Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Атина до Спарта - 245 км по пътя на древните гърци

Красимир Димитров ще е сред бегачите на дълги разстояния в Спартатлон, Гърция

Красимир Димитров
Снимка: Личен архив

Не веднъж сме били свидетели на неограничените човешки възможности, поредното доказателство за това са бегачите на дълги разстояния.  И тук не говорим за класическия маратон с неговите 42 км, а за разстояния от над 200 км

Такова състезание се организира в Гърция и се нарича Спартатлон. Не случайно, защото бегачите в това международно състезание трябва да изминат 245 км от Атина до Спарта

В него тази година, заедно с около 400-те участници, издържали предварителните квалификации, ще участва и ловчанлията Красимир Димитров

Преди дни 35 годишният мъж е и единственият българин, участвал в международно състезание в Спарта.

"Състезанието е 24 часа бягане на обиколка 800 метра. Чрез това състезание може да покриеш норматива за Спартатлон. От България бяхме само аз и двама мои приятели, които ми бяха подкрепа. 

Нашата цел беше да покрием норматива от 161 км, за да може септември да участваме на Спартатрон, разказа Красимир Димитров за БНР.

По думите му лично за него това е неговият рекорд, той избягва 200 км. Като в генералното класиране са на трето място. Той допълни, че бягането се практикува постоянно

В България бягането се развива, макар и по-бавно от другите страни, но вече всяка седмица някъде у нас се организира състезание, макар и на по-кратки разстояния - 10 - 15 - 20 км, като в последно времето хората го приемат като хоби и туризъм, каза още Димитров.

Но това е под 100 км., а когато се участва в дългите състезания това не е толкова здравословно, защото ставите и коленете страдат, макар че мускулно и дихателно се развиваш добре, сподели още за "Нощен Хоризонт" Красимир Димитров.

Димитров сподели, че имаме българин, спечелил най-дългото състезание в Португалия - 380 км през тази година.

Бегачите като цяло са затворено общество, никой не знае за тях, те бягат, те се развиват, полагат някакви свръхусилия, имат постижения на международно ниво, но никой никъде не разбира за това, допълни българският бегач.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34