В България, за съжаление, бъдещето на радио и телевизионното разпръскване и неговия обществен характер е оставен да заляга в концепциите на директорите. И това е може би най-големият недостатък - липсата на визия и липсата на перспектива.
Това коментира пред БНР бившият генерален директор на обществената медия Андон Балтаков, който преди години е работил по част текстове на Закона за радио и телевизия.
Балтаков припомни, че вече са минали 3,6 години. "И още тогава казах, че законът за радио и телевизия е като парцалена топка, към която постоянно нещо се добавя. Технологиите са различни, общественото настроение е различно. И нямам представа защо се загуби повече от 3 години, за да се изгради цялостна концепция за разпръскването на обществените радио и телевизия", сподели мнението си бившият генерален директор на БНР в предаването "РадиоТочка".
Той коментира и финансирането на обществените медии: "При всички положения, така заложеното сега в момента финансиране не работи. Фондът за радио и телевизия не е създаден, а радиото продължава да работи по една посткомунистическа парадигма по час програма. Как се измерва час програма на симфоничния оркестър или как се измерва час програма на дигиталните програми, които създавате в момента. Финансирането трябва да е на базата на мисията - за какво обществото де факто дава пари - за образователни програми в "Христо Ботев" или регионална програма в Северна България? Липсва независима журналистика".
Той даде пример с обществени медии в САЩ. "Има една ярка светлина в този тунел от новини и това са обществените медии в САЩ. Начинът, по който е структурирана обществената медийна среда в САЩ, е различна от нашата. Тук има около 1500 обществени медии, 1200 радиостанции, 300 – 350 телевизионни станции. Те са изключително независими и се финансират по различен начин от комерсиалните медии. Не че нямат проблеми, но успяват да запазят това високо качество, с което е познато общественото разпръскване", каза Андон Балтаков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Обикновено през декември започва епидемичното разпространение на грипа, а обичайно пикът е в края на януари и началото на февруари . Това напомни в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. В момента се отчита грип А - Н1, по-малко се среща Н3, а от групата Б се засича..
Българската стопанска камара организира днес конференция на тема "Зелена трансформация. Кръгова икономика и устойчиво развитие". По време на форума ще бъдат обсъдени добрите практики за внедряване на екологосъобразни модели в бизнеса и администрацията, включително "зелената" трансформация на опаковките и такса "битови отпадъци" на база..
Общинският съвет в Ловеч ще разгледа и гласува на днешното си заседание предложението на кмета Страцимир Петков за увеличение на данъците, таксите и цените на услугите в общината и промяна на структурата на администрацията. Единствено от коалицията ИТН - Български възход и партньорите от ПП - ДБ подкрепят предложението на кмета Петков за..
Една от най-големите незаконни мрежи за стрийминг в света е свалена при международна полицейска операция, подкрепена от Европол и агенцията на ЕС за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие - Евроюст. Арестувани са 11 души. В акцията са участвали и експерти от ГДБОП. Полицейски екипи на 9 държави от ЕС и от Великобритания са..
Столичният общински съвет ще разгледа на заседанието си днес възможността за реорганизация на спирките на градския транспорт в района на Централна гара и автогара "Сердика" с цел улеснение на гражданите при прекачване. Предложението е на общински съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България - Спаси София". В района на..
Поне засега няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически . Това заяви пред БНР д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право. Той не изключи възможността " в края на март или началото на април да сме изправени пред новите, поредни парламентарни избори ". Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на..
"И днес ние ще продължаваме да търсим решение за избора на председател на НС, без да се отказваме от нашето разбиране за това, че зад председателя не следва да се създава мнозинство, което има дневен ред, който може да се окаже антиевропейски ". Това заяви пред БНР Антоанета Цонева от "Да, България", част от коалицията ПП-ДБ, преди днешния..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..