Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Никъде по света, дори и в най-затворените общества, няма такива показни нападения"

Проф. Йоаким Каламарис: Ако не бяхме аз и съдия Цариградска, едва ли щяхме да говорим за конкретни имена, свързани с Нотариуса

"Има български достойни магистрати. Време е да им се отвори пътя"

| Интервю
Йоаким Каламарис
Снимка: Александър Райчев, БНР

Ако не бяхме ние и съдия Цариградска, едва ли щяхме да говорим за конкретни имена, свързани с Мартин Божанов - Нотариуса. Това заяви пред БНР проф. Йоаким Каламарис, икономист и бизнесмен, един от потърпевшите от машината за натиск. 

Разкритията около схемата за изнудвания на убития Мартин Божанов – Нотариуса продължават. Вече има две комисии – парламентарна и във Висшия съдебен съвет, за проверка на фактите по тази схема, превърнала се в "адска машина за натиск в съдебната система", както я определя съдия Владислава Цариградска.

Днес Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще изслуша апелативния прокурор на София Радослав Димов, Ясен Тодоров, който е следовател от Националната следствена служба. Имената им бяха замесени в т.нар. скандал "Нотариуса“. Димов поиска това изслушване след разкритията на проф. Йоаким Каламарис, че чрез посредник магистратът му е предложил да оправи проблемите му с Нотариуса.

Радослав Димов отрича да е част от тази схема.

"От двама различни адвокати ни и е предадено, че той се обажда, за да решава спорове. Ние не сме в Москва. Работата му като прокурор е да гледа делата на хората справедливо. Аз не твърдя нищо. Казвам каква е информацията, която ни е предадена от нашите адвокати в два различни случая, когато това лице е било районен прокурор и апелативен прокурор"

Проф. Йоаким Каламарис обясни защо едва сега проговаря.

"Бизнесмените не излизат да говорят непрекъснато, без да изяснят ситуацията. Това може да ти провали бизнеса. Нито медии, нито друго пространство щеше да обърне внимание на хора, които са обвиняеми в процес. Друго е, когато си оневинен, да излезеш и да кажеш истината, различно е, когато има петно около твоето име".

Тези практики на притискане очевидно са били национален спорт, посочи бизнесменът. 

"Беше ни трудно да разберем защо пред нас постоянно застават стени. Защо има нападки? Успяхме да си отговорим. Имаше такава наказателна правова бригада".

Крайната цел на тази бригада, според него, е да им бъдат отнети бизнеса и имуществото им.

"Те не са действали сами. Използвали са корпоративни единици като средство за постигане на цели. Не само съдии и прокурори, но и фирми, както и свидетели. Машината е сериозна и силна"

Проф. Йоаким Каламарис няма конкретни очаквания относно разплитането на случая, но се надява България да продължи да се развива корпоративно.

"Ние и съдия Цариградска с факти и доказателства сме посочили сериозен проблем, който държавата потвърждава, затова и приема оставки. Надявам се да оправят тези неща, за да може да инвестират сериозните чуждестранни компании, а не да циркулират пари с неясен произход. Когато един чужденец идва в България и знае, че няма кой да го защити, той няма да инвестира нито стотинка".

Той благодари на магистратите, които са работили справедливо по техните дела.

"Не може да кажем, че всички са от една порода. Има български достойни магистрати. Време е да им се отвори пътя. Навсякъде може да има неморални процеси, но няма такова брутално присъствие на подобни хайки", заяви още той в предаването "12+3". 

"Никъде в света, дори и в най-затворените общества, няма такива показни нападения".  

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51