В България, за съжаление, бъдещето на радио и телевизионното разпръскване и неговия обществен характер е оставен да заляга в концепциите на директорите. И това е може би най-големият недостатък - липсата на визия и липсата на перспектива.
Това коментира пред БНР бившият генерален директор на обществената медия Андон Балтаков, който преди години е работил по част текстове на Закона за радио и телевизия.
Балтаков припомни, че вече са минали 3,6 години. "И още тогава казах, че законът за радио и телевизия е като парцалена топка, към която постоянно нещо се добавя. Технологиите са различни, общественото настроение е различно. И нямам представа защо се загуби повече от 3 години, за да се изгради цялостна концепция за разпръскването на обществените радио и телевизия", сподели мнението си бившият генерален директор на БНР в предаването "РадиоТочка".
Той коментира и финансирането на обществените медии: "При всички положения, така заложеното сега в момента финансиране не работи. Фондът за радио и телевизия не е създаден, а радиото продължава да работи по една посткомунистическа парадигма по час програма. Как се измерва час програма на симфоничния оркестър или как се измерва час програма на дигиталните програми, които създавате в момента. Финансирането трябва да е на базата на мисията - за какво обществото де факто дава пари - за образователни програми в "Христо Ботев" или регионална програма в Северна България? Липсва независима журналистика".
Той даде пример с обществени медии в САЩ. "Има една ярка светлина в този тунел от новини и това са обществените медии в САЩ. Начинът, по който е структурирана обществената медийна среда в САЩ, е различна от нашата. Тук има около 1500 обществени медии, 1200 радиостанции, 300 – 350 телевизионни станции. Те са изключително независими и се финансират по различен начин от комерсиалните медии. Не че нямат проблеми, но успяват да запазят това високо качество, с което е познато общественото разпръскване", каза Андон Балтаков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Пожар гори в Алдомировското блато. Това съобщиха от пожарната за БНР. Сигналът е подаден около 19.46. На място е изпратен един екип на пожарната. При пристигането на място е установено, че горят сухи треви, храсти и папур в блатото. За момента няма опасност за съседни обекти. Няма данни за пострадали .
Кметът на Столичната община Васил Терзиев откри изложбата "Отломки от един следобед", посветена на 100-годишнината от атентата в храма "Света Неделя". Тя е разположена на площад "Света Неделя". "Насилието не ражда нищо добро", подчерта кметът Терзиев. "В едно общество трябва да има други механизми, по които да се стига до някакъв път напред...
Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуването на учебното заведение във филиал на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий“. Целта е да се предоставят възможности на младите хора в Северозападния регион да разширят своето образование. Доц. Боряна Здравкова, директор на Педагогическия колеж, съобщи новината по време..
Жена загина при тежка катастрофа тази вечер на околовръстния път на Пловдив, между разклоните за селата Първенец и Златитрап. Детето, което е пътувало с нея е откарано в болница. Катастрофата е станала около 19 часа. По предварителна информация леката кола, управлявана от жената е навлязла в лентата за насрещно движение и се е блъснала в..
До месец юни 2026 г. Домът за стари хора в село Фатово и неговите потребители трябва да бъдат преместени в Смолян. Това се налага във връзка с Наредбата за качество на социалните и интегрираните здравно-социални услуги, според която потребителите трябва да имат достъп до здравна, социална, културна, образователна инфраструктура. Вече текат и..
Италия приветства днешното предложение на Европейската комисия за затягане на ограниченията върху имиграцията в Евросъюза. Брюксел определи Косово, Тунис, Египет и още четири страни като "безопасни държави по произход", където кандидатите за убежище могат да бъдат връщани по ускорени процедури. "Списъкът на сигурни държави по произход е..
Районният съд в Пловдив пусна под парична гаранция от 25 000 лв. Георги Георгиев, обвиняем по делото "Дебора". Решението на магистратите може да бъде обжалвано пред Окръжен съд - Пловдив. Искането за промяна на мярката "задържане под стража" на Георгиев, която е в сила от близо две години, бе отправено от защитниците му. Те обаче ще обжалват новото..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..