Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шопите: От Искъра по-дълбоко нема и от Витоша по-високо нема

2
Момчил Чалъков, Георги Виденов, Димитър Пърчов, Гергана Назърова и Диана Коларова
Снимка: Мая Данчева

От Искъра по-дълбоко нема и от Витоша по-високо нема. Така е казал шопът и никой не е успял да надвие инатът му. А от къде идва шопът учените още не са категорични. Теориите казват различни неща. Едното от тях е, че тази етнографска група се е формирала между 7 ми и 12 ти век. Но как, за това има различни тези. Свързват шопите с културата на печенегите, с траките, със славяните и с прабългарите. Никоя теория изглежда не може да бъде доказана категорично. Ако обаче, се направят изводи въз основа на фолклорните традиции и облекло, то май везните отиват към славянския корен на шопа.


Много опити са правени и да се разгадае произхода на названието шоп, но и там няма сигурно определение. Едно е сигурно обаче, в шопския край хората се отличават с бодрост, игривост, шегаджи са. И носиите им са такива, леки и удобни. С бели ризи и калпаци. Дали на работа или на хорото, шопите са пъргави, весели и игриви хора.

Фолклорът пази традициите на шопския край. За шопската песен е характерен така нареченият двуглас, ама по шопски – певците, които пеят втори глас не пригласят, а се стараят да заглушат първия глас. Затова шопите смятат, че най-доброто пеене е, когато вторият клас успее да заглуши първия. Песните са най-вече хороводни. Кавал, гайда, тъпан и други инструменти творят музиката за шопския танц. И на принципът – Дръж се земю, шоп те гази, тръгват шопските хора.

Момчил Чалъков, Георги Виденов, Димитър Пърчов, Гергана Назърова и Диана Коларова

Нощните гости пеят, свият и танцуват и носят шопските гени, пазят фолклора на своя край и сега ще ни разкажат за него. Пригответе се и за шегите на шопите. 

Това са Момчил Чалъков, народен певец, Георги Виденов, изпълнител на гайда, Димитър Пърчов, който свири на гайда и Гергана Назърова и Диана Коларова, които танцуват народни танци от шопския край

Те разказаха за "Нощен Хоризонт", че се занимават с фолклор, като се учили от свои близки, приятели или комшии, които свирят на гайда или тъпан, които пеят народни песни. Защото тази музика зарежда и разтоварна от напрежението едновременно, пели и свирели на много сватби и годежи, навремето на изпращане на мъжката рожба войник, като в миналото на сватбите гайдите и тъпаните са свирели по различен начин при вземането на булката, при повеждането на хорото, при отиването при кумовете, при църквата, на трапезата, при раздаването на даровете, за всеки момент си е имало различно свирене. 

Според музикантите и певците нищо не може да се замени с живата музика, сега съвременните сватби има само музикални водещи, но това не може да се сравни с емоцията от живата музика. 

А шопското пеене се пее на два гласа, с пеене и отпяване, две или три жени се наричат "помагачки" на първия глас, която се нарича "карачка". Има си чалъм в това пеене, магията е скрита в сърцето на творците, изпълнителите на шопски песни, разказаха те за БНР. 

Гергана Назърова разказа що е то хороводни песни. Разказаха също, че подготвят стари песни, на които да се танцуват хора. Споделиха също и за шопската баница и шопските манджи. 

Лесно се свири на гайда, но ласката към гайдата трябва да ти е много точна, да знаеш кога и как, за да не ти изневери, сподели Георги Виденов. 

"Гайдуницата трябва да е в синхрон с ручилото, да има синхрон, за да няма разлика в гамите и тогава гайдата няма да звучи фалшиво. Има джура гайда и каба гайда, като джурите се чуват по-добре и по-надалеко в равните места, а каба гайдите са за планините, като Родопите, където се използва ехото, разказа Виденов.

Само кавалът и акордеонът не са капризни инструменти, и тъпаните, и гъдулките са капризни народни инструменти, поясниха още музикантите. 

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48