Драма с дузпи на Рома - Фейенорд (резултатите в Лига Европа)

Спасяване на вратаря на Рома Миле Свилар.

Спарта (Прага), Олимпик (Марсилия), Спортинг (Лисабон) и италианския Рома се присъединиха към Карабах (Азербайджан), Фрайбург (Германия), Бенфика (Португалия) и Аякс и очакват жребия за осминафиналите на турнира на УЕФА Лига Европа.

Най-драматично беше на мача Рома – Фейенорд в италианската столица на Стадио Олимпико, където двата отбора завършиха 1:1 и повториха резултата от преди седмица в Нидерландия. Продълженията не предложиха нови голове и се стигна до дузпи, при които домакините триумфираха с 4:2. В герой за Рома се превърна вратарят Миле Свилар, който спаси изстрели на Давид Ханцко и Алиреза Джакханбаш. За домакините вкараха Леандро Паредес, Брайън Кристанте, Хусем Ауар и Никола Залевски при последния удар. Ромелу Лукаку пропусна при второто изпълнение. Головете в редовното време бяха отбелязани в рамките 10 минути -Сантяго Хименес откри за Фейенорд в 5-ата, а Лоренцо Пелегрини изравни в 15-ата.

Спарта (Прага) пък се наложи с 4:1 над турския Галатасарай, въпреки че треньорът им Бриан Приске трябваше да прави състава без общо трима липсващи титуляри по различни причини. Резултатът беше 1:1 20 минути преди края на мача, когато обаче защитникът на турците Каан Айхан беше отстранен с червен картон. В рамките на последния четвърт час чехите обаче решиха всичко. Отлично се включиха резервите Ярослав Зелени и Индрит Тучи, които изработиха гола за 2:1. Албанецът скочи в наказателното поле и малко странно удари топката с глава, но тя се оказа неспасяема за вратаря Муслера. А същият този Тучи подаде на Лукас Хараслин за решаващия трети гол, реализиран в 80-ата минута. Ян Кухта оформи крайното 4:1 в 6-ата минута на добавеното време.

Също в края на мача и Марсилия стигна до комфортна победа с 3:1 над украинския Шахтьор (Донецк). Георгий Судаков откри за украинците в 12-ата минута, а Пиер-Емерик Обамеянг изравни в 23-ата. Исмаила Сар в 74-ата и Джофри Кондогбия в 81-ата дадоха увереност на новия треньор на тима  Жан-Луис Гасет, който беше назначен през седмицата.

Спортинг (Лисабон) си беше гарантирал преднина от 3:1 при гостуването още в Берн, а сега се задоволи само с 1:1 с Йънг Бойс на своя стадион Жозе Алваладе. Дежурен делегат на УЕФА за тази среща беше заместник-изпълнителният директор на БФС Христо Запрянов.

Всички резултати: Рен - Милан 3:2, Фрайбург - Ланс 3:2 след продължения, Карабах - Брага 2:3 също след продължения, Тулуза - Бенфика 0:0, Рома - Фейенорд 1:1 след продължения, при дузпите 4:2, Марсилия - Шахтьор Донецк 3:1, Спарта (Прага) - Галатасарай 4:1 и Спортинг (Лисабон) - Йънг Бойс 1:1. Напред продължават Фрайбург, Карабах, Милан, Бенфика, Рома, Марсилия, Спарта Прага и Спортинг Лисалбон.

По публикацията работи: Владислав Стоянов

Стефка Костадинова

Стефка Костадинова за рекорда: Радвам се, човешките възможности са без граница

Председателят на Българския олимпийски комитет Стефка Костадинова коментира подобряването на световния рекорд в скока на височина при жените, който 37 години бе нейно притежание. Украинката  Ярослава Магучих подобри постижението на българката, записвайки 210 см  на турнира от Диамантената лига във френската столица Париж. Падна легендарният световен..

публикувано на 07.07.24 в 19:41
Пламена Миткова

Пламена Миткова дебютира с второ място в Диамантената лига

Световната шампионка за девойки до 20 години в скока на дължина Пламена Миткова зае второ място при дебюта си в турнирите от Диамантената лига по лека атлетика. Във френската столица Париж Миткова записа 6.78 метра. Българката постигна резултата при втория си опит, а след това записа още два успешни скока за 6.44 и 6.60 метра. Постижението..

публикувано на 07.07.24 в 19:16
Люис Хамилтън

Люис Хамилтън с рекордна победа на "Силвърстоун"

Британският пилот на Мерцедес Люис Хамилтън спечели състезанието от Формула 1 за Голямата награда на Великобритания на пистата "Силвърстоун". Това бе рекордна девета победа на тази писта за седемкратния световен шампион, както и негова 104-а тв кариерата. Хамилтън дълго чака за този триумф, тъй като последната му победа датираше от края на..

публикувано на 07.07.24 в 18:55
Янаки Милев

Милев и Несторов с победи на силни турнири

Националът за Купа "Дейвис" Янаки Милев започна с победа в квалификациите на турнира по тенис на клей от сериите "Чалънджър" в Брауншвайг (Германия) с награден фонд 148 625 евро. Милев победи на старта номер 215 в световната ранглиста Франко Агаменоне (Италия) с 4:6, 6:1, 7:5. Срещата продължи точно два часа. Агаменоне е шампион през..

публикувано на 07.07.24 в 18:44
Славко Винчич

Словенец ще ръководи полуфинала между Испания и Франция

Словенският съдия Славко Винчич беше избран от УЕФА да ръководи първата полуфинална среща от европейското първенство по футбол между отборите на Испания и Франция. Мачът ще се играе на 9-ти юли от 22 часа българско време на стадион "Алианц Арена" в Мюнхен. От страничните линии ще му помагат Томаж Кланчник и Андраж Ковачич, а четвърти съдия е..

публикувано на 07.07.24 в 18:41

Падна легендарният световен рекорд на Стефка Костадинова

Последният български световен рекорд в атлетиката - 37-годишното върхово постижение на Стефка Костадинова в скока на височина от 2.09 метра падна. Подобри го украинката Ярослава Магучих. Световната и европейска шампионка от Украйна, която е само на 22 години, скочи 2.10 метра от първи опит на турнира от Диамантената лига в Париж и сложи край на..

публикувано на 07.07.24 в 18:13
Никола Цолов

Никола Цолов остана без точки в основния старт на "Силвърстоун"

Българският пилот във Формула 3 Никола Цолов не успя да вземе точки от щурото основно състезание на пистата „Силвърстоун“, в което той стартира седми, но завърши 15-ти. Цялата надпревара на британското трасе мина при променливи условия и ту валеше, ту спираше, което постоянно променяше баланса на силите между пилотите. Цолов финишира на 15-то..

публикувано на 07.07.24 в 11:32