Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Атина до Спарта - 245 км по пътя на древните гърци

Красимир Димитров ще е сред бегачите на дълги разстояния в Спартатлон, Гърция

Красимир Димитров
Снимка: Личен архив

Не веднъж сме били свидетели на неограничените човешки възможности, поредното доказателство за това са бегачите на дълги разстояния.  И тук не говорим за класическия маратон с неговите 42 км, а за разстояния от над 200 км

Такова състезание се организира в Гърция и се нарича Спартатлон. Не случайно, защото бегачите в това международно състезание трябва да изминат 245 км от Атина до Спарта

В него тази година, заедно с около 400-те участници, издържали предварителните квалификации, ще участва и ловчанлията Красимир Димитров

Преди дни 35 годишният мъж е и единственият българин, участвал в международно състезание в Спарта.

"Състезанието е 24 часа бягане на обиколка 800 метра. Чрез това състезание може да покриеш норматива за Спартатлон. От България бяхме само аз и двама мои приятели, които ми бяха подкрепа. 

Нашата цел беше да покрием норматива от 161 км, за да може септември да участваме на Спартатрон, разказа Красимир Димитров за БНР.

По думите му лично за него това е неговият рекорд, той избягва 200 км. Като в генералното класиране са на трето място. Той допълни, че бягането се практикува постоянно

В България бягането се развива, макар и по-бавно от другите страни, но вече всяка седмица някъде у нас се организира състезание, макар и на по-кратки разстояния - 10 - 15 - 20 км, като в последно времето хората го приемат като хоби и туризъм, каза още Димитров.

Но това е под 100 км., а когато се участва в дългите състезания това не е толкова здравословно, защото ставите и коленете страдат, макар че мускулно и дихателно се развиваш добре, сподели още за "Нощен Хоризонт" Красимир Димитров.

Димитров сподели, че имаме българин, спечелил най-дългото състезание в Португалия - 380 км през тази година.

Бегачите като цяло са затворено общество, никой не знае за тях, те бягат, те се развиват, полагат някакви свръхусилия, имат постижения на международно ниво, но никой никъде не разбира за това, допълни българският бегач.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51