През последните 2 години, от 2022 г. досега, 4 експертни комисии излязоха с 4 коренно различни становища по казуса има или няма дюни край къмпинг "Каваци - север". Първо бяха констатирани 786 кв. метра дюни. Втората комисия установи, че територията с пясъчни дюни е 4 пъти по-голяма. 6 месеца по-късни при ново правителство се направи и ново обследване. Третата комисия намали границата на пясъчните дюни до 11 410 кв. метра. Областната управа в Бургас оспори това становище и поиска ново 4-то обследване. То беше извършено миналото лято, като на място пристигна лично министърът на околната среда и водите Юлиян Попов, който тогава коментира:
"Основната ми цел е да разбера на място за какво става дума, да видя и да говоря с учени и експерти на място за проблемите с дюните. Дюните са особен казус по принцип, защото както знаете и очевидно, те се местят и това създава проблеми със собственици, с картиране и т.н. Духа вятър и те се местят. Не сте ли гледали филми за Сахара? Не казвам, че се местят постоянно, но това е динамичен феномен. Другият проблем е, че през годините има приватизации, продажби, собствености и т.н. Ние се занимаваме основно с опазването на околната среда".
15 са собствениците на имоти, които попадат в обследваната територия, на която ту се появяват, ту изчезват пясъчните дюни. Гергана Димитрова представлява собствениците на 2 дка земеделска земя, неполивна 10-та категория. Ето какво каза тя за резултатите от последното 4-ото обследване, за което един от експертите участвал в него е изразил особено мнение и твърди, че становището на комисията не е обективно:
"Пи 4-ото заснемане 99% има тотална промяна на картата. В момента в "Каваци - Север" има изцяло дюни във всички имоти с изключение на един собственик".
Дали някой ще сложи точка на тази сага или абсурдите ще продължат? Засега едно е ясно - четвъртото обследване няма да е последно. Особено мнение за него има и областният управител на Бургас Пламен Янев:
"Ако тази методика на МОСВ твърдят, че ще е окончателна и повече няма да има промени по нея, тъй като тя не е законов приет акт, самото министерство може да я променя във всеки един момент. В крайна сметка някой трябва да даде гаранции, че оттук нататък всяко едно измерване ще бъде по едни и същи принципи и няма да има такива огромни разлики, които всъщност пораждат цялото напрежение. Ако първите 3 проучвания бяха в някакви близки граници, мисля, че общественото напрежение нямаше да е такова. Когато всяко следващо показва огромни разлики, е нормално хората да се съмняват за това какво всъщност отразяват тези изследвания".
Междувременно по казуса "тука има, тука няма дюни" се водят и редица дела от засегнатите частни собственици. Според тях да се прави обследване на терена, при положение, че последното картиране е от 2016-а година, а по закон следващо обследване трябва да се направи най-рано след 10 години, та нарушавайки това изискване всяко едно становище на каквато и да била експертна комисия, става лесно оспоримо в съда.
Целия репортаж на Даниела Костадинова чуйте в звуковия файл." Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
В момента този въпрос за споразумението с Украйна изкуствено се въвежда в едни преговори за следващо правителство, допълнително усложнявайки тези..
Работи се по всички версии и нито една не е отхвърлена, включително и отвличане. Времето започва да се разваля и да ни притиска. Нещата с всеки..