Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов обрат по казуса с картиранeто на дюните край "Каваците"

| Репортаж
архив
Снимка: Васил Гюров/фейсбук

Нов обрат по казуса с картиранeто на пясъчните дюни край къмпинг "Каваци – север" в непосредствена близост до плажната ивица. След последното 4-о поред обследване на терена, извършено през лятото, областният управител на Бургас Пламен Янев отказва да приключи процедурата и да одобри решението на експертната комисия. Той ще предложи на МОСВ да бъде направено ново 5-о обследване. Според Пламен Янев то трябва да се извърши по приетата вече методика за картирането и определянето на границите и типа на пясъчните дюни

През последните 2 години, от 2022 г. досега, 4 експертни комисии излязоха с 4 коренно различни становища по казуса има или няма дюни край къмпинг "Каваци - север". Първо бяха констатирани 786 кв. метра дюни. Втората комисия установи, че територията с пясъчни дюни е 4 пъти по-голяма. 6 месеца по-късни при ново правителство се направи и ново обследване. Третата комисия намали границата на пясъчните дюни до 11 410 кв. метра. Областната управа в Бургас оспори това становище и поиска ново 4-то обследване. То беше извършено миналото лято, като на място пристигна лично министърът на околната среда и водите Юлиян Попов, който тогава коментира:

Снимка: Даниела Костадинова

"Основната ми цел е да разбера на място за какво става дума, да видя и да говоря с учени и експерти на място за проблемите с дюните. Дюните са особен казус по принцип, защото както знаете и очевидно, те се местят и това създава проблеми със собственици, с картиране и т.н. Духа вятър и те се местят. Не сте ли гледали филми за Сахара? Не казвам, че се местят постоянно, но това е динамичен феномен. Другият проблем е, че през годините има приватизации, продажби, собствености и т.н. Ние се занимаваме основно с опазването на околната среда".

15 са собствениците на имоти, които попадат в обследваната територия, на която ту се появяват, ту изчезват пясъчните дюни. Гергана Димитрова представлява собствениците на 2 дка земеделска земя, неполивна 10-та категория. Ето какво каза тя за резултатите от последното 4-ото обследване, за което един от експертите участвал в него е изразил особено мнение и твърди, че становището на комисията не е обективно:

"Пи 4-ото заснемане 99% има тотална промяна на картата. В момента в "Каваци - Север" има изцяло дюни във всички имоти с изключение на един собственик". 

Дали някой ще сложи точка на тази сага или абсурдите ще продължат? Засега едно е ясно - четвъртото обследване няма да е последно. Особено мнение за него има и областният управител на Бургас Пламен Янев:

"Ако тази методика на МОСВ твърдят, че ще е окончателна и повече няма да има промени по нея, тъй като тя не е законов приет акт, самото министерство може да я променя във всеки един момент. В крайна сметка някой трябва да даде гаранции, че оттук нататък всяко едно измерване ще бъде по едни и същи принципи и няма да има такива огромни разлики, които всъщност пораждат цялото напрежение. Ако първите 3 проучвания бяха в някакви близки граници, мисля, че общественото напрежение нямаше да е такова. Когато всяко следващо показва огромни разлики, е нормално хората да се съмняват за това какво всъщност отразяват тези изследвания". 

Междувременно по казуса "тука има, тука няма дюни" се водят и редица дела от засегнатите частни собственици. Според тях да се прави обследване на терена, при положение, че последното картиране е от 2016-а година, а по закон следващо обследване трябва да се направи най-рано след 10 години, та нарушавайки това изискване всяко едно становище на каквато и да била експертна комисия, става лесно оспоримо в съда.

Целия репортаж на Даниела Костадинова чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24