Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на влюбените - отвъд валентинките и комерсиалното

| Репортаж
Снимка: Тихомир Тодоров

14 февруари е денят на романтичната любов. Според християнското разбиране в деня, в който се почита паметта на светеца и мъченик Валентин, се празнува любовта между двама души, които са се врекли във вярност. Това е любовта, която предстои да бъде освидетелствана и да получи Божията благословия. Романтичната любов между двама влюбени има една основна цел и тя е да се създаде християнско семейство. Съществуват множество легенди и тълкувания как е възникнал празникът, тъй като информацията за светеца е оскъдна и малко изследвана. 

Валентинките, цветята и шоколадовите бонбони във формата на сърце са съвременните символи на днешния ден, посветен на любовта. Това има много повече връзка с комерсиалното, отколкото със сакралното, посочи отец Димитър - енорийски свещеник от католическа църква "Св. Дух" в Пловдив. 

"Свети Валентин не е генерално казано на влюбените. Той е покровител на бъдещите съпружески двойки, които наричаме годеници и са насочени към тайнството на брака". 

Популярността на празника Свети Валентин е много голяма, но до голяма степен остава неразбрана, споделя и доц. Емил Иванов - преподавател по "Християнска археология" и сътрудник от Методиевия център в германския град Елванген.

През III век, когато е живял Свети Валентин, Рим е бил пълен с много бежанци, емигранти – повечето, от които християни, отбеляза той.

Още светите апостоли казват, че християнското семейство е гръбнакът на обществото. И са били наясно, че християнското общество допринася в цялостното римско общество и във вселенското общество. Затова са съветвали:

"Който има нужда, нека да бъде мъж, но на една жена и да я обича, да я уважава. Както и жената трябва да уважава мъжа си, за да отгледат добро поколение" - това винаги е съобразявал и Свети Валентин. И затова той е известен вероятно и в съвременното общество като "светецът на любовта" – да, защото чрез любовта, която е основата на всичко и ни е завещана от самият Господ – Исус Христос, християните засвидетелстват своята почит един към другиго и даже към другите, които не са християни", добавя доц. Иванов.

Това, което е известно на археолозите, проучващи историята на християнството, е, че Свети Валентин през 269 година е мъченически пострадал. Датата 14 февруари е избрана съобразно Римския античен календар. Католическата църква го почита по инициатива на папа Геласий.

Датата 14 февруари е избрана именно заради това, че се празнува от всички и е свързана с плодородието и със семейството. 

"Защото семейството е основната градивна частица на обществото и така се е смятало тогава. Днес имаме упадък в това мислене за ценността на семейството, но тя е много важна, защото тя води и до здрави наследници след това. Не само да ги създадем, но и да ги възпитаме, защото това води и до участието в творението", коментира доц. Иванов. 

Как ние участваме в творението? 

"Ние участваме не само с нашия живот, но и с наследниците ни. Ние се включваме като в една главна пътна артерия и после бавно отпадаме от нея. Но само с една част от себе си. А душите остават. Ето това именно е давал като пример и Свети Валентин. Затова той е бил обичан. Той подарява винаги след всеки съвет, след всяка консултация, след всяка проповед на всички, които присъстват – цветя от своята градина. Това именно е останало като традиция и до ден днешен - на 14 февруари да се подаряват цветя на любимия човек. Но във връзка, че се засвидетелства любовта към ближния", разказва още той.

От къде обаче черпим всички тези сведения за светеца? 

От края на III век до 314 година – до узаконяването на християнството, много от мъчениците са погребани около Рим в така наречените катакомби, обяснява доц. Иванов. Реликвата – главата на Свети Валентин може да бъде видяна и днес в църквата "Санта Мария ди Козмедин", но това е малко известно, дори в Италия, добавя той.

Репортажа на Виктория Петрова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е няколко гласа в полза на Зафиров - 390 гласа за него, срещу 293 за Гуцанов. Трети се е класирал бившият председател на софийската..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28
Полският външен министър Радослав Шикорски

Варшава: Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на руската заплаха

Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на заплахите от Русия, заяви полският външен министър Радослав Шикорски, цитиран от Ройтерс. Агенцията се позовава на интервю на министъра, излъчено късно снощи по държавната телевизия. По-рано в събота украинският президент Володимир Зеленски призова за създаването на европейска..

публикувано на 16.02.25 в 12:20