"Този златен шанс не трябва да се изпуска и затова трябва мобилизация на всички сили в момента. Само парламентарна комисия или само съдийска комисия или каквото и да направят прокурорите, някак не е достатъчно", смята тя.
Според нея всичко е в ръцете на прокуратурата:
"Те могат да решат да образуват едни разследвания, но те да са грешно насочени, не така, че да могат да доведат до разкриване на някаква истина. Могат да ги прекратяват, когато искат".
Не е случайно тяхното замитане на проблема в момента, изказа мнението си адв. Качаунова в предаването "Преди всички". По думите ѝ "това няма как да не продължи, докато Борислав Сарафов е начело на прокуратурата". Тя напомни думите от вчера на прокурор Невена Зартова, подала оставка преди дни като ръководител на Софийската районна прокуратура, че има специален отдел, който се занимава с указанията на главния прокурор. Според нея Зартова е "бушон на по-ниско ниво". По думите ѝ Зартова също се нуждае от охрана, за да може утре да се изправи в едно наказателно производство и вече по правилен процесуален ред да даде показания пред съдия:
"Има много за разплитане и ние трябва да настояваме наистина да бъдат изобличени тези лица. Но трябва да започнат да бъдат слушани и уличаваните лица, не само тези, които имат да се оплачат или са засягани".
Докато разследването не се изземи изцяло от прокуратурата, така че да бъдат отстранени ключовите играчи, няма как да стигнем до разплитане на мрежата, категорична бе Качаунова. Според нея в момента гражданският контрол е ключово значение.
Тя разглежда двете мрежи – тези около Пепи Еврото и Мартин Нотариуса, като разклонения на едно цяло. По думите ѝ всичко това води до "едни и същи господари". "Някой стои отгоре и този някой, условно казано, е извън прокуратурата. Нещата опират до политическото влияние", продължи коментара си адвокатът.
Адв. Качаунова смята, че всички възможности да се разбие монополът на прокуратурата са полезни. Всички, които са набеждавани в момента, са или умрели, или са бивши, подчерта тя.
"Трябва да се види сериозна защита на съдия Цариградска от нейните колеги. Знам, че тя получава подкрепа от Съюза на съдиите например, но една декларация тук и там не е достатъчна. Тези хора буквално трябва да излязат на улицата, за да защитят една от тях за това, което се случва и тя говори и изобличава много голяма мрежа. Само с такава междуинституционалност, която да събере данни, които може и да са писмени, не само разкази, само така може да се постигне. В момента нито една от двете комисии няма да го постигне", коментира тя.
Според нея в момента залогът на управлението и на това дали ще отидем на избори е изборът на главен прокурор:
"Залогът кой да бъде следващият главен прокурор е най-важният въпрос, който стои като разменна монета на това правителство. Все още е важно да е "нашият човек". Конституцията не постигна достатъчно добри изменения във висшия прокурорски съвет – той остана един орган, който да е политически номиниран и избиран. В последствие всичко това води вероятно и до контролиран".
Цялото интервю на Силвия Великова с адв. Адела Качаунова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..