Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сцени от един отложен живот" – документална поредица на програма "Христо Ботев" за войната в Украйна

| Интервю
Одеса, февруари 2024 г.
Снимка: БТА

Пет поредни съботи от 18.30 часа по програма "Христо Ботев" ще бъде излъчена поредицата "Сцени от един отложен живот".

"Отложен живот" е израз на една от героините в репортажите. Той е вдъхновил заглавието на поредицата, обясни единият от авторите на поредицата Николета Атанасова, журналист в програма "Христо Ботев".

Едната от сюжетните линии в поредицата касае запознанството ѝ с украинката Алла през март 2022 г., което се е превърнало в приятелство.  

"Сготви първия си украински борш в моята кухня. Така и се казва първият епизод – "Украински борш в София и Виница".

Връщаш се с много материал. Трудно е да избереш върху кое точно да поставиш фокуса, разказа Атанасова. по думите ѝ това "може да бъде войната на съвсем битово ниво – да я потърсим в най-интимните преживявания на хората".

"Всички виждаме войната през големите медии. Но през личната история – човек да стъпи в дома им, да хапне, да си поговори – това при Николета го има само", посочи другият автор на поредицата Михаил Михайлов, който е звукоинженер, звукорежисьор и композитор.

"Основната работа я свършва Николета – на терен да запише добре звука. Знае, че ѝ трябва атмосфера от събитието, чист звук. Изслушвайки материалите, огромно море от материали, тя си формира епизоди, вече като ми даде готови материали, по тях чувствам къде ще има нужда от музика, започвам да импровизирам вкъщи – така си слагаме музички тук и там, за да подпомогнем историята. Много музика не искаме да има, защото има много хубав текст. Текст, който е много поетичен, който ме вдъхнови като композитор."

"Когато ме попитат – добре, разкажи, и аз разказвам за това как изглежда Украйна. Тя е Западна Европа. Пътища, магазини, хората живеят нормално. И всичко това тук някак не се разбира от определена група хора. Те смятат, че след като украинците ходят в заведения, след като няма един фас, хвърлен на някой светофар, значи там война няма. Напротив – войната я има навсякъде, във всяка една секунда, във всеки дъх на украинците", сподели Николета Атанасова в предаването "Хоризонт до обед".

Сблъсъкът с действителността е шокиращ, смята Михаил Михайлов.

"В 3 часа ти звъни, че има тревога. Трябва да станеш от леглото си, да отидеш в някакво мазе, после да се върнеш в 6 часа, да поспиш половин час и да отидеш на работа. Това всеки ден. Това е разказ, който няма как да го хванеш от кадри – този танк взривен, онази ракета свалена." 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34