Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за пианистката Снежана Барова

Проф. Снежана Барова, именита пианистка и клавирна педагожка, беше неделима част от музикалния живот на България през втората половина на отминалия век - помнят се нейните концерти с оркестрите в цялата страна, рециталите ѝ, участията в камерни състави - тя беше прочута с невероятната си трудоспособност. 

На 9 февруари се навършиха 95 години от рождението ѝ.

Родена е в Бургас, баща ѝ е от възрожденски род от Панагюрище. От 6-годишна учи пиано при майка си, а на 12 се изявява като солистка на Бургаската филхармония. С нея започва да се занимава проф. Андрей Стоянов и през 1946 г. тя постъпва в неговия клас в Консерваторията в София. Същата година е първата ѝ самостоятелна изява с Академичния оркестър, а след това и с Държавния симфоничен оркестър /така са наричали бъдещата Софийска филхармония/ под диригентството на Саша Попов - концерт, в който участват най-изявените ни млади пианистки тогава: Еми Бехар, Дора Лазарова и тя - Снежана Барова.

След като завършва третата година от следването си, пианистката е изпратена да специализира в Московската консерватория. Там има шанса да попадне в класа на най-изтъкнатия клавирен педагог Генрих Нейгауз - учителят на Рихтер, Гилелс, Зак, Малинин и още много други. Дори става негова асистентка. 

След завръщането си в България се включва активно в концертната дейност на страната. 20 години е държавен артист към Концертната дирекция. Освен концертите си из цялата страна, гостува в Индия, Куба, Сърбия, Германия, Чехия, Унгария, Румъния, Турция, Гърция и др. и винаги на концертите си изпълнява творби от български композитори. Барова прави впечатление с виртуозната си техника и задълбочената интерпретация. Удостоена е с диплом от Шопеновия конкурс и награда от конкурса на Световния младежки фестивал през 1951 г.

От 1973 г. Снежана Барова започва преподавателската си дейност в Българската държавна консерватория като хоноруван преподавател. След 4 години вече е доцент, а през 1990 г. става професор по пиано.

Снежана Барова почина на 11 януари 2021 г.

Рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" и изпълнение на Снежана Барова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синелибри 2024" с мото "Поезия безкрай"

10-ото издание на кинолитературния фестивал "Синелибри" тази година ще се състои от 10 октомври до 3 ноември. Премиери на филми произведени през 2024 година и краят на 2023 година заснети по произведения бестселъри са включени това специално издание на фестивала, който е с конкурсен характер. Председател на международното жури ще бъде актрисата Мария..

публикувано на 30.09.24 в 21:35
Михаил Попов в ролята на Борис Годунов

Спомен за баса Михаил Попов

Отбелязваме 125-годишнината от рождението на големия български бас Михаил Попов - име от музикалното ни минало, потънало в забравата.  На концетния подиум беше впечатляващ. Имаше мощен, красив по тембър, истински басов глас, великолепно поставен. Пееше и комични, и трагични герои, величави и смешни персонажи, и навсякъде беше много убедителен...

публикувано на 30.09.24 в 14:44
Д-р Елена Кирчева и участници във Виенския икономически форум

Образованието е акцент в стратегията на Виенския икономически форум

Виенският икономически форум (VEF) e авторитетна международна организация със седалище в австрийската столица, чиято основополагаща цел е насърчаване на регионалното икономическо сътрудничество на държавите от Адриатическо до Черно море, както и с принос в разширяване на връзките в сферата на политиката, културата, науката и образованието...

публикувано на 30.09.24 в 01:02

Съвременни интерпретатори на Бах откриват "Изкуството на барока" 2024

За 18-и път в София ще се проведе Международния фестивал "Изкуството на барока", фокусиран към исторически информираните изпълнения и творчеството на старите майстори. Началото на 30 септември от 19:30 ч. в концертната зала на Централния военен клуб ще поставят интерпретатори на музиката на Йохан Себастиан Бах, някои от които с нетрадиционни за..

публикувано на 29.09.24 в 23:52
Васил Казанджиев

90-годишнината на Васил Казанджиев увенчава есенните "Софийски музикални седмици"

На 30 септември в камерната зала "България" с концерт ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на акад. Васил Казанджиев. В програмата ще прозвучат произведения на композитора в изпълнения на квартет "Фрош", пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова - арфа и Виктор Теодосиев - валдхорна. Струнният квартет..

публикувано на 29.09.24 в 23:10
Стойка Миланова

Отиде си забележителната българска цигуларка Стойка Миланова

На 29 септември 2024 г. след дълго боледуване в Мадрид почина българската цигуларка с международна кариера Стойка Миланова. Това съобщиха от семейството й в нейния фейсбук профил. Стойка Миланова е родена на 5 август 1945 г. Започва да свири на цигулка на 4-годишна възраст. Неин преподавател е баща й - прочутият цигулков педагог проф. Трендафил Миланов...

публикувано на 29.09.24 в 22:47

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52