Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оценката на образованието – в селата по-висока от София

Снимка: БГНЕС

Нивото на образованието в селата е с по-висока оценка – 4.40, отколкото нивото му в София – 4.18. 46 % от родителите определят училищното образование като консервативно в София. 37% от родителите не смятат, че проблемът в образованието е в учителите. А основен извод е, че в столицата има липса на млади учители, като повече са те в селата.

Това показва национално изследване „Българското училище – погледът на родителите“, поръчано от асоциация "Родители", извършено от „Ноема“, което беше представено на пресконференция днес.

Конференция "Родители и учители: Заедно за детето" се проведе в София, а в първия панел присъства и министърът на образованието Галин Цоков, както и директори на училища и детски градини, учители, психолози, родители.

Проучването е извършено септември – октомври 2023 г. сред 807 родители на деца от първи до 12-ти клас.

Проучването отчита, че след пети клас намалява желанието на децата да ходят на училище.

Голям проблем за родителите в образованието е дисциплината на децата. В това отношение родителите се държат силно консервативно, като одобряват мерки като връщането на оценката за поведение и овластяването на учителите да налагат повече наказания на децата.

Децата на около две трети от респондентите учат на едносменен режим (68%), а останалата една трета (32%) – на двусменен. Значително по-малко деца обаче (44%) учат на едносменен режим в София, където сградите и за училища, и за детските градини са недостатъчни. Повече от половината софийски деца (56%) са на двусменен режим. Коренно различна е ситуацията в малките градове и селата, където 80% от децата са на едносменен режим и едва една пета (20%) – на двусменен. На едносменен режим са в голямата си част децата в начален курс (75%), докато в гимназията делът пада на 54%.

Българският език, математиката и чуждият език (след 5. клас) са областите, в които родителите виждат най-отчетливо развитие при децата си през последната година.

По отношение на съдържанието, категорично най-отчетливо се подкрепят предложенията за повече акцент върху познанията на децата, свързани с грижа за здравето, и в този смисъл – за повече спорт и игри.

Категорично най-често посочваният проблем от родителите в училище е дисциплината на учениците (45%) – според тях това е по-водещ проблем и от претоварения учебен материал (40%), като между двете има статистически значима разлика.

Открояват се два проблема:

„Родителите си позволяват да се налагат над учителите“ -  Това е въпрос, свързан с властовите отношения в училище, и явно съществува достатъчно застъпено като проблем, и то такъв, който в случая самите родители виждат и отчитат негатива му.

„Много права на децата и малко права на учителите“ - контекстът зад това твърдение е, че децата са много „недисциплинирани“, а учителите и ръководството нямат особено право да ги наказват.

По публикацията работи: Антония Чорева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивелин Михайлов

"Величие" внесе нов вот на недоверие – за "несправяне с екологичната катастрофа"

От "Величие" съобщиха, че са внесли в деловодството на НС нов вот на недоверие. Той е за "несправяне с екологичната катастрофа на България". Това обяви лидерът на парламентарната група Ивелин Михайлов Под искането за четвъртия поред вот на недоверие са се подписали от "Възраждане" и МЕЧ. Михайлов обясни защо не са потърсили подкрепа от..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

60% от колите втора употреба – с фалшив километраж: Идва ли краят на порочната практика?

Инж. Емил Панчев от Съюза на българските автомобилисти смята, че 90% от старите автомобили, които се внасят от чужбина, са пренавити.  Пренавиването става със съответния софтуер, обясни той.  Панчев посъветва при покупка на автомобил да се потърси сервизната му книжка.  "Ако няма, може би има нещо проблемно". Много често, когато една..

публикувано на 03.07.25 в 12:05

Депутатите разискват внесения от "Възраждане" вот на недоверие

Депутатите разискват внесения от "Възраждане" вот на недоверие на правителството на Росен Желязков за провал на фискалната политика.  Пленарната зала отказа прякото излъчване на разискванията по БНТ и БНР. Предложението за пряко предаване беше направено от Петър Петров от "Възраждане" и беше отхвърлено след прегласуване с 59 гласа "за", 64..

публикувано на 03.07.25 в 12:05
Андрей Ковачев

Три политически групи в ЕП са "за" отпадане на "македонска идентичност" от доклада за РСМ

Групите на Европейската народна партия, социалистите и демократите (S&D) и "Обнови Европа" в Европейския парламент се споразумяха за отпадането на всички споменавания за "македонска идентичност" и "македонски език" от проектодоклада за напредъка на Северна Македония. Това съобщава на страницата си във Фейсбук евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев...

публикувано на 03.07.25 в 11:32

Силни ветрове разпалиха пожар край турския курорт Чешме

Силните ветрове разпалиха отново пожара край турския курорт Чешме.  Огънят, който е тръгнал от земеделски район, вече е обхванал и горски територии. Пламъците достигнаха до пътя Измир - Чешме, което стана причина за затварянето му.  Заради опасността за населението са евакуирани жители на 2 квартала в Чешме, както и 1 в Урла. Екипите..

публикувано на 03.07.25 в 11:28

Има ли замесен депутат в групата за даване на незаконно българско гражданство?

Продължава разследването по случая с разкритата организирана група, чиито участници са разследвани за противозаконно осигуряване на българско гражданство на чужденци. При акцията на ГДБОП и ДАНС срещу престъпната група за търговия с българско гражданство, e бил претърсен и домът на действащ народен представител.  По информация, изнесена в..

публикувано на 03.07.25 в 11:01
Илия Проданов

Глоби за тракторите на пътя: Докъде може да стигне недоволството на зърнопроизводителите?

"В България се внасят гумено-верижни трактори повече от 15 години. Те получават разрешително за движение по републиканската пътна мрежа. От два месеца насам АПИ реши, че законодателството в България не й дава правно основание да разрешава движението на такива машини. Не е правена промяна в законодателството, просто някакво ново тълкувание. Влизаме в..

публикувано на 03.07.25 в 10:45