Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Петя Георгиева: Предложението за вендинг машини за лекарства е правилно

Десетки села без аптека - ще решат ли проблема вендинг машините?

На автомата ще е по-скъпо, а и бабите трудно ще се оправят, смятат селски кметове

| Интервю
Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

Министерството на здравеопазването прави нов опит за продажба на лекарства от вендинг машини - стара идея, която цели да реши проблема с недостига на аптеки в малките населени места. Идеята е хората да имат достъп до медикаменти без лекарско предписание, а автоматите да могат да са собственост само на аптеки или дрогерии. Ефектът от промяната би бил подобряване на достъпа на гражданите до лекарствени продукти. Към момента предложението е подложено на обществено обсъждане. 
Според д-р Петя Георгиева от Института за пазарна икономика предложението за вендинг автомати за лекарства в малките населени места е правилно:

"Не на всички места в България има аптека. В момента аптеките са около 3000, но те са концентрирани в големите градове, в областните центрове. Проблемът е в малките населени места, където населението няма достъп до аптека. Проблемът не е само икономически - не е само това, че оборотът на една евентуална аптека на тези места би бил много малък, а че има много големи изисквания за откриване на аптека. Това прави невъзможно наличие на аптека навсякъде, където има население. Идеята да се облекчи достъпа до лекарства дали чрез вендинг машини, дали чрез мобилни аптеки, дали чрез това кметът да ходи да купува лекарства за населението - това са все неща, които трябва да се случат, особено в контекста на демографската ситуация". 
Според нея трябва да се засилят стимулите за личните лекари, които работят в малки и отдалечени населени места. В предаването "Хоризонт до обед" Георгиева изказа мнение, че те могат да бъдат финансови, но не само. По думите ѝ дори в София има недостатъчен брой лични лекари.


Десетки села нямат гарантиран достъп до аптечно обслужване, всеки се оправя сам.

Проверка на БНР показа, че в селцата в Кюстенидилско не разчитат много на вендинг автоматите за лекарства. Там има 65 регистрирани аптеки, но също има цели общини, в които няма нито една, като например в Трекляно и Невестино. В Бобошево пък с много трудности само преди месец беше възстановена единствената аптека. 

Затова предложените промени в Закона за лекарствените продукти - за автоматите за лекарства извън аптеките, за да се осигури достъп до медикаменти на хора в отдалечени места, се възприема повече скептично

"На автомата ще е по-скъпо, а и бабите трудно ще се оправят", коментират кметове по селата. Фармацевти пък смятат, че поставянето на такива машини в малки населени места, където все пак има аптека, може да има обратен ефект и да се стигне до затварянето ѝ. 


Как се справят селата без аптека?
В най-малката община в България - Трекляно, с 19 селца с около 300 души постоянно население, аптека няма от десетилетия. Местните си го знаят и са взели мерки, общинската управа също е наясно и проблемът засега е решен, казва кметът Радко Петрунов.

Нямат си аптека и в другата селска община - Невестино, с 23 съставни села. А там от местната управа предлагат отлични условия за фармацевтите, за да открият аптека, но няма кандидат, разказва зам.-кметът на Невестино Йордан Глогов.

В едно от най-големите села в Пиянечко - Ваксево пък разчитат на джипито или по-точно на дъщеря му.

В съседното Бобошево имат аптека само от месец. Хората там се молят аптекарят от Благоевград да оцелее и да не си тръгне. Общинарят, дългогодишен председател на Общинския съвет, Георги Мичов, който живее в с. Скрино, е нещо като мобилна аптека - всеки ден изпълнява поръчки на съселяните си.

Цялото интервю на Валерия Николова с Петя Георгиева и репортажа на Кирил Фалин от Кюстендил в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04