Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Проблемът на меморандума е в тайминга"

Георги Харизанов: Счупването на политическата конструкция не би довело до по-добра

"В меморандума има практики, които не са в синхрон с демокрацията"

| Интервю
Георги Харизанов
Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

"Продължава сюжет, в който ни управляват конкуриращи се политически сили, които не спират да посочват непрестанно недостатъците на другия. Този сюжет се усили покрай местните избори и сега нормално се усилва пак покрай ротацията. След като тази конструкция оцелее, ще станем свидетели на същия разговор покрай европейските избори."

Това мнение изрази в интервю за БНР Георги Харизанов, политически анализатор.

На въпрос възможен ли е следващ кабинет в състав ГЕРБ-ДПС-ДБ, Харизанов изказа позиция, че това би било негативно за цялото общество.

Счупването на досегашната политическа конструкция не би довело до по-добра. В момента няма алтернатива. Ситуацията може единствено да се влоши, заяви той. 

Когато създаваш негативи, ги носиш. Когато на всяка цена искаш цялата отговорност за управлението да е твоя, несполуките ще се припишат на теб, посочи анализаторът.

Благодарение на ГЕРБ го има това правителство, напомни Харизанов. По думите му разграничаването не може да бъде от управлението като цяло, а от отделни лица и действия.

"За пореден път прави неприятно впечатление липсата на естетика в парламентарния език. Това състезание кой по-оригинално ще обиди другия – в него няма победител, всички губят", смята Харизанов за разменените реплики между Делян Пеевски и Христо Иванов.

"Намесата на г-н Пеевски касаеше опити за кадруване в съдебната власт. Той показва емоции, които говорят за засегнат негов интерес, за ревност. Противоречието не е само при г-н Пеевски, то е и при г-н Иванов. Политици обсъждат кандидатура за главен прокурор", коментира той. Ако ще го избира ВСС, няма никаква логика да го посочват политически представители, допълни анализаторът.

"Проблемът на меморандума е в тайминга. Ако беше сложен на масата на преговорите преди да се гласува правителството, тогава нямаше да има нищо странно и да е обект на толкова критики от цялото общество", подчерта Георги Харизанов.

Снимка: БГНЕС

Ще се смени министър-председателят, а много решения се вземат само на подпис от премиера. Сега ПП отричат на по-голямата партия, подкрепила ги в управлението, да прави това, коментира той.

"Прозаичната причина изведнъж така да се разбързат ПП е тази. (…) Красивите обяснения в случая не работят."

8 месеца и половина ПП казваха – никакво коалиционно споразумение, защото не сме в коалиция, нямаме нищо общо с тези хора, добави Харизанов. Според него ДБ са искали да има механизъм, но това е било спирано от ПП – "то е очеваден факт, но не е непременно негативна конотацията".

Запитан защо Габриел информира за решението си да не подпише меморандума, предложен от ПП-ДБ, първо посланиците, а после вътрешната публика, Харизанов изтъкна:

"Аз не бих се отчитал на чуждите посланици какво правя, какво смятам да правя тук. Ние не сме колония, ние сме независима държава. Защо е този ход? Изглежда като отчитане на посланиците."

"В меморандума има практики, които не са в синхрон с демокрацията. Мисля, че целият документ ще изчезне. Ще се стигне до формализиране на управлението, но едва ли през този меморандум", смята Георги Харизанов.

"Картинката не е тази, която си представяме – че ще обидим г-н Пеевски и ще му вземем играчките. Така изглежда", каза още той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34