Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родственик на Левски: Моята мисия е да запазя и да предавам истината за Апостола

| Репортаж
Снимка: Кремена Данева

Карлово отдава почит към живота и делото на Апостола на свободата. 151-вата годишнина от гибелта на Васил Левски ще бъде отбелязана с митинг–поклонение на едноименния площад. Традиционната възпоменателна церемония се състоя снощи, а през целия ден стотици хора от цялата страна поднасяха цветя пред паметника на Левски, вървяха по улиците, които носят духа на неговото време, посещаваха родния му дом, както и Историческия музей, в който е представена изложба с документи от архива на Васил Караиванов, първи братовчед на Левски.

Гордост, тъга, смирение, благодарност – това са думите на признателност на всички, носещи Левски в сърцето си, които идват в подбалканския град, за да почетат делото му и се преклонят пред паметта му. 

"Левски е символ на свободата – на тази свобода, която в момента е толкова крехка за целия свят. Това е символът на България."

"Винаги го свързвам с храброст, чест и святото дело, борбата му за прекрасни, достойни цели, довели до свободата на България."

"Идваме за трета година, защото сме с три деца и всяка година някой учи за Левски в градината или в училище. Много се вълнуват по повод тази годишнина. Идваме децата да поднесат цветя и да се запознаят отблизо с националния герой на цяла България."

"Левски е еманация на епохата. Нямал е късмет, нямал е дори подкрепата, не е дочакал тази свобода. Въпреки че днешната дата е тъжна, тя го превръща в герой. Делото му е достойно за преклонение. Нашите управници го поставят зад себе си, зад собствените си бюра. Може би по-редно е да бъде пред лицето им, за да може като решат да правят неблагоугодно дело, да го погледнат в очите."

Стефан Караиванов

Да знаят децата на България повече за делото на Апостола, за идеите му и за това как с вяра и упоритост ги отстоява – на тази образователна дейност се е посветил Стефан Караиванов. Той е родственик на Васил Левски по линия на първия братовчед на Дякона - Васил Караиванов, а книгата по неговите спомени преиздава вече няколко пъти. Семейството му живее в Караивановата къща, намираща се в Старо Карлово. Оказва се, че тя продължава да крие още ценни документи и вещи от времето на Левски. От няколко дни те са изложени в Историческия музей.

"Оказа се, че нашата къща е извор на интересни документи и факти. Тъй като тя е стара къща, 156 години стават вече, е пълна с разни скривалища, долапи. От тези долапи постоянно нещо изскача, намираме артефакти от онова време. Скоро попаднахме на много ценен архив, който е доста пълен. Много документи за тези четници, поборници, имена, награди, медали. Продължаваме да го четем, да се разчете този архив", разказва Стефан Караиванов. В къщата имало и много оръжия, иззети след 9 септември 1944 г. За една от пушките се предполагало, че най-вероятно е принадлежала на Левски, тъй като само тя била с два седефа на приклада.

Караиванов акцентира върху един от документите, който удостоверява, че със знамето на карловката Мария Ганева се вдига Априлското въстание.

"Райна Княгиня все още не е била готова със своето знаме. Първата пушка гръмва със знамето на Мария Ганева. След това знамето на Райна Княгиня се включва във въстанието."

Срещите ми с ученици от цялата страна, пред които представям книгата "Васил Левски по спомените на Васил Караиванов" са много вълнуващи и ще продължа да го правя, уверява родственикът на Апостола.

"Аз съм го приел като мисия вече в моя живот – да запазя и да предавам истината за Левски."

И на митинга поклонение днес пред паметника на Васил Левски се очаква да присъстват стотици българи от цялата страна.  Преди това в църквата "Света Богородица" ще бъдат отслужени архиерейска света литургия и панихида в памет на Апостола. 

Снимки: Кремена Данева

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16