"Отложен живот" е израз на една от героините в репортажите. Той е вдъхновил заглавието на поредицата, обясни единият от авторите на поредицата Николета Атанасова, журналист в програма "Христо Ботев".
Едната от сюжетните линии в поредицата касае запознанството ѝ с украинката Алла през март 2022 г., което се е превърнало в приятелство.
"Сготви първия си украински борш в моята кухня. Така и се казва първият епизод – "Украински борш в София и Виница".
Връщаш се с много материал. Трудно е да избереш върху кое точно да поставиш фокуса, разказа Атанасова. по думите ѝ това "може да бъде войната на съвсем битово ниво – да я потърсим в най-интимните преживявания на хората".
"Всички виждаме войната през големите медии. Но през личната история – човек да стъпи в дома им, да хапне, да си поговори – това при Николета го има само", посочи другият автор на поредицата Михаил Михайлов, който е звукоинженер, звукорежисьор и композитор.
"Основната работа я свършва Николета – на терен да запише добре звука. Знае, че ѝ трябва атмосфера от събитието, чист звук. Изслушвайки материалите, огромно море от материали, тя си формира епизоди, вече като ми даде готови материали, по тях чувствам къде ще има нужда от музика, започвам да импровизирам вкъщи – така си слагаме музички тук и там, за да подпомогнем историята. Много музика не искаме да има, защото има много хубав текст. Текст, който е много поетичен, който ме вдъхнови като композитор."
"Когато ме попитат – добре, разкажи, и аз разказвам за това как изглежда Украйна. Тя е Западна Европа. Пътища, магазини, хората живеят нормално. И всичко това тук някак не се разбира от определена група хора. Те смятат, че след като украинците ходят в заведения, след като няма един фас, хвърлен на някой светофар, значи там война няма. Напротив – войната я има навсякъде, във всяка една секунда, във всеки дъх на украинците", сподели Николета Атанасова в предаването "Хоризонт до обед".
Сблъсъкът с действителността е шокиращ, смята Михаил Михайлов.
"В 3 часа ти звъни, че има тревога. Трябва да станеш от леглото си, да отидеш в някакво мазе, после да се върнеш в 6 часа, да поспиш половин час и да отидеш на работа. Това всеки ден. Това е разказ, който няма как да го хванеш от кадри – този танк взривен, онази ракета свалена."
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..