Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приключи обновлението на Дома на културата в Габрово

| Репортаж

Обновлението на Дома на културата в Габрово приключи след повече от година и половина. С модернизацията на сградата, емблематична за града, се запазва нейната функционалност и тя ще продължи да е средище на културата и изкуствата. Скоро в нея ще влязат артистите и тяхната публика, а творческите формации ще се върнат в репетиционните зали. 

Издига се на хълм в центъра на града и често е оприличаван на дворец. Това е Домът на културата. В сградата, отворила врати преди 60 години, цялостно обновяване не беше правено. След дълго очакване и редица трудности, ремонтът на най-голямото здание от културната инфраструктура в града приключи, остава да бъдат изпълнени довършителните работи в някои помещения.

Сградата вече има нов покрив, вътрешна топлоизолация на външните стени, а дограмата е подменена. Сградните инсталации също са сменени, зрителната зала  -с 567 седящи места - е с нов под и седалки с повече място между редовете. По-малките зали, репетиционните и гримьорните също са ремонтирани и оборудвани, нови са и санитарните възли. И нещо изключително важно – инсталирана е отоплителна система на газ, след като дълги години заради студа салонът оставаше неизползваем, в по-голямата част от годината. 


Ремонтът обхваща повече от 60 помещения в сградата, която се разполага на 8 хиляди квадратни метра площ. Вложените средства са близо 8 милиона 640 хиляди лева, като половината от инвестицията е осигурена чрез безвъзмездно европейско финансиране. Другата голяма придобивка е съвременната техника, новите озвучителни и осветителни системи и сценичната механизация, осигуряващи функциите на Дома на културата, построен в стил неокласицизъм по проект на архитекта на съвременно Габрово и два пъти негов кмет Карл Кандулков.

Неговият син – арх. Орлин Кандулков, изпълняваше надзора над ремонтните работи. Желанието му и това на местната управа беше автентичният вид, познат на поколения габровци, да бъде запазен.

Освежена е главната фасада, богато украсена с колони от бял врачански камък, завършващи с орнаментирани капители. Реставрирани са и пластичните елементи на покрива, представляващи статуи в цял ръст на хора и коне, част от скулптурното оформление, дело на проф. Илия Илиев.

В интериора с просторни фоайета, постлани с мозайка и стени, облицовани с мрамор, обликът е съхранен, подчертава техническият ръководител от фирмата изпълнител инж. Христо Колев.

"В момента мраморът блести и се отличава, докато преди стоеше тъмен и мътен. Същото важи и за мозайките в цялата сграда. Цялата дървения в общите части и мозайките са автентични. Всички картини, всичко това е запазено. Има козметична промяна само по таваните“. 

Дървената ламперия в голямата зрителна зала също е запазена, а с това и прекрасната акустика в салона. Необходимо е да се помисли обаче за пода на сцената, и не само. Във времето ще се търсят възможности за още подобрения, защото този проект не обхваща всички нужди на сградата, пояснява кметът Таня Христова.


"Има много неща, които ще се добавят, но базисното, което е трябвало да направим, е тук. Това  са системите, които гарантират микроклимата  във всяко едно пространство“. 

Влизайки в Дома на културата габровци ще открият онези характерни детайли по вратите и вътрешните стълбища, украсени с розетки от ковано желязо, месинговите полилеи, както и монументалните стенописи с изображенията на Габрово като образователен и индустриален център.

"Това е духът на Габрово. В тази сграда трябва да се пипа внимателно. Всяка сграда може да бъде реконструирана. Избираме да продължим традицията, като инвестираме в решения като енергийна ефективност, комфорт и функционалност. Тази сграда не  е със статут на паметник на културата, но тя е в сърцата на габровци“. 

Пред този паметник на културата се издига статуя на патрона на Дома - родения в Габрово композитор Емануил Манолов. Централните стълби в подножието му са затворени, заради конструктивни проблеми, които предстои да бъдат отстранени със средства от общинския бюджет. Дотогава ще се ползват страничните подходи към сградата, която габровци са любопитни да разгледат и да си спомнят.

Съвсем скоро Домът на културата ще бъде оживен от артисти и тяхната публика, а в репетиционните ще се завърнат творческите състави.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Интензивен трафик на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция

Интензивен е трафикът на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция, показват данните към 6:00 часа тази сутрин на Главната дирекция "Гранична полиция" на МВР. Това съобщи БТА. На границата с Румъния движението е натоварено на ГКПП ''Кардам'' и ГКПП "Дуранкулак" на изход за товарни автомобили. Поради извършване на основен ремонт на българския..

публикувано на 04.10.24 в 08:34

Доц. Боян Хаджиев: Израел няма интерес от ескалация и пряк конфликт с Иран

"За съжаление, светът не е свят на хората, той е свят на геополитиката, на политическия реализъм. Първата жертва е истината. Втората жертва е цивилното население ". Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС, в коментар за конфликта в Близкия изток. Според него Израел нямат интерес от..

публикувано на 04.10.24 в 08:10

С почти 1000 т повече розово масло е произведено у нас спрямо миналата година

10 335 т розов цвят са произведени у нас тази година, което е с почти 1000 т повече спрямо миналогодишната реколта - отчитат от Консултативният съвет по маслодайна роза. В България има регистрирани близо 3 000 розопроизводители, 53 са дестилериите на розово масло, с годишен капацитет за преработка на повече от 15 000 тона розов цвят...

публикувано на 04.10.24 в 08:09
Весела Банова

Весела Банова: Вече няма деца, на които животът да минава в институция

Развитието на социалните услуги за деца и семейства е едно от постиженията ни в последните десетилетия. Тези социални услуги са многобройни към ден днешен, достъпни за всички родители в страната. Този коментар направи в интервю за БНР психологът Весела Банова, основател на Сдружение "Дете и пространство". Сдружението отбелязва своята..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Цените на петрола се стабилизираха

Цените на петрола на международните пазари се стабилизираха след започналото покачване в отговор на притесненията от задълбочаване на кризата в Близкия изток. На фона на прогнозите за възможния отговор след изстреляните ракети от Иран срещу Израел - котировките на суровия петрол се повишиха с 10 процента. Цената на петрола на..

публикувано на 04.10.24 в 07:47

130 години от основаването на читалище "Светлина" в град Априлци

Народното читалище "Светлина 1894 г". – в град Априлци отбелязва днес и утре 130 години от своето създаване с откриване на паметник на основателите си, изложба и концерти. Читалището е духовно и културно средище и в момента към него има датски духов оркестър, детска вокална група, хор за народно пеене, танцов състав, клуб За народни..

публикувано на 04.10.24 в 07:44

Започват доставките по схемите "Училищен плод" и "Училищно мляко"

Започват доставките на плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти по схемите "Училищен плод" и "Училищно мляко", а днес е последният срок от обявения допълнителен прием, в който кандидатите за доставчици могат да подават документи за одобрение. Допълнителният прием се прави с цел да бъдат обхванати повече учебни заведения 95 доставчици..

публикувано на 04.10.24 в 07:36