Г-н Шер, в Москва от съветски времена са на принципа "има човек - има проблем, няма човек - няма проблем". Дали обаче Кремъл няма да има проблем, защото тъкмо точно този човек вече го няма - Навални?
"Рано е да се каже. Признавам, че все още се опитвам да приема новината и да се възстановя от шока от нея. Инстинктивно първо си помислих, че властите не са замесени. Но това предположение може и да се окаже нелепо. Скоро ще разберем. Когато го арестуваха, по-скоро когато той реши да го арестуват, защото му беше ясно, че това ще стане, ако се върне от Германия - някои от екипа му, а значи и той самият, очакваха милион души да излязат да протестират. Както знаем обаче, това така и не стана. В пика си протестите наброяваха 10 000 или 15 000 души и те не се задържаха дълго време по улиците. Това беше един от многото признаци, че преценката на Навални за потенциала му да дестабилизира системата в Русия беше твърде преувеличена."
"Въпреки това не бих се изненадал, ако неговата смърт окаже по-голямо влияние върху хода на събитията. Макар и не веднага. Трудно е да се каже. Това е от неочакваните новини - т.нар. "черни лебеди" - чиято важност може да се установи чак след като мине време."
Тепърва ще наблюдаваме и как ще се отрази смъртта на Навални на хибридния фронт с психоатаки от страна на Путин срещу Запада. Вижте как напредна само за седмица. Първо си извика удобен американски рупор, за да предаде посланието му, че Русия по дефиниция е непобедима. Поигра си със страховете на европейците, давайки им дума, че няма интерес да напада никого от тях след Украйна. А в друго интервю сподели перфидно, че личното му предпочитание е Байдън да спечели президентските избори, защото бил предвидим. Намирате ли тази тактика на Путин за потенциално успешна?"Интервюто му за Такър Карлсън според мен разкри колко далеч е Путин от това да схване западния мироглед. Две интересни наблюдения имам по повод историческите му лекции. Едното е, че статията му от юли 2021-ва за единството на руския и украинския народ беше много добре написана и трябва да имаш наистина значителни познания, за да си дадеш сметка колко изкривени са много от т.нар. факти в нея. Но все пак тя резонира сред някои групи на Запад. Това, което каза този път за историята на войната, се отклонява доста от геостационарната орбита около истината. Невероятно гротескно е и без връзка с реалността. И според мен обяснява много за състоянието на духа му и че зад тази война стои фикс идея, която няма нищо общо с фактите и реалността.
Изненадващо е очевидното убеждение на Путин, че също като него и като идеолозите на режима му, някой на Запад ще съди за войната на основата на събития отпреди 800 години. Дори проруските и гневните антилиберални среди на Запад няма да го направят - въпреки избора на журналист, който е извънредно влиятелен сред тях. Това показва, че руската реалност е вече напълно откъсната дори от това, което беше преди две години, а камо ли от Западната реалност.
А за невъзможността Русия да бъде победена - това, разбира се, много по-методично подсилва нагласите, които вече са доста добре улегнали в някои кръгове на Запад, включително сред експертната общност и коментаторите. В този смисъл повтарянето на това послание няма да доведе до нищо значимо. Единственото, което може да направи мнението на Путин по-достоверно, е задържането на военната помощ за Украйна. Но това го причиняват въпросните кръгове на Запад, а не Русия. Не тя си създава предимствата за бавно и методично настъпление на фронта. Това буди пълно недоумение у украинците. Те са свикнали с факта, че през цялата им история руснаците не признават суверенитета и значението им. Това не притеснява Украйна, но я хвърля в потрес, че голяма част от Запада сам лишава себе си от значение."
Дали Путин не се опитва да предотврати неблагоприятна за Русия промяна на статуквото на фронта? Такава може да дойде само с подновяване на американската военна помощ.
"Не смятам, че интервюто му ще има каквото и да било отражение върху динамиката на събитията в Украйна. Това може с лекота да се изключи. Западът всъщност въздейства най-много на тази динамика. По-точно 150-ина републиканци в американския Конгрес, които отказват подкрепа на Украйна, знаейки много добре, колко й е необходима тя. Но нека обърнем внимание на две неща. Първото е основната характеристика на третата фаза на тази война - милитаризацията на руската икономика - огромното разрастване на военното производство. Огромно е! Русия ще похарчи 6, а може би и 8 процента от брутния си вътрешен продукт за война. А като добавим всички останали пера за сигурност - 40 процента от бюджета си. Няма обаче яснота дали се постигат очакваните резултати от тези разходи - заради неефективността на руската администрация, бюрокрацията и корупцията.
От друга страна, наистина има значително увеличение на числеността на руската армия. Превъзходството й в това отношение над украинската до голяма степен беше осигурено първо от затворнически контингент, а след това - и то продължава и до днес - от попълнения от други етноси, смятани за лесно прежалимо пушечно месо. И най-накрая - от контрактници, които сега получават между 2000 и 8000 долара. Тази колосална за руските стандарти заплата обяснява наплива към армията. Затова фронтът изкушава хиляди руснаци, въпреки че много от тях съзнават, че няма да се върнат от него. Интересно е, че тази тенденция не спира, въпреки че от началото на годината повече от 30 000 руски войници са били убити или ранени в Украйна. Само за няколко седмици! А имайте предвид, че украинците още от декември пестят боеприпаси! Потресаващо е! Така че в момента може и да се създава впечатление, че руските резерви от жива сила и материална част са неизчерпаеми, но ние знаем, че не е така.
