Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пламен Панайотов: Комисията за Нотариуса е предпазна мярка от страна на управляващите

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Крайно време е гражданите да се убедят, че тези системи могат със съучастие отвътре да бъдат почистени от такива хора, за да може лека полека да започне да се възвръща доверието в органите на съдебната власт от страна на българските граждани".

Това мнение изрази пред БНР проф. Пламен Панайотов, преподавател по наказателно право в СУ "Свети Климент Охридски", относно поредните трусове в съдебната система и случая "Нотариуса".

Според него е необходимо този път да се стигне до върха и някой да понесе отговорност:

"Става дума за въпроси, които са наболели отдавна в обществото и сега има чудесен повод да се отговори на очакванията, които имаме. Най-сетне да се разбере следното - първо – кои са поръчителите на тези престъпни схеми, които обикновено са извън магистратите, и второ – кои са конкретно магистратите, които се явяват изпълнители на тези престъпни схеми вътре в органите на съдебната власт. Не само да се установят, но и да понесат съответно в това число и наказателна отговорност".

Той е убеден, че такива престъпни схеми не могат да се случат, без да има и съучастие от страна на лица, които са на високи политически длъжности.

По думите му моментът сега е чудесен за това управляващите да покажат, че са готови да направят всичко необходимо:

"И като разследващи органи, и от страната на МВР, да подадат необходимата информация към прокуратурата, а оттам насетне убеден съм, че и българският съд ще намери сили и ще си свърши работата".

Проф. Панайотов допълни, че моментът е подходящ и от политическа гледна точка. Един от основните приоритети на управляващите е именно реформирането на органите на съдебната власт, в това число и кадрово, обясни той.

"Сега имат великолепна възможност онова, което са заявили пред обществото като политически контекст, оправдаващ управлението в момента, да докажат на практика, че ще сторят необходимото, за да се стигне в дълбочина в т.нар. дълбока държава".

В предаването "Хоризонт до обед" експертът изказа мнение и за създадената комисия в парламента във връзка със случая с Мартин Божанов-Нотариуса:

"Тази комисия ще даде възможност на хората, които твърдят, че политическите им цели са този път да се стигне докрай, а ако не се стигне докрай, да могат да се разграничат от действията на органите на съдебната власт, които не са довели до съответните резултати. В случая това е една предпазна мярка от страна на управляващите".

Според експерта все още има голяма неяснота относно хоризонта, до който трябва да се стигне с реформата в органите на съдебната власт.

"Щом я докарахме до момент, в който току що приетите промени в Конституцията, да налагат те да се ревизират в една или друга степен, в случая през преходни и заключително разпоредби на НПК, които бяха предмет на ветото на президента съвсем основателно. Все пак е положителен знак, че парламентът и мнозинството реагираха както подобава в тази ситуация и уважиха ветото. Въпросът е оттук насетне дали готвените промени в Закона за съдебната власт ще бъдат наистина в съответствие с промените в Конституцията по начин, че да позволят по-висока ефективност на органите на съдебната власт при осъществяване на правораздаването".

Проф. Панайотов коментира и предстоящата ротация. Той обвърза споровете около външно министерство с поставените цели за влизане в Шенген и еврозоната. По думите му всеки се стреми да извлече политически дивиденти за следващите парламентарни избори.  

Интервюто на Даниела Големинова с проф. Пламен Панайотов в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Зографски и председателят на групата на „Спаси София” в СОС Борис Бонев

"Спаси София": Терзиев иска минералната баня в Банкя да бъде отдадена на концесия за 200 хил. лв.

От "Спаси София" алармират, че кметът на София Васил Терзиев иска минералната баня в Банкя да бъде отдадена на концесия. Общинският съветник Андрей Зографски определи предложението като скандално, тъй като в банята са инвестирани 9 млн. лв. общински пари, а според внесения доклад, годишната концесионна такса ще бъде 200 хиляди лева...

публикувано на 24.07.25 в 13:44
Богомил Петков

КПК объркала депутат от ПП с районен кмет

Депутатът от ПП-ДБ Богомил Петков съобщи, че е бил призован от служител на КПК да даде показания по анонимен сигнал за корупция в качеството си на кмет на столичния район „Витоша“. Проблемът е, че той е депутат от Габровския избирателен район и никога не е бил кмет, стана ясно от обясненията на Петков в кулоарите на НС: "В 10:14 часа ми се..

публикувано на 24.07.25 в 13:43

СОС решава за завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет решава ще бъде ли завършен изцяло булевард "Тодор Каблешков". Кметът на София Васил Терзиев настоява СОС да одобри промяна в подробния устройствен план, като да позволи отчуждаване на имот, попадащ върху част от новия булевард. От групата на "Спаси София" бойкотират решението. Мотивът им е, че такова действие ще..

публикувано на 24.07.25 в 13:20

Министерството на туризма предлага създаване на Туристически гаранционен фонд

Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически гаранционен фонд.  Целта на фонда е да се гарантират правата на потребителите и националното законодателство да се хармонизира с Директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически..

публикувано на 24.07.25 в 13:13
Просветният министър Красимир Вълчев в НС, 24 юли 2025 г.

Таксата за платено обучение не може да надвишава 60% от издръжката на студент в държавна поръчка

Народното събрание записа окончателно, че таксата в платената форма на обучение на студентите във висшите учебни заведения не може да превишава 60% от издръжката на студент в държавна поръчка.  С промените в Закона за висшето образование е прието, че за студентите в заварено положение размерът на таксите на обучение не може да бъде по-висок от..

публикувано на 24.07.25 в 13:03
Шри Шри Рави Шанкар

Константин Драгов: С техниките на Рави Шанкар имаме контрол над емоциите, подобрява се интуицията

Шри Шри Рави Шанкар казва, че "няма лоши хора, единственият виновник и престъпник е стресът". Човек се държи агресивно заради стреса, умората е причина за липсата на енергия , каза в интервю пред БНР Константин Драгов, един от учителите, разпространяващи учението  на индиеца Шри Шри Рави Шанкар. След 3 години чакане гуруто пристига в..

публикувано на 24.07.25 в 13:00

МС отпусна 33 хил. литра бутилирана вода от държавния резерв за бедстващото село Никюп

С решение на правителството от държавния резерв се освобождават 33 хиляди литра бутилирана вода и се предоставят безвъзмездно на кмета на Велико Търново. Водата е за хората в село Никюп, където е обявено частично бедствено положение заради липсата на вода. Решението е част от мерките, които правителството предприема за подпомагане на..

публикувано на 24.07.25 в 13:00