо решение за справяне с мигрантския поток. Атина предлага промяна в охраната на външните граници. "Бреговата охрана на Гърция не е служба по посрещане на мигранти", подчерта премиерът Мицотакис в отговор на обвиненията, че гръцките граничари..

публикувано на 12.09.24 в 13:31
Киър Стармър

Киър Стармър: Националното здравеопазване трябва да се реформира или да умре

Във Великобритания в голяма реч днес се очаква премиерът Киър Стармър да предупреди, че националното здравеопазване трябва "да се реформира или да умре", след като правителството ще публикува независимо разследване на състоянието на здравната служба с много отрицателни заключения. Докладът, който беше поръчан от министъра на здравеопазването..

публикувано на 12.09.24 в 13:24

Радев изтъкна предимствата на бизнес средата у нас пред китайския бизнес

Президентът Румен Радев изтъкна предимствата на бизнес средата в България и висококвалифицираните специалисти пред китайския бизнес. Държавният глава участва в българо-китайски бизнес форум, посветен на 75-та годишнина от създаването на Китайската народна република. Ниските данъци и висококвалифицираните кадри създават много добри условия за..

публикувано на 12.09.24 в 13:03

Руска атака срещу енергийна инфраструктура в Украйна

Руски дронове нанесоха значителни щети на енергийната инфраструктура на северния украински град Конотоп при нощна атака, при която бяха ранени най-малко 14 души и беше прекъснато електрозахранването на населеното място. Според украинските военновъздушни сили ударът по Конотоп е бил част от по-широка руска атака, при която са използвани 64 дронове...

публикувано на 12.09.24 в 12:58