Към това бих добавил още един важен фактор, който според мен е валиден още от началото на тази война - Русия няма капацитет да постигне стратегическите си цели сама. Налага й се да разчита на външни фактори. Нека разгледаме превъзходството й при артилерийските боеприпаси. Производството още не е достатъчно и руснаците продължават да вадят от предвоенните си запаси, които в определен момент ще се изчерпат. Затова се налагат доставки от Северна Корея, макар и с лошо качество. Поне 1 милион снаряда са пристигнали от там. От самото начало Русия полага съзнателни и методични усилия да се възползва максимално от външни фактори. И тук имам предвид не само фактическите й съюзници като Иран например, но също и де факто дезертьорите от НАТО - фактора Орбан и фактора Тръмп. Русия, разбира се, експлоатира и войната в ивицата Газа."
Нека ви попитам за още една хибридна руска атака от тази седмица - макар и по-маломащабна. Обявен беше списък с десетки политици и държавни служители от балтийските членки на НАТО за международно издирване, включително министър-председателката на Естония Кая Калас. Русия ги обвинява, че чрез премахване на паметници на Съветската армия са осквернили паметта на освободителите на света от нацизма и фашизма. Какво целят да постигнат руснаците с това?
"Аз също бях включен в руски списък тази седмица. Той е с 18 британски граждани, които злословели и се държали враждебно по отношение на Русия. И бих казал, че такива неща нямат никакво отражение върху хората, срещу които са насочени. Целта е да се затвърждава пропагандата, че войната в Украйна е всъщност хибридна война, започната от Запада, за да бъде унищожена Русия. Но въпреки че съм сред заклеймените, не зная колко поздравления получих вече. А Кая Калас е толкова харесвана в Естония, че след този руски ход естонците ще я харесват още повече. Русия си мисли, че ще накара някой да се засрами, че му е закачен етикет или че не може да влиза вече на нейна територия. Но аз казах на моите приятели - поне ако решат да ме тровят, ще трябва да го направят на друго място. Всичко това е част от две паралелни неща - руска психологическа операция, част от която между другото смятам, че бяха и коментарите на Путин по адрес на Байдън, и вътрешноруска психодрама. Бих добавил обаче още нещо, към което насочи вниманието естонското разузнаване - плановете за удвояване на числеността на руските войски в близост до границите на Естония, Латвия и Литва.
Както споменах преди малко, руската икономика е мобилизирана и милитаризирана до такава степен, каквато не е виждана от началото на 80-те години. Това има негативен ефект върху стратегически сектори. Огромна част от енергийните печалби отива за военно-промишления комплекс. По думите на един руски експерт, това е разпределение по болшевишки.
Очевидно правят всичко, за да поддържат тази война. Готови са дори да застрашат основите на икономиката, за успеха на която Путин имаше основание да се хвали. И това повдига един смущаващ въпрос: ако войната свърши, как отново ще бъде обърнат курсът?
Е, според мен, най-смущаващият, но и най-вероятен отговор е, че те просто няма да нормализират икономиката. По-лесно е някак си, след като страната вече е вкарана в такава милитаризирана система, да продължат да воюват. Руското ръководство генерира инерция, която ще му е много трудно да спре. За това би трябвало да се тревожим."
Празничните дни в Кипър подложиха на голям натиск болниците заради силно увеличения брой заболели от трите циркулиращи през този сезон вируси – сезонният грип, респираторният вирус RSV и коронавирусът. По над 200 пациенти с обострени инфекции са преминавали на ден през спешните им отделения, съобщиха от Държавната организация за здравни услуги...
Обединеното кралство призовава за независимо разследване на свалянето на самолета на Азербайджанските авиолинии, за което се смята, че е причинено от руска ракета. „Нашите мисли са с всички засегнати от този инцидент, включително семействата и приятелите на загиналите“, заяви говорител на Министерството на външните работи. Той допълни, че в..
Физическата активност подобрява познавателните способности на мозъка дори след 60-годишна възраст. Това показват различни проучвания от областите на биологията, неврологията, невропсихологията, геронтологията. Физически дейности като лека гимнастика, ходене или йога могат да подобрят сърдечно-респираторното здраве, но и да направят мозъка..
Руският енергиен гигант "Газпром" днес заяви , че ще спре доставките на газ за Молдова от 1 януари поради неплатени задължения, предаде Ройтерс. С порът е за дълг по време на извънредното положение, свързано с енергийната сигурност в Молдова. Газовата компания заяви, че си запазва правото да предприеме всякакви действия, включително да..
Цената на питейната вода в курорта Сапарева баня поскъпва с 14 стотинки и става 1,50 лв. за куб. метър от 1 януари догодина, стана ясно на последното заседание на Общинския съвет. Увеличението е заложено в бизнес плана на дружеството ВиК-Паничище и е заради повишените разходи по обслужването на мрежата, причина е и инфлацията, както и..
Хиляди грузинци oбразуваха човешки вериги в цялата страна като демонстрация в подкрепа на членството на страната в Европейския съюз. Демонстрантите в Тбилиси поискаха освобождаване на политическите затворници. Хиляди демонстранти, развяващи флагове на Грузия и ЕС, се наредиха по брега на река Мтквари (р. Кура) и няколко моста в столицата Тбилиси,..
Най-малко 20 палестинци бяха убити при израелски въздушни удари Газа през последното денонощие, а б роят на жертвите в анклава от началото на израелската офанзива надхвърли 45 хиляди. В същото време израелската армия съобщи, че е прихванала два снаряда, изстреляни от северната част на Газа към Израел. Израелската армия потвърди за извършена..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..